Komisař Mandelson: Předmětem tohoto jednání je rozvoj, nikoli záležitosti vývozců v odvětví zemědělství

02.12.2005 | , Evropská komise
Tiskové zprávy


Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson ve svém důležitém projevu určeném Evropskému parlamentu dnes odpoledne vysvětloval a obhajoval postoj Evropské unie během obchodních jednání v Dohá dva týdny před ministerským zasedáním v Hongkongu.

V rámci tohoto projevu poslancům řekl: „...musíme nalézt rovnováhu a tohle je ta správná“. Komisař Mandelson rovněž představil prvky tzv. rozvojového balíčku, jehož přijetí Evropská unie navrhne na hongkongském setkání.

Komisař Mandelson řekl:

„Pravdou je toto. Naše nabídka v oblasti zemědělství značně převyšuje nabídku z Uruguayského kola jednání. Musí být chápána komplexně – včetně našich hlavních příspěvků týkajících se snížení domácí podpory prostřednictvím reformy SZP a včetně naší nabídky na odstranění vývozních subvencí. Subvence, jež deformují obchod, snížíme o 70 %. Již podle reformy SZP z roku 2003 nebude 90 % přímých plateb zemědělcům narušovat trh. V souladu s návrhem dojde ke snížení našich zemědělských cel z 23 % na 12 %, tj. na stejnou úroveň, jakou v současné době uplatňují Spojené státy. Jde o nejvýznamnější nabídku, jakou kdy Evropská unie na nějakém obchodním jednání učinila. Každý její prvek – nejenom snížení celních sazeb – přispěje k podstatnému zlepšení přístupu na trh, které požadovala rámcová dohoda z roku 2004. Vzniknou tak významné příležitosti pro vývozce v odvětví zemědělství, aniž by byl zrušen preferenční přístup pro chudé rozvojové země a aniž by bylo nadměrně poškozeno naše vlastní zemědělství. Musíme nalézt rovnováhu a tohle je ta správná.“

Znění celého projevu komisaře Mandelsona k Evropskému parlamentu naleznete pod č. SPEECH/05/747 na stránkách RAPID. Další informace o dnešním příspěvku komisaře Mandelsona k jednání v Dohá naleznete na adrese:http://europa.eu.int/comm/trade/index_en.htm

 

Články ze sekce: Tiskové zprávyPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.