Koalice prosadí prokazování původu majetku s KSČM a Úsvitem

02.10.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 2. října (ČTK) - Pravici se nepodaří ve Sněmovně zamítnout vládní návrh na prokazování původu majetku. Předlohu při dnešním pokračování prvního kola projednávání slíbili podpořit také zástupci KSČM a Úsvitu - Národní koalice. TOP 09 pohrozila, že prokazování majetku v případě jeho přijetí napadne u Ústavního soudu. Úvodní posuzování normy nicméně poslanci ani dnes nedokončili a zářijovou schůzi ukončili. V debatě o předloze by mohli pokračovat už příští týden na další schůzi.

Zákon má podle vládní verze dát finanční správě právo analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud by hodnota neevidovaného majetku převýšila sedm milionů korun, finanční správa by příslušného poplatníka vyzvala k prokázání původu majetku. Neprokázaný majetek zdaní a může vyměřit penále až do 100 procent. Za nepravdivé prohlášení o majetku by jeho autorovi měly hrozit místo jednoho až tři roky vězení.

Odpůrci zákona označovali zákon za retroaktivní s ohledem na to, že finanční správa by mohla zjišťovat původ majetku i dále do minulosti a daň vyměřit zpětně za tři roky. Vadilo jim také to, že by finanční správa mohla konat na základě upozornění občana či organizace. \"Tohle je návrh zákona pro žalobníčky, práskače, pro potvrzení naší národní povahy na někoho si zažalovat. Je to jenom o tom, jestli je na mne naštvaný nějaký soused z ulice,\" prohlásil Marek Benda (ODS).

Zákon podle něj nepostihne velké nelegální příjmy, neboť zákon bude možné obcházet. \"Zlaté cihličky nebo konta na Kanárských ostrovech určitě neumí odhalovat daňová správa,\" uvedl Benda. Martin Plíšek (TOP 09) označil navrhovaný sedmimilionový limit za návodný k protiprávnímu jednání a k tomu, aby se na něj nepoctiví mohli připravit. Zákon podle Plíška činí \"sprosté podezřelé z prostých daňových poplatníků\".

Koaliční zástupci zdůrazňovali, že návrh nezavádí plošnou povinnost pro všechny občany ani majetkové přiznání a že poctiví poplatníci se jej nemusejí obávat. Mezi zastánce normy patří také prezident Miloš Zeman. Při červnovém prvním díle úvodního kola projednávání poslance požádal o jeho přijetí. Na návrhu ocenil přesun důkazního břemene na podezřelé a to, že o případných pokutách má rozhodovat finanční úřad, nikoli soud.

K prezidentovi se dnes připojili Marek Černoch za Úsvit a Zdeněk Ondráček z KSČM. Od zákona si v souladu s vládou slibují zdanění nepřiznaných příjmů a právní jistotu v rámci výběru daní.

Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku. Stanovená hranice sedm milionů korun pro neevidovaný majetek byla koaličním kompromisem. ČSSD navrhovala pět milionů a ministerstvo financí deset milionů korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK