Draghi: ECB nechá měnovou a bankovní politiku oddělenou

17.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel/Frankfurt 17. prosince (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) nechá svou měnovou a bankovní politikou oddělenou, až začne uplatňovat dohled nad bankami v zemích Evropské unie. Členům Evropského parlamentu to dnes řekl šéf ECB Mario Draghi. ECB se podle něj bude inspirovat zkušenostmi jiných centrálních bank a zavede takový postup, který zajistí funkční oddělenost.

Draghi řekl, že díky stabilním bankám bude měnová politika efektivnější. Nástroje měnové politiky, jako jsou například úrokové sazby, totiž mohou část efektivity ztrácet v situaci, kdy bankovní systém nestojí na úplně pevných základech.

Evropští lídři se nedávno dohodli, že dají ECB nové pravomoci, díky nimž bude centrální banka moci dohlížet nad největšími a nejdůležitějšími bankami v eurozóně. Hlavním motivem k posílení pravomocí ECB je kritika, že národní dozorové orgány jednotlivých zemí reagují pomalu, když je třeba intervenovat.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.