"Litujeme toho, co se děje, a z naší strany děláme vše, abychom přepravu plynu obnovili," prohlásil ruský premiér při jednání se svými protějšky ze Slovenska, Bulharska a Moldavska ve své rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy.
Podle Putina má Ukrajina všechny možnosti pro přepravu ruského plynu do Evropy, ale neplní dohodu s Evropskou unií, která měla dodávky plynu po týdenní přestávce odblokovat.
"Naši evropští partneři se stávají rukojmími sporu Ruska a Ukrajiny. Ale tento spor o dodávky, podmínky a ceny plynu se týká samé Ukrajiny," zdůraznil Putin. "Nikdo, žádná tranzitní země, nemá právo zneužívat své postavení, spekulovat a brát odběratele jako rukojmí," dodal.
Slovenský premiér Robert Fico se před návštěvou Moskvy setkal v Kyjevě s ukrajinskou premiérkou. Ukrajina však odmítla žádost Slovenska o obnovení dodávek zemního plynu. Premiérka Julija Tymošenková předsedovi slovenské vlády vysvětlila, že Ukrajina nemá dost plynu, aby jej dodávala dalším zemím a že s požadavkem na obnovení dodávek je třeba se obrátit na Moskvu.
Ukrajinský státní podnik Naftogaz dnes opět odmítl požadavek ruského koncernu Gazprom dodat do balkánských zemí, do Moldavska a na Slovensko téměř 100 milionů krychlových metrů plynu. Naftogaz odmítá trasu navrhovanou Gazpromem a místo toho navrhuje směrovat plyn jinudy. To zase odmítá Gazprom.
Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu, které kryjí asi pětinu celoevropské spotřeby, ustaly před týdnem. Problém s tranzitem ruského plynu přes Ukrajinu měla odblokovat dohoda zprostředkovaná Evropskou unií, ale ani v úterý se žádný ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy nedostal. Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z odpovědnosti za krizi.



Test ojetiny: Možná se vyplatí nejít automaticky pro Škodu. Opel Insignia II je opomíjenou ojetinou za skvělé peníze
Tohle měla být Škoda pro chudé. Sagitta představovala zajímavý nápad, ale do série se nedostala
Na Slovensku nově může člověk dostat pokutu za rychlost, pokud poběží na autobus. Po chodníku se teď musí chodit a jezdit nanejvýš 6 km/h
Test Volkswagen Caravelle Long 2.0 TDI 4Motion: Mikrobus do nepohody
Malý náklaďáček mnoha jmen: Škoda/Aero/Praga (A) 150 byla nedoceněným československým dříčem
