Smysluplné cestovní pojištění

18.02.2013 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Možná se vám už stalo, že jste se viděli, jak sjíždíte zasněžené Alpy či se za šumění moře vyhříváte na pláži, když vtom jste si uvědomili, že nemáte cestovní pojištění. Protože jste odpovědní, nechcete bez něho za hranice vyrazit, a tak začnete ve spěchu „něco“ shánět. Bohužel uvažování ve stylu „hlavně abych něco“ měl, může přijít velmi draho.

Existuje několik parametrů, které nám určují jednak výši pojistného, ale také to, jestli v případě nepříjemné události pojištění splní svůj účel. Nezřídka odjíždíme do zahraničí s pocitem, že jsme dobře krytí, ačkoliv realita bývá jiná. Někdo dokonce spoléhá na pojištění, které má ke své platební kartě, zde bohužel dochází k velmi nepříjemným překvapením. Limity plnění zde bývají zpravidla nízké v porovnání k vzniklým škodám. Český lyžař, pro jehož transport do nemocnice bylo nutné využít helikoptéru, tak může omdlít při pohledu na došlou fakturu za léčebné výlohy.

Více v článku Smysluplné cestovní pojištění na prodej.finance.cz.

Pro smysluplné vyřízení cestovního pojištění si promyslete následující body:

Jakým aktivitám se budete věnovat?

Hodláte čas v zahraničí využít k práci či odpočinku? Počítejte s tím, že pokud hodláte během pobytu pracovat, bude pojistné vyšší. Pokud se chystáte věnovat na dovolené sportu, prověřte  si, zda se pojištění na plánované sporty vztahuje. Jestliže se hodláte věnovat extrémním sportům, můžete na běžné cestovní pojištění zapomenout. Poraďte se o možnosti připojištění rizikových sportů a i pak je dobré prověřit, že  skutečně váš druh sportu není pojišťovnou z krytí vyloučen. Pakliže se například rozhodnete pro horolezeckou výpravu, zjistěte si, jestli není vaše pojištění omezeno nadmořskou výškou. Kdyby byla k zabezpečení vašeho zdraví nutná záchranná akce v horách,  měla by pojišťovna náklady krýt. Pokud ale vznikne nutnost záchranné akce vaší neodpovědností či nedodržením bezpečnostních pokynů, s finanční pomocí od pojišťovny nepočítejte.

Kam budete cestovat?

Oblast je jedním z klíčových faktorů rozhodujících o výši pojistného. Nejběžnější je rozdělení na Evropu a svět. Při takovém rozdělení vás možná překvapí, že do evropských oblastí se někdy počítá například severní část Afriky při Středozemním moři. Některé státy jako Rusko, Ukrajina nebo Moldavsko mohou být však už začleněny do světových tarifů. Mějte na paměti, že čím vzdálenější je země, tím vyšší pojistné lze předpokládat. Při zajíšťování transportu do ČR by byly totiž vyšší náklady.

Jestliže patříte k dobrodružnějším cestovatelům, zjistěte si, zda dané území není zahrnuto v seznamu oblastí se zvýšeným bezpečnostím rizikem. Na tyto zóny se totiž buď pojistná ochrana vůbec nevztahuje nebo u určitého typu škod odmítne pojišťovna plnit. Seznam takových oblastí naleznete například na stránkách ministerstva zahraničí ČR.

Pozor na úpadek leteckého dopravce

Boom nízkonákladových leteckých společností s sebou bohužel přinesl kromě větší dostupnosti cestování i případy úpadků dopravce. Pokud se rozhodnete proti této variantě připojistit, měli byste si být ale jistí, že se na vašeho dopravce tento tip pojištění vztahuje. Aktuální seznam leteckých dopravců, kteří jsou z krytí vyloučeni, můžete zpravidla najít na webových stránkách pojišťovny.  Tuto informaci můžeme také obdržet na informačních linkách.

Má smysl pojištění pro případ zrušení zájezdu?

Pojištění zrušení zájezdu má své opodstatnění především při nákladnější dovolené a měli bychom ho vyřídit již před zasláním případné zálohy cestovní kanceláři. I v tomto případě, ale platí pravidlo opatrnosti. Lze velmi doporučit pročtení pojistných podmínek a zjištění případů, při kterých nám náklady bude pojišťovna hradit. Nejběžnějším případem, kdy s proplacení části ceny zájezdu můžeme počítat, jsou například zdravotní důvody. Jestliže dojde v destinaci naší dovolené k živelné katastrofě, a náš zájezd bude zrušen, krytí od pojišťovny zpravidla neočekávejte. Zde by ovšem měla nastoupit cestovní kancelář a vrátit nám prostředky či zajistit obdobný zájezd.

Jak nastavit pojistné částky?

U nastavení pojistných částek je dobré vycházet z informací o lokalitě, kterou chcete navštívit. Přestože je vyřízení cestovního pojištění přes internet rychlé a pohodlné, nedozvíte se příliš informací. Raději si promluvte s odborníkem z pojišťovny či finančním poradcem a nechte si vysvětlit jednotlivé parametry pojištění, zdůvodnit výši pojistných částek. Hodina času věnovaná správnému nastavení krytí se vám může vrátit několikanásobně.

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ