Češi spolu s Japonci patří k nejvíce pracovitým národům

23.04.2008 | , AXA
Tiskové zprávy


Většina Čechů si chce udržet placené zaměstnání i v důchodu.  Jedná se o největší podíl populace nejen ve střední a východní Evropě, ale téměř na celém světě. Více si v důchodu přejí pracovat jen Japonci.

V Praze a středních Čechách je procento těch, kdo chtějí mít placené zaměstnání i v důchodu vyšší než ve zbytku republiky. V tomto regionu se jedná dokonce o 74 % ekonomicky aktivní populace. Zde navíc i pro současné důchodce platí, že větší procento z nich v důchodu nadále pracuje. Podle jedinečného výzkumu AXA Retirement Scope 2008 má placené zaměstnání dokonce 34 % důchodců v Praze, středních Čechách a městech s počtem obyvatel přesahujícím 100 000. 

Unikátní výzkum finanční skupiny AXA, nazvaný AXA Retirement Scope 2008, sledoval postoje a názory pracujících a důchodců ve 26 zemích světa. Z tohoto srovnání vzešli Češi jako národ, který si spolu s Japonci nejvíce přeje mít placené zaměstnání i po oficiálním odchodu do důchodu. 72 % ekonomicky aktivních Čechů přiznalo tento postoj. Výzkum také ukázal, že v současnosti v důchodu pracuje 22 % českých důchodců. V Praze, středních Čechách a velkoměstech je tento podíl dokonce 34%. Jedná se přitom o mladší důchodce do 71 let. Vypadá to tedy jakoby pro více než pětinu populace začínal opravdový důchodový věk bez placeného zaměstnání až po sedmdesátce.

AXA Retirement Scope 2008 také ukázal, že mladší část české populace nemá problém s posunem hranice odchodu do důchodu. Lidé do 40 let si uvědomují, že pozdější odchod do důchodu je nutný. Starší pracující – lidé ve věku od 41 do 50 let – pak více jak v 78 % nesouhlasí s pozdějším odchodem do důchodu. „Tento velký procentní rozdíl může být do jisté míry dán právě věkem dotázaných a aktuálností otázky odchodu do důchodu. Zatímco mladší občané považují důchodový věk za něco vzdáleného, starší lidé by neradi pracovali déle a na důchod se již těší a připravují,“ uvedl Pavel Trávník, vedoucí úseku penzijního připojištění finanční skupiny AXA. „Také může být tento rozdíl dán nedostatečnou informovaností českých občanů. Posun věkové hranice odchodu do důchodu by se totiž starších občanů již netýkal, přesto v nich vzbuzuje veliké emoce,“ dodal Pavel Trávník.

Podle celosvětového výzkumu AXA Retirement Scope 2008 se v České republice také téměř nevyužívá dobrovolného odchodu do důchodu. Dobrovolně a před naplněním oficiálního věku pro odchod do důchodu svoji pracovní činnost ukončilo jen 39 % Čechů. V západní Evropě je přitom běžné, že více než 50 % lidí odchází do předčasného důchodu. V Kanadě se pak dokonce jedná o 84 % obyvatel. „Česká republika má poměrně striktně zákonem vymezeno penále v podobě trvalého snížení vypláceného důchodu při předčasném odchodu do důchodu. Proto si většina ekonomicky aktivních dobře rozmyslí, zda se  jim ty potenciální tři roky důchodového věku navíc oproti oficiální hranici finančně vyplatí. Tyto tři roky navíc představují až 11% trvalé snížení důchodu,“ komentoval zjištění výzkumu Pavel Trávník.
 

Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy