Ministři ropného průmyslu 13 členských států OPEC se dnes sešli ve Vídni na mimořádné schůzce, na níž se dohodli v prosinci v době nejvyššího růstu cen ropy. Mezitím ale ceny na světových trzích mírně poklesly a stabilizovaly se.
Již před zahájením dnešní schůzky zazněly z kruhů jejích účastníků jednoznačné náznaky, podle nichž žádná z členských zemí nepodporuje zvýšení těžby ropy. Naposledy rozhodl OPEC o zvýšení těžby loni v září, kdy s účinností od 1. listopadu 2007 navýšil celkovou produkci v členských zemích o půl milionu barelů na 27,25 milionu barelů denně. Podle některých informací ale celková těžba ropy v zemích kartelu tento limit překračuje.
Cena ropy na světových trzích zaznamenala v uplynulém roce prudký růst a přesáhla hranici 100 dolarů za barel (159 litrů). Po mírném poklesu z posledních týdnů se nyní cena ropy těžené v zemích OPEC pohybuje těsně pod hranicí 90 dolarů (zhruba 1600 korun) za barel. Cena americké ropy je zhruba o tři dolary vyšší.
Určitá stabilizace cen je pro ministry podle jejich dnešních vyjádření dokladem toho, že trh je "zdravý" a zásahy v podobě zvyšování produkce nejsou nutné. Naopak zástupci Venezuely a Íránu se nechali slyšet, že na příští schůzce OPEC v březnu navrhnou, aby těžba byla snížena.



Dacia Bigster, o které pořád sní spousta českých zákazníků, se vyrábí. S dieselem stojí zhruba 600 tisíc, ale je tu problém
Ceny dálničních známek v Česku porostou, roční bude od ledna už za víc než 2500 Kč
Na prodej je devadesátkové Ferrari pro chudé v perfektním stavu. Fiat za půl milionu je lákavá nabídka
Rakousko končí s nalepovacími dálničními známkami a zdražuje
Test Fiat Panda La Prima: Styl za dobrou cenu a automat k tomu
