Očekávané mírné oslabení koruny bude pozitivní pro exportéry, poznamenal analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. "Akciové trhy budou nejspíše reagovat silněji, přece jen náhled zahraničních investorů na politickou situaci je podstatným faktorem pro tvorbu cen na pražské burze cenných papírů," dodal. Tragicky ale výsledek voleb investoři podle něj brát nebudou.
"Problémem zůstává možný slabý mandát (nové vlády), který nebude stačit na řešení podstatných problémů naší země - daňová progresivní politika nejspíše nedozná změn, reformy veřejných rozpočtů, důchodů i zdravotnictví zůstanou stále viset v vzduchoprázdnu," uvedl Procházka. Letos ale republice podle něj ekonomická krize nehrozí.
Analytici zároveň připomínají, že ekonomika je dobře nastartovaná a žije si svým setrvačným životem. Bezprostřední zásadní změny proto nečekají. "Spíš jde o to, co bude za rok, za dva," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Dodal, že vláda, která by se opírala o 100 hlasů ve sněmovně, by stála před problémem téměř u každého hlasování. "A to samozřejmě nepřispívá k politické stabilitě," doplnil.
Stěžejní pro finanční trh a celé hospodářství je podle Dufka nyní to, jestli se podaří sestavit novou vládu a jak rychle. "Čím déle bude nejistota trvat, tím nepříznivější to bude pro českou měnu i ekonomiku," poznamenal analytik.
Vítězem voleb se po deseti letech stala ODS, která získala 35,4 procenta hlasů, což jí přineslo 81 křesel ve sněmovně. Druhá ČSSD, kterou volilo 32,3 procenta voličů, získala 74 křesel. Třetí KSČM za 12,8 procenta získaných hlasů bude mít 26 poslanců. KDU-ČSL, kterou volilo 7,2 procenta lidí, bude mít 13 poslanců. Poslední stranou, která se dostala do sněmovny, je Strana zelených. Zisk 6,3 procenta hlasů pro ni znamená šest křesel.