Levice nepodpoří úplnou deregulaci nájemného před rokem 2010

29.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 29. března (ČTK) - Sociální demokraté ani komunisté nepodpoří ve sněmovně návrh na ukončení regulace nájemného před rokem 2010. O záměru vládní ODS zrušit zákon, který počítá s regulací ještě dva roky, dnes informoval deník Právo. "Byl by to závažný zásah do životů desetitisíců lidí, často těch nejpotřebnějších," komentoval návrh předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Šéf komunistů Vojtěch Filip uvedl, že jde o nahrávku zahraničním spekulantům.

Podle věcného záměru by se výše nájmů nově určovala dohodou mezi pronajímatelem a nájemníkem. Pokud by nájemník nesouhlasil s navrženou cenou, mohl by majitel podat soudu návrh na zvýšení činží na úroveň obvyklou v daném místě a čase. Pokud by mu soud dal za pravdu, zvýšená cena by platila zpětně od okamžiku podání návrhu k soudu.

"Je nejen naší povinností, ale i sociální nutností takový návrh odmítnout," řekl dnes novinářům Filip. Návrh podle něj nese "velkou míru asociálnosti, která nemá obdoby". Uvedl také, že vzhledem ke mzdám v Česku se země stala středem zájmu spekulantů s nemovitostmi, a ODS tak nahrává zahraničním spekulantům.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se ve velkých městech už nyní nájemné zvyšuje skokově o desítky procent, což se pro některé rodiny stává sociálně neúnosné. "Je to za hranicí toho, co je ekonomicky racionální, protože se nájemné šponuje do poloh, které nemají hradit běžný provoz, ale historické dluhy či ambice majitelů domů rychleji bohatnout," řekl. Státní rozpočet by podle něj neměl ani na částečné kompenzace takového sociálního dopadu na bydlení. "Je třeba vymyslet jiný systém. Zvažujeme, že by současný zákon o nájemném měl být novelizován," konstatoval Dolejš.

Spokojený je s návrhem ODS místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Uspíšení deregulace by podle něj pomohlo k pokrytí ekonomicky oprávněných nákladů. Podle lidoveckého poslance Tomáše Kvapila není žádný důvod zpochybňovat zákon o nájemném, jehož přijetí stálo tolik úsilí.

Nůžky mezi tržním a regulovaným nájemným se podle odborníků postupně sbližují. Tržní nájemné dlouhodobě výrazně neroste, nebo se dokonce snižuje, zatímco regulované nájmy stoupají. Ceny tržního nájemného se podle ČSÚ v říjnu meziročně snížily o 0,3 procenta, v bytech s regulovaným nájemným se naopak zvýšily o 17 procent. Regulované nájemné se bude od letošního roku bude postupně zvyšovat, a to až do roku 2010. V ČR je nyní zhruba 800.000 bytů s regulovaným nájemným; kolem 420.000 z nich je ve vlastnictví jednotlivců nebo firem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK