J&T může do podniku s PPF vložit majitele elektrárny Opatovice

31.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 31. května (ČTK) - Skupina J&T může vložit do společného podniku s PPF další energetickou firmu. Energetický a průmyslový holding (EPH) tak získá společnost East Bohemia Energy Holding (EBEH), která mimo jiné vlastní Elektrárny Opatovice. Fúzi povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl dnes ČTK předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí úřadu je pravomocné.

"Fúze nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, neboť na všech posuzovaných trzích bude soutěžitel vzniklý spojením vystaven dostatečné konkurenci," uvedl Rafaj.

J&T a PPF založily společný podnik loni. Čtyřicetiprocentní podíl v něm má každá ze skupin, zbylých 20 procent patří šéfovi holdingu Danielu Křetínskému. Do EPH patří zhruba dvě desítky firem, mezi nimi United Energy, Pražská energetika, Plzeňská energetika a výrobce autobusů SOR. Vlastníka opatovické elektrárny, tehdejší International Power Opatovice, získala J&T teprve loni.

ÚOHS zkoumal situaci na třech trzích. Prvním byl trh výroby a dodávek elektrické energie, kde fúze podle ÚOHS nevzbuzuje obavy z možného narušení hospodářské soutěže. "A to zejména vzhledem k nízkým podílům spojujících se stran a k přítomnosti silných konkurentů na trhu," podotkl předseda.

Druhým trhem je trh centrálního zásobování teplem. EPH i EBEH zaujímají na lokálních trzích významné postavení, jejich aktivity se však podle úřadu nepřekrývají. Obdobně tomu je i v oblasti poskytování montážních a servisních služeb v energetice.

Třetí oblastí, na který by fúze mohla mít dopad, je trh těžby hnědého energetického uhlí, jež se užívá k výrobě elektřiny a tepla. V EPH se touto činností zabývá pouze společnost Mibrag. "Její vliv na český trh je však zanedbatelný a případné posílení v důsledku posuzované fúze by nemělo mít protisoutěžní efekt," míní Rafaj.

Úřad posuzoval také možné nebezpečí, kdy v důsledku fúze budou obě skupiny na dotčených trzích náchylnější k uzavírání zakázaných protisoutěžních dohod. Jeden z konkurentů EPH poukázal na riziko společného postupu firem ze skupiny EBEH a skupiny ČEZ na trhu dodávek hnědého energetického uhlí.

"ÚOHS provedl v tomto ohledu podrobnou ekonomickou analýzu situace a na základě jejích výsledků se přiklonil k názoru, že možnost účinného koordinovaného jednání není pravděpodobná," podotkl Rafaj.

Antimonopolní úřad v krátké době povolil další fúzi týkající se EPH. Na konci dubna povolil J&T vložit do EPH společnosti ED Holding a Elektrizace železnic Praha.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK