EU zakročí proti operátorům, chce levnější roaming

28.03.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 28. března (zpravodaj ČTK) - Evropská unie zřejmě zakročí proti mobilním operátorům. Nelíbí se jí vysoké poplatky za přeshraniční volání, takzvaný roaming. Zatímco dnes český turista zaplatí na svých cestách mimo vlast za několikaminutový hovor i stovky korun, během krátké doby by mohl platit stejně jako v ČR. Evropská komisařka Vivian Redingová totiž pracuje na směrnici, která by měla roaming značně zlevnit. Její konečná podoba by měla být známá v červnu.

"Je nejvyšší čas, aby vnitřní trh EU nabídl spotřebitelům a podnikatelům, kteří cestují do zahraničí, podstatně nižší telekomunikační poplatky," řekla novinářům Redingová. "Navrhuji proto, aby se všechny bezdůvodné poplatky za roaming zrušily cestou nařízení EU. Uživatel mobilního telefonu by neměl platit více jenom proto, že cestuje do zahraničí," dodala.

Žena, která je nepřítelem číslo jedna v očích mobilních operátorů, se chce při tvorbě legislativy inspirovat podobným rozhodnutím z roku 2001, jež donutilo banky snížit poplatky za přeshraniční transakce. Již nyní je ale zřejmé, že její boj nebude snadný. Poplatky za roaming totiž tvoří až 15 procent ze zisků jednotlivých operátorů, kteří na adresu Redingové rozhodně nešetří kritikou a hrozí, že se jí může podařit poškodit celé odvětví.

Již nyní je ale téměř jisté, že nové nařízení by mělo upravovat ceny účtované mezi operátory (velkoobchodní ceny). Nařízení by zajistilo, že firmy nebudou operátorům z jiných zemí účtovat výrazně více, než činí skutečné náklady. Komise rovněž vidí potřebu regulace na maloobchodní úrovni, aby bylo zajištěno, že se úspory operátorů na velkoobchodní úrovni skutečně přenesou i na spotřebitele.

Vysoké ceny však nejsou jediným problémem. EU trápí i jejich značná rozdílnost. Tarify se mezi zeměmi i jednotlivými operátory diametrálně liší, a lidé tak mohou být nemile překvapeni, jaké účty jim přijdou za telefonování na dovolené či služební cestě. Nejlevnější tarif Evropská komise objevila mezi Finskem a Švédskem, a to 0,20 eura (asi šest korun) za čtyřminutový hovor. Naopak nejdražší je mezi Maltou a Lotyšskem, a to 12,70 eura za stejně krátký hovor.

V případě České republiky komise uvedla, že krátký hovor z Velké Británie stojí Čecha 5,19 až 8,87 eura (asi 154 až 253 Kč) v závislosti na českém operátorovi i využívané britské síti. Při volání z Maďarska je to až 159 Kč, z Itálie 106 až 213 Kč a z Portugalska až 174 Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK