Praha 3. září (ČTK) - Třetí digitální multiplex, který vlastní společnost Czech Digital Group (CDG), je na prodej. S odvoláním na zdroje z televizní branže to píše dnešní deník E15. Sami majitelé nechtěli záležitost komentovat, ale ani ji nepopřeli. "Bez komentáře," řekl E15 jménem vedení výkonný ředitel CDG Tomáš Vlček.
V třetí síti, která podle údajů Českého telekomunikačního úřadu momentálně pokrývá přes 61 procent obyvatel republiky, vysílá například TV Public nebo zpravodajská stanice Z1. Bezprostředním vlastníkem CDG je nizozemská společnost SP D Corporation. Všeobecně se má za to, že za touto společností stojí podnikatel Ivan Zach, který vlastní 50 procent televize Prima.
Nejvážnějšími zájemci o třetí síť jsou podle zdrojů deníku E15 České Radiokomunikace a CET 21, která vlastní Novu. Na trhu se tak podle E15 rozehrála zajímavá partie, která může zcela změnit postavení jednotlivých hráčů. Pokud by Nova koupila třetí multiplex, získala by hned několik benefitů. V první řadě by měla místo pro své současné i budoucí kanály - hlavní Novu, Novu Cinema, Novu Sport, MTV Czech nebo připravovaný ženský kanál Doma TV. Za druhé by umenšila vlastní závislost na Radiokomunikacích (Nova a Nova Cinema nyní digitálně vysílají v síti 2, kterou vlastní České Radiokomunikace). A v neposlední řadě by snížila atraktivitu konkurenčních kanálů Prima, Prima Cool a TV Barrandov, které Novu následovaly do "dvojky" s dobrým pokrytím. "Budeme se všemožně snažit, aby Nova v druhém multiplexu zůstala," přiznal E15 zdroj z TV Barrandov.
Radiokomunikacím jde nejen o posílení pozice, ale chtějí také zabránit odchodu Novy. Musí si však počínat opatrně. Kromě vlastní sítě 2 mají smlouvu o výstavbě multiplexu 1 (Česká televize) a právě "trojky" (CDG). Pokud by získaly do vlastnictví i třetí síť, zcela jistě by jejich postavení začal zkoumat ČTÚ, píše E15. "Byla by to významná změna na trhu, na kterou bychom museli reagovat. Provedli bychom analýzu a určili případného monopolního poskytovatele služeb pro šíření digitálního pozemního televizního signálu. Pak bychom v souladu se zákonem určili příslušné regulační povinnosti," řekl dnešnímu deníku E15 předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák.



				
						Rakousko končí s nalepovacími dálničními známkami a zdražuje
					
						Test Fiat Panda La Prima: Styl za dobrou cenu a automat k tomu
					
						Test ojetiny: Možná se vyplatí nejít automaticky pro Škodu. Opel Insignia II je opomíjenou ojetinou za skvělé peníze
					
						Tohle měla být Škoda pro chudé. Sagitta představovala zajímavý nápad, ale do série se nedostala
					
						Na Slovensku nově může člověk dostat pokutu za rychlost, pokud poběží na autobus. Po chodníku se teď musí chodit a jezdit nanejvýš 6 km/h
					