Sony BMG půjde v USA kvůli protikopírovacímu softwaru před soud

22.11.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


AUSTIN (USA) 22. listopadu (ČTK) - Nahrávací společnost Sony BMG bude muset řešit další problém kvůli protikopírovacímu softwaru XCP, kterým osadila některé své kompaktní disky. Ve Spojených státech byly podány dvě žaloby, které firmu viní z toho, že její program se chová jako nebezpečný spyware.

Generální prokurátor státu Texas Greg Abbott v pondělí podal žalobu v občanskoprávním sporu kvůli tomu, že Sony BMG dodává na své digitální přehrávače speciální software, bez něhož není možné kompaktní disky s protikopírovacím programem přehrát. Prokuratura chce pro každého poškozeného odškodné 100.000 dolarů, v přepočtu asi 2,5 milionu Kč.

V USA platí nový zákon, jehož smyslem je potírat kriminalitu v prostředí internetu. Legislativa se zaměřuje hlavně na pokusy o krádež identity a další kriminální aktivity, včetně instalace speciálních špionážních programů. Jejich prostřednictvím se mohou hackeři dostávat do počítače oběti.

Sony BMG program XCP využívá k tomu, aby si lidé nemohli vytvářet libovolný počet kopií původního disku. Majitel počítače ale nemá nad programem kontrolu a odborníci na počítačovou bezpečnost program dokonce zařadili mezi spyware, tedy speciální špionážní programy.

Žaloba, kterou podal stát Texas, se zaměřuje na chování softwaru. Ne každý disk, který technologii XCP využívá, se totiž dá bez problémů na počítačích přehrát. V některých případech je nutné nejprve stáhnout z webu virtuální přehrávač Sony. Právě ten obsahuje software, který se v počítači nedá běžně zjistit.

Z podobného důvodu jako stát Texas podala žalobu také skupina Electronic Frontier Foundation, která hájí zájmy spotřebitelů v internetovém prostředí. Podle této žaloby musí Sony BMG zveřejnit svůj záměr stáhnout disky z trhu viditelněji, a kromě toho lidem nahradit vzniklé škody. Stejně tak by měla kompenzovat náklady na odstranění softwaru, který není možné snadno smazat.

Sony BMG nainstalovala software u několika desítek titulů, které byly vydány v milionových nákladech. Patří mezi ně nosiče s nahrávkami interpretů jako je Ray Charles, Frank Sinatra, Louis Armstrong nebo Celine Dion. Po vložení takového CD do mechaniky počítače se na monitoru objevila výzva k souhlasu se smlouvou k používání CD, s kterou musel uživatel souhlasit.

Sony už začala neprodané kompaktní disky se softwarem XCP stahovat z trhu a s těmi, kdo si je už koupili, je ochotna jednat o jiném způsobu vypořádání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK