Pojišťovny loni odhalily rekordní počet pojistných podvodů

16.01.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 16. ledna (ČTK) - Detektivové domácích pojišťoven odhalili v roce 2011 rekordní počet i objem pojistných podvodů, který byl až o několik desítek procent vyšší než předloni. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami. Nárůst pokusů o podvodné jednání podle nich zřejmě souvisí se zhoršením finanční situace domácností i podnikatelů. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Detektivové České pojišťovny dosáhli absolutního rekordu v její 185leté historii. V roce 2011 odhalili pojistné podvody za 338 milionů Kč, což je o 22 procent více než v roce 2010. V porovnání s rokem 2009 představuje tento výsledek více než 40procentní nárůst. "Historie ukázala, že vždy, když se zhoršuje finanční situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Co jsme ale viděli loni, předčilo naše nejhorší očekávání. I jinak bezúhonní lidé se často snížili k trestné činnosti a pokusili se nějakým způsobem podvést pojišťovnu,“ řekl vrchní ředitel úseku vnitřních věcí ČP Ludvík Bohman.

Také detektivové pojišťovny Generali odhalili v roce 2011 rekordní objem pojistných podvodů za 74 milionů korun. O rok dříve přišli na podvody za 50 milionů Kč. Objem odhalených podvodů byl loni sedmkrát vyšší než v roce 2008 před příchodem ekonomické krize, kdy se pohyboval na hranici deseti milionů korun, uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka.

Allianz pojišťovna zjistila v loňském roce 1347 případů pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění 102 milionů korun. V předcházejícím roce to bylo 999 případů za 85 milionů Kč. Ve většině krajů se detektivům podařilo odhalit podvody za více peněz než v roce 2010, upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Pracovníci forenzního auditu ČSOB Pojišťovny loni prošetřovali 460 podezřelých pojistných událostí a pojistných smluv. Z nich se podařilo prokázat podvodné jednání v 362 případech. Celkem tak uchránili 54 milionů Kč před neoprávněným vyplacením. Co do objemu měly opět jasný prim podvody způsobené podnikateli. Ty tvoří asi polovinu z celkově uchráněné částky. "Bohužel stále se setkáváme s trendem, že pod tlakem finančních potíží způsobených hospodářskou krizí řada podnikatelů přistupuje i k takovýmto způsobům řešení svých problémů", podotkl šéf vyšetřovatelů ČSOB Pojišťovny Zdeněk Horáček.

Mezi nejproblematičtější území z hlediska podvodů patřilo podle statistik ČP loni stejně jako v letech předchozích hlavní město Praha a dále již také tradičně kraje Jihočeský a přes poměrně významný pokles i Středočeský kraj. Mezi ně se vklínil kraj Královéhradecký, který si, pokud jde o finanční objem odhalených podvodů, proti roku 2010 více než čtyřikrát pohoršil. Nejmenší snaha o podvody se naopak podle šetření ČP vyskytuje dlouhodobě ve Zlínském kraji, přestože i tam byl výrazný nárůst. Nejvíce se loni zlepšily kraje Ústecký a Vysočina.

Nejvíce podvodů se podle Bálka již tradičně vázalo k pojištění automobilů, ale i staveb a domácností v pojištění občanů. Bohman upozornil na to, že s časem se rozložení podvodů napříč jednotlivými druhy pojištění mění. Zatímco ještě před několika lety tvořily podvody z autopojištění zhruba 70 procent ze všech odhalených podvodů a životní a úrazové pojištění necelých pět procent, nyní je tomu jinak. Stále se sice většina podvodů týká pojištění motorových vozidel, intenzivně ale roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu, dodal.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK