Klaus vetoval zákon, který zvyšoval práva obcí v regulaci hazardu

09.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 9. června (ČTK) - Prezident republiky Václav Klaus dnes vetoval novelu loterijního zákona, která měla od července obcím zajistit právo účasti na povolovacím řízení k provozování loterií a podobných her, nově i videoloterních terminálů. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Novela podle prezidenta zásadním způsobem zužovala okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. Současná sněmovna už Klause nepřehlasuje, zákon tak končí legislativní proces.

Návrh dával obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahoval i zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily. Pokud by obec povolila na svém území nějakou loterii, musela by ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel.

Prezident své veto odůvodnil také tím, že novela měla spíše sloužit jako předvolební argument. "Místo aby problémy řešila, vytvořila řadu nových, a to velmi závažných," uvedl Klaus. Novela podle něj zúžila okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. "Přijetím novely by ztratily možnost získat finanční granty školy, nemocnice, domovy důchodců a mládeže, divadla či muzea a handicapovaní spoluobčané, aniž by byl jakkoli vyřešen jiný zdroj jejich příjmů," konstatoval.

Prezidentovi se rovněž nelíbí, že novela znemožňuje podporu obecně prospěšných projektů spojených s reprezentací České republiky v zahraničí, jako jsou mistrovství světa nebo olympiády. "Proti novele veřejně protestovali představitelé všech sportovních svazů a mládežnických organizací (Junák, Orel atd.) i významných kulturních institucí (Národní divadlo, Národní galerie atd.). Zaslali i mně petice, v nichž dovozují, že jejich provoz či přímo existence by byly touto novelou ohroženy," uvedl Klaus.

Prezident se rovněž obává, že stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážním sporům kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům a hrozilo by nebezpečí významných finančních ztrát ze státního rozpočtu. Podle něj je to nepřípustná právní retroaktivita.

Novela také kromě jiného vytváří i reálné nebezpečí korupčních příležitostí v obcích, protože možnost regulovat tuto oblast zábavního průmyslu bez jakýchkoli stanovených pravidel může vést ke zneužívání obecně závazných vyhlášek v zájmu určitých podnikatelských subjektů a skupin, soudí prezident. Dodal, že navíc nebyl dodržen notifikační postup, který v této oblasti vyžaduje Evropská komise.

"Je zjevné, že novela vykazuje závažné nedostatky, které zákonodárce v průběhu projednávání buď nedomyslel, anebo je obětoval zjednodušené předvolební rétorice, v níž se téma ´regulace hazardu´ ve své heslovité podobě stalo pro některé politické subjekty lákadlem slibujícím zisk snadných politických bodů," odůvodnil své veto prezident.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK