Nezaměstnanost na Slovensku v lednu stoupla na 13,61 procenta

20.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 20. února (ČTK) - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu stoupla na 13,61 procenta. V závěru loňského roku přitom byla na více než ročním minimu 13,50 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo slovenské ústředí práce. Úřad uvedl, že už dlouhodobě se situace na slovenském trhu práce začátkem každého roku zhoršuje.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v prvním měsíci letošního roku dosáhl 367.221 lidí. Ve srovnání s prosincem to představuje nárůst o téměř tři tisícovky osob, proti předchozímu roku se řady nezaměstnaných ale ztenčily o zhruba 32.000 lidí. Loni v lednu nezaměstnanost na Slovensku činila 14,80 procenta.

Tradičně nejvyšší nezaměstnanost mají regiony na středním a východním Slovensku. Naopak nejméně nezaměstnaných je v Bratislavě a okolí, kde je nejvyšší životní úroveň z celého Slovenska.

Slovensko se v EU řadí ke státům, které mají vyšší nezaměstnanost, než je unijní průměr. V České republice je míra nezaměstnanosti dlouhodobě nižší než na Slovensku - v lednu vystoupala na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta.

Vysoký počet nezaměstnaných je jedním z největších problémů exportně orientované slovenské ekonomiky. Nezaměstnanost na Slovensku začala prudce stoupat v roce 2009, kdy podniky v reakci na dopady globální ekonomické krize přistoupily k propouštění. Slovenské ministerstvo financí předpokládá, že letos se situace na domácím trhu práce mírně zlepší. Zaměstnanost by se měla zvýšit díky očekávanému zrychlení tempa ekonomického růstu země.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK