Za vyhlídkami na letošní růst podle listu The Wall Street Journal (WSJ) stojí vlna transakcí ohlášených na začátku roku. Ve srovnání s Británií, Japonskem a dalšími vyspělými ekonomikami jsou zatím čínské investice v USA velmi nízké. Kvůli svému rychlému růstu ale začínají přitahovat pozornost amerických regulátorů a politiků, která by jejich příliv mohla brzdit, podotýká WSJ.
\"(Číňané) usilují o modernizaci svých technologií i o rychlé budování zavedených značek,\" uvedl ekonom Thilo Hanemann ze společnosti Rhodium. \"Vidíme u čínských investic velký posun od rozvíjejícího se světa k bohatým trhům zahrnujícím USA, Evropu a Austrálii,\" dodal.
V letošním prvním čtvrtletí se objevila řada čínských nabídek na převzetí amerických podniků, k čemuž přispěla mimo jiné snaha diverzifikovat rizika po turbulencích na čínských akciových trzích. Podle Hanemanna se ale nyní některé americké podniky obávají, že se čínským zájemcům o jejich převzetí nepodaří získat potřebná povolení a zajistit si finance.
Američtí zákonodárci se snaží přimět regulační úřady k důslednému prověřování transakcí zahrnujících finanční infrastrukturu a strategické technologie. \"To by samozřejmě mohlo mít dopad na způsob uvažování čínských kupců,\" upozornil Hanemann.
Někteří američtí zákonodárci si stěžují, že americké firmy nemohou v řadě odvětví čínské ekonomiky investovat stejně snadno jako čínské podniky v USA. Snaha o sjednání bilaterální investiční smlouvy mezi USA a Čínou vázne, protože Peking se snaží řadu sektorů bránit.