Piloti Lufthansy zahájili 13. kolo stávek za poslední rok a půl

08.09.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Frankfurt nad Mohanem 8. září (ČTK) - Piloti německé letecké společnosti Lufthansa zahájili od 8:00 SELČ už 13. kolo svých stávek v rámci rok a půl trvajícího sporu o mzdy a důchody s vedením přepravce. Stávka má být dvoudenní, odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) ale dnes nevyloučil její prodloužení.

Dnešní akce, která má trvat do půlnoci, se zaměřuje na dálkovou a nákladní přepravu. Lufthansa zrušila 84 mezikontinentálních spojů z Mnichova, Frankfurtu a Düsseldorfu a do těchto tří destinací, což je asi polovina celkového počtu. Zbylých 90 letů chce přepravce zajistit s pomocí dobrovolníků z řad nestávkujících pilotů. Firma také hodlá uskutečnit všech sedm plánovaných nákladních letů.

Středeční stávka má zasáhnout lety na krátké a střední vzdálenosti, včetně spojení provozovaných nízkonákladovou divizí Germanwings. Přehled letů, které budou zrušeny a mezi nimiž mohou být i spojení s Prahou, zatím firma nevydala. Celkově Lufthansa provozuje denně přes 1500 letů.

Odbory chtějí nyní vystupňovat tlak na vedení Lufthansy. \"Nemůžeme vyloučit tento týden další stávky,\" řekl mluvčí VC Markus Wahl. \"Stávky jsou možné i v následujících týdnech,\" citovala mluvčího agentura Reuters.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let, aby snížily náklady, a mohly tak lépe konkurovat diskontním přepravcům v čele s irskou společností Ryanair.

Vztahy mezi odborovým svazem, který zastupuje kolem 5000 pilotů Lufthansy a Germanwings, a vedením se minulý týden opět zhoršily, když zkrachovaly rozhovory o nové kolektivní smlouvě. Mluvčí odborů Wahl prohlásil, že vedení Lufthansy neprojevilo žádnou ochotu k nalezení dohody, a uvedl, že další stávky pilotů jsou nyní v podstatě možné každý týden.

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců již dvanáctkrát stávkovali a způsobili tak firmě finanční újmu přes 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč). Protesty v minulosti ovlivnily rovněž letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK