...proti zadlužení vybírají na ekonomickém růstu, řekl hlavní ekonom OECD.
Pier Carlo Padoan v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že vlády musí usilovat o fiskální konsolidaci, tu spojit s reformami penzijních systémů, trhu práce a dalších trhů a ukázat, že táhnou za jeden provaz, aby přesvědčily skeptické finanční trhy, že jejich strategie je důvěryhodná.
OECD souhlasila se zveřejněním rozhovoru, jenž měl původně vyjít v 10:45, poté, co Padoanovy komentáře publikoval francouzský list Le Figaro. Podmínkou zveřejnění bylo, že nebudou uvedeny makroekonomické předpovědi OECD, jež mají vyjít rovněž v 10:45.
Padoan řekl Reuters, že i kdyby úsporná opatření růst v eurozóně zbrzdila, toto omezení by částečně vyvážila asijská poptávka po vývozech z eurozóny, jež by mohly díky slabšímu euru získat na konkurenceschopnosti.
Kurs eura k dolaru <EUR=> letos oslabil zhruba o 14 procent, zatímco jeho hodnota vážená zahraničním obchodem klesla podle bedlivě sledovaného ukazatele Evropské centrální banky o více než 10 procent <EUREER=ECBF>.
"Uskuteční se v Evropě scénář recese s dvojím dnem? Já si to nemyslím," řekl Padoan, jenž uvedl, že masivní zadlužení v důsledku globální recese v letech 2007-09 "není pouze evropským příběhem" a že si s ním Evropa poradí rychleji než ostatní.
Vývozci v eurozóně by měli těžit ze sílící zahraniční poptávky a slabšího kursu eura, řekl Padoan.
"Pokud tyto dva faktory spojíte, totiž silný růst v Asii a slabší euro, mohlo by to evropské vývozy výrazně podpořit," řekl. "Slabé euro je v krátkodobém a střednědobém horizontu vítaná věc.
"V každém případě by pro globální ekonomiku bylo dobré, kdyby... se nominální směnné kursy trochu změnily. Euro už je nějakou dobu určitě nadhodnocené a jüan už je nějakou dobu určitě podhodnocený."