Prodej osobních aut v EU v lednu pokračoval v růstu

18.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 18. února (ČTK) - Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v lednu meziročně zvýšil o 5,5 procenta na 935.640 vozů. Růst tak vykazuje již pět měsíců za sebou. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Tempo růstu prodeje nicméně výrazně zpomalilo z prosincových 13,3 procenta.

V celém loňském roce se prodej aut v EU snížil o 1,7 procenta na 11,85 milionu vozů. Zaznamenal tak už šestý pokles za sebou a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1995. V letošním roce by měl prodej podle lednové prognózy ACEA stoupnout o dvě procenta.

Poptávka po autech v Evropě nyní oživuje. Dosud byla pod zvýšeným tlakem kvůli negativním dopadům finanční krize na ekonomiku. V lednu zaznamenaly nárůst prodeje všechny velké trhy v EU, v Německu se prodej například zvýšil o 7,2 procenta. V České republice prodej aut stoupl o 13 procent na 13.638 vozů.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v lednu v zemích EU zvýšila prodej o téměř 11 procent na 41.091 vozů. Její tržní podíl tak vzrostl na 4,4 procenta ze 4,2 procenta před rokem.

Autor článku

(ext)  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK