Vztahy EU s USA jsou kvůli irácké válce v krizi - Řecko

20.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Předsednická země Evropské  unie Řecko ve čtvrtek uvedla, že vztahy mezi Evropou a Spojenými státy jsou v krizi poté, co Washington zahájil útok na Irák  bez souhlasu Organizace spojených národů (OSN).

 "Byli jsme ve velké krizi a stále jí ještě procházíme. O tom nemůže nikdo pochybovat," uvedl na mimořádném zasedání  Evropského parlamentu řecký ministr zahraničí Jorgos Papandreu. Papandreu vyjádřil politování nad tím, že se nepodařilo  odzbrojit Irák mírovou cestou, a vyzval k "upřímnému a otevřenému dialogu", který by pomohl překonat názorové rozdíly  mezi Evropou a Spojenými státy a zajistil, že OSN bude mít opět  své místo při zvládání mezinárodních krizí. Je důležité, aby OSN sehrála ústřední roli při poválečné  obnově Iráku a zavádění pořádku v jeho politické sféře. 
Členské země EU mají ve čtvrtek večer zahájit v Bruselu  jednání na nejvyšší úrovni. V otázce Iráku přitom mezi nimi  panují velké názorové rozdíly.  Británie, Španělsko a Itálie silně podporují útok Spojených států, zatímco Německo a Francie reprezentují v OSN protipól. Prezident Evropské komise Romano Prodi vyzval evropské země, aby vystupovaly jednotně a udělaly víc proto, aby byly  z vojenského hlediska méně závislé na Spojených státech. Odlišné reakce na Bushovo vyhlášení války však naznačují,  že se evropské země asi názorově jen tak nesblíží.   Francie, která dávala svůj nesouhlas s útokem najevo  nejhlasitěji, uvedla, že je silně znepokojena a vyzvala k co  nejrychlejšímu ukončení konfliktu. Německo vyjádřilo zděšení  a uvedlo, že se musí udělat vše proto, aby byla odvrácena  humanitární katastrofa. Situaci komentoval i komisař pro externí vztahy Chris  Patten. "Máme se vrátit ke způsobu, jakým byl svět řízen či neřízen v 19.století - svět suverénních států, jež si konkurují, svět  vyvážené moci?" zeptal se Evropského parlamentu. Hans-Georg Pöttering, člen německé křesťanskodemokratické strany, řekl: "Kritizujme Američany méně a více se ptejme sami  sebe, co můžeme udělat proto,  abychom byli silnější a mohli jsme  ovlivňovat Spojené státy."  Pöttering dodal, že to byly Spojené státy, kdo v Evropě  za Druhé světové války osvobozoval lidi z koncentračních táborů.

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.