Kamiony budou na českých dálnicích platit mýtné

16.12.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


PRAHA 16. prosince (ČTK) - Nákladní vozidla s hmotností nad 12 tun budou na českých dálnicích platit od roku 2007 mýtné. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna. Vláda chce zavedením mýtného zmírnit nadměrné zatížení dálnic, které trpí zejména mezinárodní kamionovou dopravou.

Zavedení mýtného by mohlo podle ministra dopravy Milana Šimonovského přinést do státní pokladny ročně až deset miliard korun. Od počátku roku 2007 by se tak mýtné mělo vybírat na českých dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích první třídy. Dohromady zhruba na 2100 kilometrech.

Na dálnicích a rychlostních komunikacích by měla vozidla s hmotností nad 12 tun podle Šimonovského platit 4,05 koruny na kilometr, na silnicích první třídy to bude 1,90 koruny. Nyní stát kamionům prodá dálniční známky za necelou miliardu korun ročně. Osobní vozy mají mýtné začít platit nejdříve v roce 2012.

Pro zákon se dnes vyslovilo 100 poslanců ze 146 přítomných. Proti jich bylo 37. Ke schválení zákona bylo zapotřebí 74 hlasů. Proti předloze hlasovali poslanci ODS, a to ne kvůli nesouhlasu se samotným zákonem, ale jako protest proti přijetí pozměňovacího návrhu Miloslava Kaly z ČSSD.

Kala navrhl, aby stát mohl zřídit věcné břemeno na cizím pozemku, přes který vede dálnice, silnice nebo místní komunikace, a to v případě, že se nepodařilo s majitelem pozemku dosáhnout majetkového vypořádání. Majitel pozemku by měl dostat za strpění břemene jednorázovou náhradu ve výši, kterou stanoví prováděcí předpis. Někteří poslanci tento návrh označují za vyvlastňování.

Předlohu nakonec podpořili i komunisté, a to navzdory tomu, že tvrdě kritizují okolnosti výběrového řízení na dodavatele elektronického systému pro zavedení mýtného. Výběrovým řízením se ve čtvrtek zabývala sněmovna. Rozpravu ale nedokončila. Až dnes před schvalováním zákona o zavedení mýtného hlasovala o návrzích komunistů, kteří chtěli, aby vláda pokračovala ve vyhodnocení účastníků veřejného výběrového řízení, případně celé výběrové řízení zrušila. Sněmovna jejich návrhy ale nepodpořila.

Zákon nyní projedná Senát a posoudí prezident.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK