Evropa je pro zahraniční investory stále jedničkou

30.06.2005 | , Ernst & Young
Tiskové zprávy


Podle průzkumu mezinárodní poradenské společnosti Ernst & Young je pro 63 % investorů stále nejatraktivnějším regionem západní Evropa, zatímco střední a východní Evropa se vedle Číny úspěšně prosazuje jako region s nízkými mzdovými náklady.

Potvrzuje to průzkum atraktivnosti Evropy pro zahraniční investice, který každoročně pořádá mezinárodní poradenská společnost Ernst & Young a jehož výsledky byly dnes prezentovány na World Investment Conference ve francouzském La Baule. Podle průzkumu je Česká republika pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě.

Průzkum ukázal, že pokud jde o zájem zahraničních investorů, Evropa stále drží krok se svými konkurenty a úspěšně odráží útoky i těch největších, jimiž jsou Spojené státy a Čína.
Popularita západní Evropy sice oproti loňskému roku trochu poklesla (o 5 %), nicméně tento region své první místo uhájil. Za nejatraktivnější na světě ji i letos považuje 63 % dotázaných manažerů. Na druhém místě s 55 % skončila střední a východní Evropa.

Vycházející hvězdou je Čína, atraktivní díky svému obrovskému hospodářskému růstu. S 52 % je podle průzkumu nejatraktivnější zemí na světě a třetím nejatraktivnějším regionem. Za uplynulých 12 měsíců se její popularita zvýšila ze 37 % na 52 %, díky čemuž se jí podařilo předstihnout USA a Kanadu (atraktivnost USA a Kanady se sice také zvýšila, ale jen z 38 % na 45 %).

Další výsledky průzkumu:

  • Do střední a východní Evropy směřuje 31 % zahraničních investic, což je víc než do Francie, Německa, Španělska a Belgie dohromady. 
  • Tradiční nadvládu Německa, Velké Británie a Francie ohrožuje Polsko a Maďarsko, především díky nižším mzdovým nákladům.
  • Pokud jde o počty pracovních míst vytvořených novými podniky, do první desítky nejúspěšnějších evropských států se dostalo šest středo- a východoevropských zemí. Absolutní prvenství v tomto žebříčku uhájila Velká Británie následovaná Polskem a Francií.
  • Nejdynamičtěji se rozvíjejícím ekonomickým odvětvím v Evropě v roce 2004 byl automobilový průmysl, který získal 11,6 % zahraničních investic. Na druhém místě skončily špičkové technologie s 10,9 %.
  • Střední a východní Evropě se daří obstát v čínské konkurenci, pokud jde o zahraniční investice do automobilového, spotřebního a těžkého průmyslu.
  • Podle respondentů budou v nejbližších letech největšími tahouny zahraničních investic v Evropě služby a produkce softwaru.
  • Pokud jde o to, zda se atraktivnost Evropy pro zahraniční investory v nejbližších třech letech zvýší, respondenti jsou poměrně skeptičtí. Myslí si to jen 37 % z nich, zatímco v roce 2004 to bylo 45 %.
  • Podle názoru investorů by růst zahraničních investic v Evropě podpořila mírnější regulační i fiskální politika.

Předseda správní rady a generální ředitel společnosti Ernst & Young James Turley při příležitosti zveřejnění výsledků průzkumu prohlásil: „Evropa zůstává pro investory nejatraktivnějším regionem díky flexibilitě a diversifikovanosti svých trhů. Západ Evropy stále přitahuje investory svými znalostmi. Ale i ekonomiky střední a východní Evropy se za uplynulých pět let proměnily z levných dílen na trhy s obrovským potenciálem a podobný vývoj vidíme v Číně, Rusku, Indii nebo Brazílii. Tohle všechno jsou země, které se budou během následujících pěti let nesmírně rychle modernizovat a v nichž rozvinutým trhům vyroste silná konkurence.

Závěry studie týkající se České republiky
Podle průzkumu je Česká republika pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě.
V evropské „top patnáctce“ je se 4,7 % osmou nejčastěji zmiňovanou destinací pro investování (pro srovnání Slovenská republika je s 1,2 % dvanáctá) a pátou z evropských zemí, v nichž v budoucnu respondenti hodlají investovat. 

Umístění ČR mezi evropskými zeměmi podle jednotlivých kritérií:

  • je 3. nejatraktivnější zemí (za Velkou Británií a Polskem) z hlediska flexibility pracovněprávní legislativy
  • je 5. nejatraktivnější zemí, pokud jde o dostupnost výrobních prostor, ceny pozemků a související předpisy (za Polskem, Velkou Británií, Německem a Španělskem)
  • je 3. nejatraktivnější zemí co do výše mzdových nákladů (za Polskem a Velkou Británií)
  • je na 4. místě, pokud jde o potenciál pro zvýšení produktivity práce (za Velkou Británií, Polskem a Německem)
  • je na druhé příčce v přímých zahraničních investicích do automobilového průmyslu (první je Francie), pro srovnání - Slovensko je na pátém místě.

Dirk Kroonen, vedoucí partner společnosti Ernst & Young v České republice k závěrům studie uvádí: „Podle výsledků studie má Česká republika mezi investory vynikající renomé. Sedmé místo z desítky nejatraktivnějších zemí světa je velice dobrá vizitka. Velkou konkurenci pro ni však představují další země střední a východní Evropy, například Polsko, Maďarsko nebo Rumunsko.

Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy