Víte o tom, že když jste loni zrušili životní pojištění, tak budete vracet i daně?

12.03.2018 | , Finance.cz
DANĚ


Předčasné zrušení životního pojištění během roku 2017 přináší daňové povinnosti a dodanění daňových odpočtů uplatněných v minulých letech a příspěvků zaměstnavatele. Jak se postupuje?

Pro využití daňových výhod musí smlouva o životním pojištění splňovat zákonné podmínky, tj. výplata pojistného je sjednána nejdříve v roce dosažení 60 let a po 60 měsících od uzavření smlouvy a není umožněn průběžný výběr peněz ze smlouvy.

Z daňového hlediska je předčasné zrušení smlouvy o životním pojištěním nevýhodné. Přijde se o všechny daňové výhody z minulých let. Při splnění zákonných podmínek totiž vlastní vklady na smlouvu o životním pojištění snižovaly daňový základ. Na smlouvu o životním pojištění mohl přispívat i zaměstnavatel, přičemž do limitu byly příspěvky zaměstnavatele na smlouvu od daně z příjmu osvobozeny.

Nutnost podání daňového přiznání po zrušení životního pojištění

Zaměstnanci, kteří v roce 2017 předčasně zrušili smlouvu o životním pojištění, si musí sami podat daňové přiznání. Zaměstnavatel za ně nemůže provést roční zúčtování daně. V takovém případě si musí zaměstnanec od mzdové účetní vyžádat roční potvrzení o zdanitelných příjmech.


Čtěte také: Jaké si dát předsevzetí do nového roku pro lepší osobní finance

Dodanění daňových odpočtů při zrušení životního pojištění

Při předčasném zrušení smlouvy během roku 2017 je nutné zpětně dodanit všechny daňové odpočty uplatněné v předchozích deseti letech. Od základu daně bylo možné v uplynulých 10 letech odečíst vlastní vklady na smlouvu o životním pojištění do maximální částky 12 000 Kč za rok. Uplatněné daňové odpočty v minulých 10 letech jsou příjmem dle § 10 zákona o dani z příjmu a je potřeba vyplnit daňovou přílohu číslo dvě daňového přiznání.

Zaměstnanec Novosad zrušil v roce 2017 předčasně svoji smlouvu o životním pojištění, kterou uzavřel v lednu 2009. V letech 2009 až 2016 si snížil daňový základ vždy o 12 000 Kč, což mu zvýšilo čistou mzdu v těchto letech. Pan Novosad si musí za rok 2017 sám podat daňové přiznání a nemůže požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Celkem za více než 8 let trvání smlouvy si snížil daňový základ o 96 000 Kč (12 000 Kč x 8 let). Souhrnný daňový základ za rok 2017 bude mít tedy o tuto částku vyšší. Za rok 2017 zaplatí pan Novosad na dani z příjmu více o 14 400 Kč (96 000 Kč x 15 %).

Dodanění příspěvků zaměstnavatele

V praxi velmi oblíbeným firemním benefitem je příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na smlouvu o životním pojištění. Při splnění zákonných podmínek jsou příspěvky zaměstnavatele na smlouvu o životním pojištění, penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření osvobozeny od daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění a zdravotního pojištění. Za rok 2017 je daňově osvobozen souhrnný příspěvek zaměstnavatele v částce 50 000 Kč. V předchozích letech to bylo 30 000 Kč. Při předčasném zrušení smlouvy o životním pojištění, na kterou přispíval zaměstnavatel, je nutno dodanit i všechny příspěvky zaměstnavatele od roku 2015, tedy od platnosti příslušné daňové novely. V daňovém přiznání se tento příjem uvede do příjmu dle § 6 ze závislé činnosti. Rovněž v případě dodanění příspěvků zaměstnavatele nemůže daňové záležitosti vyřídit za zaměstnance zaměstnavatel.

Zaměstnankyni Brázdové přispíval na smlouvu o životním pojištění od roku 2011 zaměstnavatel ve výši 2 000 Kč. Všechny příspěvky zaměstnavatele na smlouvu o životním pojištění zaměstnankyni Brázdové byly daňově osvobozeny. Paní Brázdová si na smlouvu sama neplatila nic. V roce 2017 paní Brázdová smlouvu o životním pojištění zrušila. Zaměstnavatel přispěl paní Brázdové na smlouvu ještě v měsících lednu až dubnu 2017. Paní Brázdová si musí sama podat daňové přiznání. Od zaměstnavatele si vyžádá potvrzení o zdanitelných příjmech. Příjmem dle § 6 zákona o dani z příjmu však bude i částka 56 000 Kč (24 000 Kč za rok 2015, 24 000 Kč za rok 2016 a 8 000 Kč za rok 2017).Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 18 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.