OECD snížila odhad globálního růstu, Fed ale vybídla k akci

16.09.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Paříž 16. září (ČTK) - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. Ekonomika Spojených států si ale podle OECD vede dostatečně dobře na to, aby americká centrální banka (Fed) mohla poprvé za skoro deset let přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.

Světová ekonomika stoupne letos o 3,0 procenta a příští rok o 3,6 procenta, uvedla OECD v dnešní prognóze pro velké vyspělé světové ekonomiky. Ještě v červnovém výhledu tato organizace sdružující 34 vyspělých zemí světa odhadovala, že globální ekonomika letos zpomalí růst na 3,1 procenta. Pro příští rok jí předpovídala expanzi 3,6 procenta.

Zhoršení odhadu dnes OECD vysvětlila především zpomalováním rozvíjejících se tržních ekonomik, jako je Čína nebo Brazílie.

Světlým bodem jsou Spojené státy, které mají největší ekonomiku na světě. OECD nově zlepšila odhad jejího růstu v tomto roce na 2,4 procenta z dříve odhadovaných 2,0 procenta. Výhled pro příští rok ale zhoršila.

Měnový výbor americké centrální banky dnes zahájí zasedání o měnové politice. Výsledek dvoudenního rokování by měl být znám ve čtvrtek. OECD má za to, že více faktorů nyní hovoří pro zvýšení úrokových sazeb než pro nečinnost.

\"Nynější zvýšení úrokových sazeb by odstranilo nervozitu na trzích,\" uvedla podle agentury Reuters hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová. Projekce její organizace přitom ukazují, že rychlost, s jakou bude Fed sazby zvyšovat, je mnohem důležitější než to, zda bude konat. \"Na způsobu záleží čtyřikrát víc než na načasování (tohoto kroku),\" uvedla Mannová.

Členy OECD jsou převážně bohaté země, jako Spojené státy či vyspělé evropské ekonomiky. Od 90. let minulého století jsou v této organizaci i Česká republika a Slovensko.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK