Vláda bude opět řešit situaci v OKD, ministři představí opatření

15.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 15. března (ČTK) - Vláda bude ve středu opět řešit situaci v těžební společnosti OKD, která má existenční problémy. Ministr průmyslu Jan Mládek a ministryně práce Michaela Marksová (oba ČSSD) představí ministrům soubor opatření, která by mohla vést snížení negativních dopadů související s očekávaným útlumem těžby černého uhlí v Moravskoslezském kraji. O záměrech již minulý týden informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Ministerstvo uvedlo, že pomoci snížit sociální dopady by měly legislativní i nelegislativní opatření obou ministerstev. MPO připravuje opatření směřující k tvorbě nových pracovních příležitostí v kraji. Nová místa by mohla být například ve společnosti Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů, dále ve státním podniku Diamo či v plánované průmyslové zóně Nad Barborou u Karviné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce na podporu propuštěných horníků využít peníze Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, který se přímo na hromadné propouštění zaměřuje. Materiál počítá také s tím, že do důchodu by mohli chodit dříve ti horníci z hlubinných dolů, kteří nastoupili do zaměstnání do 30. září 2016. Dosud měli tento nárok jen havíři, kteří nastoupili před rokem 1993. Jedním ze zvažovaných opatření je i to, že by horníci mohli chodit do penze ne o pět let, ale o šest či sedm let dřív než ostatní.

MPO už začalo chystat návrh vládního nařízení o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů kvůli útlumu těžby. Propuštění horníci by mohli dostávat měsíčně 8000 korun a ostatní zaměstnanci 7000 korun. Ti, kteří pro firmu dělali méně než čtyři roky, by tuto podporu měli tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba prodloužila o čtvrt roku, maximálně by trvala tři roky. Lidé nad 50 let by dávku mohli dostávat pět let. Výdaje na příspěvky pro 4100 zaměstnanců OKD by do roku 2021 činily asi 1,2 miliardy korun.

Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK