Sklizeň v Ústeckém kraji bude asi špatná, přiznávají zemědělci

19.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ústí nad Labem 19. srpna (ČTK) - Stále pesimističtěji se dívají zemědělci v Ústeckém kraji na průběh letošní sklizně. Chladné počasí a především vysoké množství srážek na severu republiky totiž přimělo některé rostliny znovu klíčit. A i když se sklízí, na podmáčená pole má technika problém se dostat. ČTK to řekl předseda krajské agrární komory František Loudát. Je prý možné, že se bude sklízet až po dožínkách a úroda jarního ječmene půjde maximálně do lihovarů. Tedy za nižší cenu.

Podobné zkušenosti mají i na jiných místech v republice. "Sklizeň se skoro zastavila a kvalita úrody jde rapidně dolů. Někteří zemědělci mají ke sklizení ještě stovky hektarů a snaží se už jen o to, aby vůbec sklidili," řekl ČTK Loudát. Sklidit se podařilo jen řepku, která zbyla už jen na třech procentech z asi 20.000 hektarů. Ani z jejího výnosu zemědělci nejásají; činí podle prvních odhadů jen 2,97 tuny, což zaostává za očekáváním.

Sázka na obiloviny byla ale letos pro zemědělce ještě větší prohrou. Sklizena je zatím jen třetina z asi 96.000 hektarů, na nichž se letos pěstují. Nejhůře postižená bude úroda jarního ječmene, který vlivem dešťů znovu "ožil" a začal znovu klíčit, v menší míře to samé se děje i u pšenice. I kdyby rostliny zase začaly schnout, do potravinářství už bude taková úroda prodejná jen obtížně.

"Pšenici půjde uplatnit u lihovarů, ty to zpracují, ale samozřejmě za jinou cenu," řekl Loudát. Největším problémem se zdá být takzvané pádové číslo, které určuje podíl škrobu v zrnech a je tím nižší, čím později se letos pole sklízejí. Podle Loudáta je možné, že se letos budou obiloviny sklízet ještě na konci září, tedy až po dožínkách 11. září. "A i ty dožínky budou letos smutné," přiznal Loudát.

Počasí letos dělalo přesný opak toho, co by zemědělci chtěli. V červenci byla extrémní horka, která hrozila zastavením růstu a předčasným usycháním, teď zase dělá neplechu nezvykle deštivý srpen. Mnoho zemědělců v Ústeckém kraji kvůli tomu může řešit existenční problémy. "Špatná sklizeň je sama o sobě nepříjemná a když se přidají úspory na zemědělských dotacích, může to být hodně drastické," prohlásil Loudát.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK