Evropské banky dál zpřísňují úvěry firmám

31.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Banky v eurozóně firemnímu sektoru ve třetím čtvrtletí dál znesnadnily přístup k úvěrům, přestože jejich vlastní přístup k financování se zlepšil. Poptávka firem a domácností po úvěrech dál klesla, plyne z dnešních údajů Evropské centrální banky.

 

Rozdíl mezi procentem bank, které úvěrové podmínky firmám zpřísnily, a těch, které je zmírnily, vzrostl ve třetím čtvrtletí proti předešlému o pět procentních bodů na 15 bodů. Banky přitom v tomto čtvrtletí čekají další zpřísnění svých úvěrových standardů.

O tři procentní body na minus 28 se zvýšil podíl bank, které hlásily nižší poptávku firem po úvěrech. U poptávky domácností tento poměr stoupl o čtyři body na minus 25 bodů. Rovněž u poptávky po úvěrech čekají nyní banky další pokles.

ECB konstatovala, že přístup bank ke vzájemným úvěrům se ve všech kategoriích zlepšil. "Vliv dluhové krize na podmínky úvěrů pro banky se ve třetím čtvrtletí zmírnil. Ve čtvrtém čtvrtletí banky očekávají další zlepšení," uvádí zpráva, založená na anketě u 131 bank eurozóny.

Evropské banky pod tlakem zpřísnění regulace kapitálové přiměřenosti a v obavách ze slabé ekonomiky omezují aktivity a snižují náklady. Největší švýcarská banka UBS například v úterý oznámila, že propustí 10.000 lidí.

Ekonomika eurozóny utrpěla ve druhém čtvrtletí meziroční pokles o 0,1 procenta. Ekonomové vesměs očekávají, že pokles hrubého domácího produktu bude pokračovat i ve třetím čtvrtletí, což znamená, že by se eurozóna propadla zpět do recese.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK