Forint je k euru na historickém minimu, CDS naopak na rekordu

04.01.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/Budapešť 4. ledna (ČTK) - Maďarský forint se dnes vůči euru propadl na nové historické minimum 319,88 HUF/EUR. Jednou z hlavních příčin jsou obavy, zda se Budapešť dohodne s Mezinárodním měnovým fondem na záložním úvěru, o kterém uvažuje. Naopak cena pojištění proti státnímu bankrotu Maďarska je už druhý den na novém rekordu, citelně se ale zvyšují i výnosy maďarských dluhopisů.

Maďarsko je kvůli své hospodářské politice nyní v centru pozornosti. Minulý týden Budapešť schválila úpravu zákona o centrální bance a některé další změny, před nimiž zemi varovala Evropská komise i další instituce. Brusel je změnami znepokojen, protože podle něj ohrožují nezávislost maďarské centrální banky.

Maďarsko se snaží s MMF a Evropskou unií dohodnout takzvanou záchrannou síť, předběžná jednání ale byla v prosinci nečekaně ukončena. Mezinárodní věřitelé Budapešť opustili zřejmě na protest proti změnám, které se v té době země chystala schválit a nakonec je i schválila. Jednání s MMF by ale měla být příští týden ve Washingtonu obnovena.

Investoři vývoj v Maďarsku sledují s velkým znepokojením, což se odráží mimo jiné v růstu cen pojištění proti riziku státního bankrotu. Zvyšují se ale i výnosy maďarských státních dluhopisů, což Budapešti zvyšuje náklady na dluhovou službu. Část analytiků je přesvědčena, že pokud chce Maďarsko vrátit k jednání s EU a MMF, bude muset nový zákon asi pozměnit.

Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS), což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení státních dluhopisů, podle organizace Markit vzrostla o 39 bazických bodů na rekordních 686 bodů. Znamená to, že na pojištění investice do maďarských dluhopisů za deset milionů eur (zhruba 257 milionů Kč) už je třeba vynaložit 686.000 eur (asi 17,6 milionu Kč).

Výnos tříletých státních dluhopisů Maďarska se zvýšil na 10,22 procenta, což je proti úterý nárůst o 42 bazických bodů. Dluhopisy se splatností pět a deset let mají výnos 10,7 procenta. Analytici vidí hlavní příčinu právě v propadu forintu, jehož se zbavují domácí i zahraniční investoři.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK