MMR podpoří komunitní bydlení seniorů 160 miliony korun

21.05.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 21. května (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podpoří výstavbu komunitního bydlení pro seniory 160 miliony korun. Byty budou určeny pro lidi starší 60 let a mají jim pomoci prodloužit soběstačnost a aktivní život. Ministerstvo to dnes sdělilo v tiskové zprávě. Původně plánovalo, že na výstavbu tohoto typu bytů pošle 120 milionů korun. Zájemci o dotaci se mohou hlásit do konce letošního června.

Ministerstvo tento typ podpory vyhlašuje letos poprvé, jde o zahajovací a testovací etapu. \"Podpora není zacílena pouze pro ´klasické´ seniory, tedy osoby starší 65 let, či pro osoby zdravotně a tělesně postižené, ale je určena pro seniory už od 60 let, u kterých je vysoká pravděpodobnost stále aktivní pracovní produktivity,\" uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

O dotaci může požádat fyzická podnikající osoba či právnická osoba včetně obcí. Finanční podporu lze získat na výstavbu bezbarierového bytového domu s minimálně deseti a maximálně 25 byty o maximální výměře 45 metrů čtverečních. Na jeden byt MMR pošle 650 tisíc korun, maximální dotace na jeden bytový dům činí 500 tisíc eur (13,7 milionu korun).

Povinné jsou společné prostory, jako například kuchyňka s možností sdíleného stravování či ošetřovna, které mají usnadnit setkávání se sousedy. V domě mohou být také další prostory podporující komunitní život, například hobby místnost, televizní místnost či letní terasa krytá pergolou. Ministerstvo si od těchto sdílených prostor slibuje, že jejich využíváním a dalšími společnými aktivitami komunita obyvatel přispěje k prodloužení soběstačnosti každého seniora.

Výstavbu i standardní vybavení těchto místností půjde hradit z dotace. Společné prostory však nesmí být 20 let komerčně využívány. K využívání těchto prostorů má nájemce motivovat také to, že část nájemného za společné prostory bude rozpočítána na jednotlivé byty.

V komunitním domě naopak podle podmínek dotace nebude možné poskytovat pobytové sociální služby. V obci však musí být dostupná alespoň jedna z terénních sociálních služeb.

Podpora bydlení je jedním z hlavních úkolů MMR. Stejnou částku, tedy 160 milionů korun, letos pošle také na stavbu pečovatelských a vstupních bytů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK