Vláda schválila zřízení Centrální evidence účtů

22.12.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. prosince (ČTK) - Vláda dnes schválila zřízení Centrální evidence účtů, tedy evidence účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš s tím, že by evidence měla být ve spolupráci s Českou národní bankou připravena od ledna 2016. Součástí evidence zřejmě nebudou údaje o zůstatcích na účtech.

Původně Babiš kvůli potírání daňové kriminality chtěl vznik centrálního registru účtů, který měl obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. S tím ale nesouhlasila Česká národní banka. Ta projevila souhlas s jednodušší formou registru.

\"Česká národní banka souhlasí s tezemi zřízení a provozování tzv. Centrální evidence účtů, tedy jednoduché evidence existujících účtů fyzických a právnických osob vedených u úvěrových institucí formou jakéhosi rozcestníku. Součástí evidence by proto neměly být stavové hodnoty na účtech. O konkrétních podmínkách vytvoření a provozu Centrální evidence účtů na základě dohodnutých principů se vede diskuse,\" uvedl již dříve mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Příslušný zákon k evidenci by měl podle dřívějších zpráv médií vzniknout během roku 2015. Zřízení registru má zajišťovat ministerstvo financí, které má být i jeho uživatelem. Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně denně. Oprávněné orgány, které nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí, budou dotazy podávat elektronicky. Odpovědi mají putovat do datových schránek, uvedl dříve server Česká justice.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK