Euro oslabilo, v centru pozornosti jsou rozpočtová jednání v USA

28.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 28. prosince (ČTK) - Euro dnes oslabilo vůči americkému dolaru i japonskému jenu. Investoři vybírali zisky, které jim přinesl předchozí růst jednotné evropské měny. Pozornost se nyní soustředí na rozhovory o odvrácení rozpočtové krize ve Spojených státech.

Euro vůči dolaru kleslo o 0,2 procenta na 1,3210 USD. Vůči japonskému jenu se jeho kurz snížil o 0,3 procenta na 113,68 JPY, napsala agentura Reuters.

Euro by nicméně mohlo zamířit vzhůru v případě, že by se američtí politici přiblížili k dohodě o odvrácení takzvaného fiskálního útesu, což je označení pro automatické výdajové škrty a zvyšování daní hrozící na konci roku. Tato opatření by podle některých analytiků mohla americkou ekonomiku uvrhnout do recese.

Dohoda by posílila zájem investorů o rizikovější měny, jako je euro. Pokud by se však jednání dostala do slepé uličky, těžil by z toho dolar, který je považován za bezpečnou investici v období ekonomické a politické nejistoty.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.