ČEZ prodává Mibrag společnosti EPH; získá od ní Energotrans

28.07.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 28. července (ČTK) - Elektrárenská společnost ČEZ prodá Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) svůj poloviční podíl v německé hnědouhelné společnosti Mibrag. Od EPH koupí ČEZ společnost Energotrans, která vlastní elektrárnu v Mělníku a dodává teplo do Prahy. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Hodnotu transakcí neuvedl.

Podle Kříže je ČEZ oproti konkurenci více vystaven rizikovým tržním vlivům a strategicky musí firma posilovat svou pozici v činnostech, jako je distribuce a teplárenství. "Tedy v oblastech, které poskytují stabilní výnosy bez ohledu na vývoj situace na trhu. Proto je pro ČEZ strategicky důležitější oblast teplárenství," uvedl.

ČEZ si zároveň ponechá elektrárnu Chvaletice. "Nepodařilo se najít shodu na avizovaném prodeji elektrárny Chvaletice," dodal Kříž.

Nákupem Mibragu před dvěma roky napůl s EPH za 404 milionů eur (zhruba deset miliard korun) chtěl ČEZ posílit svou pozici na německém trhu. Vedení ČEZ také několikrát zmínilo záměr vybudovat v blízkosti Mibragu uhelnou elektrárnu.

Nyní je po rozhodnutí Německa uzavřít v příštích letech své jaderné elektrárny německý trh pro ČEZ podle Kříže více rizikový. Odstavené elektrárny chtějí Němci nahradit hlavně obnovitelnými zdroji a paroplynovými elektrárnami.

ČEZ tvrdí, že i krátká investice do Mibragu přinesla firmě zajímavé zhodnocení vložených prostředků. Součástí transakce bude i prodej projektu na výstavbu nové uhelné elektrárny Profen v lokalitě dolu Mibrag, rovněž společnosti EPH.

O Energotrans se ČEZ zajímá již několik let v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnou v Mělníku, která v budoucnu zabezpečí dodávky tepla pro Prahu. Společnost Energotrans je stoprocentní dceřinou firmou Pražské teplárenské a provozuje hnědouhelnou elektrárnu Mělník I. o instalovaném výkonu 352 megawattů.

Podnikatelský záměr na novou paroplynovou elektrárnu s výkonem 800 MW v lokalitě Mělník schválilo vedení ČEZ na konci dubna 2009. Záměrem tohoto projektu je vybudovat elektrárnu, která bude připravena v blízké budoucnosti nahradit výkon dožívajících uhelných zdrojů v této lokalitě. Současné uhelné bloky budou postupně odstavovány v období po roce 2015.

Transakce podle Kříže již schválily všechny příslušné orgány ČEZ. Dokončení transakcí nastane po schválení antimonopolními úřady.

Společnost Mibrag těží hnědé uhlí ve středoněmeckém uhelném revíru poblíž Lipska. Vlastní a provozuje dva otevřené uhelné doly Profen a United Schleenhain s celkovou roční produkcí uhlí kolem 19 milionů tun. V prokázaných rezervách má zhruba 530 milionů tun uhlí, s možností dalšího rozšíření. Součástí důlní společnosti jsou tři kogenerační energetické zdroje s celkovým instalovaným výkonem přes 200 megawattů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK