Greenpeace opět protestuje na komínu elektrárny Prunéřov

22.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Prunéřov (Chomutovsko) 22. března (ČTK) - Aktivisté Greenpeace opět lezou na 300 metrů vysoký komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě. Protestují proti její údajně nedostatečné modernizaci. Kvůli tomu už rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík.

Dusík chtěl požádat energetickou firmu ČEZ, aby předložila variantu s účinnější technologií, nebo přinesla kompenzační opatření. Premiér Jan Fischer však řekl, že na další zvažování už není čas. Fischer navrhl pověřit řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu.

"ČEZ je viditelně kvůli Prunéřovu schopen provést cokoliv, včetně vyvolání vládní krize. Je zjevné, že do funkce ministra životního prostředí musí být stůj co stůj instalován někdo, kdo vydá ČEZu vytoužené souhlasné stanovisko k prodloužení provozu prunéřovského Otesánka o dalších 30 let," vzkázal z komína vedoucí energetické a klimatické kampaně Jan Rovenský.

"Pokud chce pan ministr Šebesta vyvrátit podezření, že jeho instalace je ve skutečnosti rozhodnutím (generálního ředitele ČEZ) Martina Romana a jeho politických chapadel, může udělat jedinou věc: vydat k záměru ČEZ bezodkladně negativní stanovisko, sdělil právník Ekologického právního servisu Jan Šrytr. Pokud podle něj rozhodne opačně a bude ignorovat nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas, která potvrdila nedostatečnou modernizaci elektrárny, půjde o potvrzení, že Fischerův kabinet není vládou odborníků.

Greenpeace a Ekologický právní servis již téměř dva roky upozorňují, že při obnově Prunéřova ČEZ nehodlá použít tzv. nejlepší dostupnou technologii, jak vyžadují české i evropské právní předpisy.

Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem poté, co se do procesu posuzování záměru na životní prostředí (EIA) zapojily Federativní státy Mikronésie (FSM). Podaly připomínky k dokumentaci projektu a požádaly české ministerstvo o negativní stanovisko k záměru ČEZ. Je to poprvé, kdy se stát, který je přímo ohrožen dopady globálních změn klimatu, vyjádřil k emisím uhelné elektrárny v průmyslové zemi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK