Zadlužení českých domácností od roku 2000 vzrostlo osmkrát

12.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. března (ČTK) - Zadlužení českých domácností u bank za uplynulých devět let vzrostlo osminásobně. Na konci loňského roku dlužily bankám 973,5 miliardy korun, přitom ještě v roce 2000 to bylo 121,5 miliardy korun. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že relativní zadluženost českých domácností přes rychlý růst zůstává oproti eurozóně jen poloviční a není riziková. Relativní zadluženost je poměrem půjček k hrubým příjmům domácnosti.

Ještě v roce 2000 však velká část zadlužení domácností připadala na živnosti, samotné obyvatelstvo bankám dlužilo jen 39,7 miliardy korun. Zatímco tehdy měly živnosti napůjčovány téměř dvě třetiny objemu půjček sektoru domácností, loni to bylo již jen 7,8 procenta.

Celkové zadlužení českých domácností však ke konci roku 2009 bylo ještě o 104,1 miliardy korun vyšší. Tyto peníze si lidé půjčili od leasingových společností a poskytovatelů splátkového prodeje.

Přes 70 procent objemu úvěrů obyvatelstvu již od roku 2002 tvoří úvěry na bydlení. Nejvíce půjčky na bydlení vzrostly v roce 2007, kdy přírůstek činil téměř 140 miliard korun, loni byl již meziroční přírůstek oproti této sumě pouze poloviční.

Domácnosti se zadlužily například kvůli vysokým výdajům na spotřebu. Vůbec nejrychleji rostly výdaje na telekomunikační služby, vzdělání a zdraví. Domácnosti k vyšší spotřebě podle statistiků motivoval účinný marketing zprostředkovatelů i snadná dostupnost peněz. Koncem loňského roku dlužily domácnosti na půjčkách na spotřebu 150,4 miliardy korun.

Celková zadluženost českých domácností v poměru k jejich příjmům stoupla z 11,7 procenta v roce 1997 na 49,6 procenta v roce 2008. Statistikové přesto situaci nepovažují za rizikovou; relativní zadlužení domácností v ČR dosahuje pouze 53 procent úrovně eurozóny.

Zatímco pro celou společnost podle odborníků zadlužení domácností nepředstavuje riziko; jednotliví dlužníci si nebezpečí uvědomují. Vypovídá o tom statistika Asociace občanských poraden, na které se lidé ve finančních obtížích obracejí. Počet žádostí o radu v souvislosti s dluhy se podle jejích údajů za uplynulé dva roky ztrojnásobil.

Zatímco v roce 2007 poradny zaznamenaly 2126 dotazů na dluhy, včetně poradenství souvisejícího s exekucemi celkem 3634 dotazů; loni to již bylo 7077 dotazů, i s dotazy na exekuce celkem 10.603 dotazů. Nejvíce dotazů poradci zaznamenali v Moravskoslezském kraji, jejich počet zde také nejrychleji roste.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK