Zákon, který garantuje producentům energie z obnovitelných zdrojů výkupní ceny vysoko nad tržními cenami, není podle expertů z hlediska nákladů efektivním nástrojem snižování emisí skleníkových plynů. Navíc ani žádným měřitelným způsobem nepodporuje inovace. "Vzhledem k oběma těmto zjištěním neexistuje žádný důvod, aby zákon o obnovitelných zdrojích energie zůstával v platnosti," sdělila komise.
Německý ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel nyní dokončuje změny zákona o obnovitelných zdrojích a jeho návrh má předložit vládě v dubnu. Gabriel plánuje snížit subvence až o třetinu a chce omezit výjimky a slevy pro průmyslové firmy z placení zelené přirážky, včetně těch firem, které si energii vyrábějí samy.
Německá podpora zelené energii podle expertů zatížila odvětví jen loni dodatečnými 22 miliardami eur (602 miliard Kč), konstatovali experti. Podle nich se přitom dopad zelené energie na ochranu klimatu velmi přeceňuje. "Zákon o obnovitelných zdrojích nezajišťuje žádnou dodatečnou ochranu klimatu, jen ji výrazně zdražuje," uvedla komise.
Zvláště silným argumentem proti zákonu je podle expertů jeho nulový až záporný dopad na technologické inovace. Garantované ceny nemotivují firmy k výzkumu a vývoji, ale k co největšímu využití zastaralých "zelených" technologií, jejichž náklady díky levnému dovozu z Číny prudce klesly. To podle komise může dokonce vytvářet bariéry proti nástupu nových, efektivnějších technologií.