Loni činila průměrná poptávka po ropě z produkce kartelu OPEC 31 milionů barelů denně. Letos je hluboko pod 30 miliony. Kvůli tomu prý není třeba v současné době usilovat o rychlé zprovoznění dalších vrtů.
"Pokračuje recese a finanční krize, což má na poptávku značný vliv," řekl na dnešní tiskové konferenci v sídle OPEC ve Vídni generální tajemník Abdalláh Badrí. "Doufám, že dna dosáhneme v roce 2009 a potom se poptávka bude opět zvyšovat," dodal.
Do roku 2030 by podle nového výhledu měla činit denní spotřeba ropy ve světě asi 105,6 milionu barelů. Jde o celkovou spotřebu, nikoli jen o ropu z produkce kartelu OPEC. Ten se na zásobování celosvětového trhu podílí z více než jedné třetiny. Až dosud OPEC předpokládal, že do roku 2030 by se mohla spotřeba vyšplhat až na 113,3 milionu barelů denně.
Ve střednědobém výhledu spotřeba podle kartelu klesne na 84,2 milionu z 85,6 milionu barelů, kde byla loni. Do roku 2013 by se mohla zvýšit asi na 87,9 milionu barelů. Údaj za rok 2013 je o 5,7 milionu barelů nižší, než kartel předpokládal v předchozí zprávě z loňského léta.
Dvanáctičlenný OPEC tak předpovídá podobný vývoj, jako někteří analytici a konzultační firmy. Se slabší poptávkou po ropných produktech dlouhodobě počítá například Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Snaha více šetřit na nových projektech, jak OPEC avizoval, se ale podle dřívějších informací mnoha analytiků může do budoucna vymstít.
Když OPEC zveřejnil svou předchozí zprávu World Oil Outlook, což bylo v létě minulého roku, cena ropy se přechodně vyšplhala nad 147 dolarů. Kvůli recesi ale ještě do konce roku klesla ke 32 dolarům, od té doby se nicméně zotavuje a nyní se pohybuje kolem 62 dolarů. Ještě na konci června se však pohybovala nad 70 dolary za barel.
Na růst cen ropy měl v prvním pololetí podle analytiků značný vliv právě OPEC. Od loňského podzimu totiž několikrát snížil těžbu, aby reagoval na pokles poptávky v důsledku hospodářské recese.