Britská centrální banka: Brexit může poškodit světovou ekonomiku

16.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 16. června (ČTK) - Jestliže se britští občané v nadcházejícím referendu rozhodnou pro brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, mohlo by to poškodit světovou ekonomiku. Uvedla to dnes britská centrální banka. Podle ní je také čím dál pravděpodobnější, že v případě brexitu bude dál klesat britská libra, možná i velmi výrazně. Guvernér banky Mark Carney již mezitím reagoval na kritiku, že činí zbytečná varování před ekonomickými riziky brexitu.

Zápis z nejnovějšího zasedání měnového výboru banky rovněž zopakoval, že výsledek historického referenda představuje největší bezprostřední hrozbu pro britské, ale možná i pro světové finanční trhy.

\"Hlasování pro vystoupení z EU by mohlo zásadně změnit vyhlídky produkce (ekonomiky) a inflace, a tudíž i vhodné nastavení měnové politiky. Domácnosti by mohly odkládat výdaje a firmy investice, což by snížilo poptávku po pracovní síle a způsobilo růst nezaměstnanosti,\" uvedla rovněž centrální banka v dnes zveřejněném zápisu.

Guvernér Carney mezitím dnes reagoval na kritiku ze strany stoupenců odchodu z EU, kteří jej viní z podpory členství Británie v EU. Britský konzervativní poslanec a šéf kampaně Vote Leave za odchod Británie z EU Bernard Jenkin šéfovi centrální banky napsal, že neudělal dobře, když před několika týdny prohlásil, že odchod Británie z EU by způsobil hospodářský šok. V dopise pak také Carneyho upozornil na pravidla, která mu v době blížícího se referenda zakazují činit \"jakákoli veřejná prohlášení\" nebo jiné kroky, které by bylo možné vykládat tak, že guvernér straní některému z táborů.

Carney v dnes zveřejněné písemné odpovědi s datem 14. června napsal, že pokud jde o referendum, on sám svůj osobní názor veřejně nevyjádřil. Centrální banka má podle něj povinnost podávat parlamentu i veřejnosti zprávy o tom, jak na základě důkazů posuzuje situaci. Jenkinův dopis je podle guvernéra ukázkou \"hlubokého nepochopení nezávislosti centrální banky\".

S podobným varováním jako centrální banka, totiž že britská ekonomika by se v případě brexitu mohla propadnout do recese a libra prudce klesnout, přišlo i ministerstvo financí.

Bývalí lídři britských konzervativců Michael Howard a Iain Duncan Smith a bývalí ministři financí Nigel Lawson a Norman Lamont, kteří jsou pro brexit, dnes ale uvedli, že obě tyto instituce během kampaně před referendem nedokázaly přijít s vyváženou analýzou.

Podle příznivců Británie mimo EU žádná z institucí nevzala v potaz pozitiva, která by podle nich brexit mohl přinést. Británie by se v takovém případě zbavila zátěže tíživé unijní regulace a mohla by vytvářet vlastní obchodní vztahy, tvrdí také.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK