Polsko vyřešilo spor s UniCreditem

05.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Varšava 5. dubna (zpravodaj ČTK) - Polská vláda se dohodla s italským UniCreditem ohledně fúze bank Pekao a BPH. Ještě dnes by měla být za účasti premiéra Kazimierze Marcinkiewicze parafována smlouva, uvedl úřad vlády. Polský kabinet fúzi odmítal povolit, za což sklízel mimo jiné kritiku Evropské komise. Podrobnosti dohody zatím nebyly zveřejněny. Podle neoficiálních informací UniCredito zřejmě prodá část poboček BPH a také značku této banky.

O fúzi bank BPH a Pekao by dnes měla jednat také Komise pro bankovní dohled. Měla by přitom rozhodnout o žádosti UniCredita, které hodlá převzít banku BPH. Souhlas komise je nutný k uskutečnění fúze bank.

UniCredito dokončuje převzetí německého rivala HVB. Oba bankovní domy ale už působí i na polském trhu. UniCreditu patří banka Pekao a HVB zase finanční dům BPH. Pokud by se sloučily, ocitly by se pod jednou střechou dvě dominantní banky v Polsku.

To se nelíbí polské vládě, která odmítala spojení povolit. Odvolává se na to, že převzetím BPH by banka UniCredito porušila dohodu z roku 1999. Italové totiž tehdy slíbili, že už v Polsku žádnou další banku kupovat nebudou. Polská centrální banka a Komise pro bankovní dohled na rozdíl od vlády proti fúzi nic nenamítá.

Spojení UniCredita a HVB je největší mezinárodní fúzí v Evropě a banky už získaly povolení Evropské komise. Odpor polské vlády komisi přiměl, aby proti Varšavě zahájila právní kroky. Brusel je přesvědčen, že Polsko svým postojem brání volnému pohybu kapitálu v rámci pětadvacítky.

Varšava ale tvrdí, že jen hájí domácí konkurenční prostředí. Polská vláda svou rétorikou rozladila i finanční trhy, které nerady slyší argumentaci podbarvenou nacionalistickým tónem. Vláda totiž varuje před zahraniční nadvládou. Za to si vysloužila i ostrou kritiku Evropské centrální banky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK