Obchodníci: Omezení prodeje o svátcích povede k propouštění

24.10.2016 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Ztráta tržeb obchodníků kvůli zákazu prodeje o některých státních svátcích dosáhne ročně zhruba čtyř miliard korun. Kvůli novým pravidlům přijde o práci zřejmě několik tisíc lidí. Nebudou to pouze prodavači či prodavačky, ale také pracovníci bezpečnostních agentur či úklidu. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu, Hospodářské komory a společnosti Atrium Czech Real Estate Management, která provozuje mimo jiné pražské Obchodní centrum Flora. Odboráři ale volno vítají.

"Očekáváme, že v souvislosti s tímto zákonem odsunou zákazníci polovinu nákupů na jiné dny a čistá ztráta tržeb ze dnů zákazu prodeje bude napříč ČR činit asi čtyři miliardy korun," uvedl člen českého výboru ICSC (Mezinárodní asociace nákupních center) a šéf společnosti Atrium Czech Real Estate Management Oldřich Špůrek.


Naskenuj si sám: Globus jako jediný nabídne Scan&Go všude
Tesco zavádí nový způsob nakupování přes skener či mobil

V souvislosti s platností nového zákona a po následných úpravách v pracovní době přijde o práci podle odhadu svazu řádově několik tisíc lidí. Nebudou to pouze prodavači či prodavačky, ale také pracovníci bezpečnostních agentur, úklidu a údržby, což jsou dle svazu obvykle občané ze slabších sociálních vrstev. Zákon dopadne zejména na pracovníky na zkrácený úvazek a brigádníky. "Tato záležitost je opravdu pikantní, podíváme-li se na to, že ve volebním programu ČSSD je na prvním místě zvyšování zaměstnanosti a dále pak ochrana slabších," řekla prezidentka svazu Marta Nováková.

Podle odborářů naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá. "O žádné peníze nepřijdou, neboť ve sváteční den nebudou mít jednoduše naplánovanou směnu. Navíc za práci ve svátek náleží zaměstnancům podle zákona náhradní volno, teprve pak přichází na řadu možné příplatky," řekla ČTK předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu chtějí dosáhnout zrušení zákona. "V této chvíli obě instituce shánějí podporu v Senátu," dodal prezident komory Vladimír Dlouhý. Podat návrh na zrušení zákona u Ústavního soudu je oprávněna skupina nejméně 17 senátorů. Návrh již podle Dlouhého podpořil senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Většina nákupních center zůstane na státní svátek 28. října sice otevřená, zákazníci ale budou moci nakoupit jen v menších obchodech. Fungovat bude např. síť malých prodejen Žabka. Pražské OC Arkády Pankrác se ve svátek nakupujícím uzavřou. Naopak nákupní centra Chodov a Černý Most zůstanou 28. října otevřena. "Je odpovědností jednotlivých provozovatelů prodejen ve zmíněných obchodních centrech, aby zákon dodržovali," uvedl provozovatel Unibail-Rodamco. Např. v pražském Palladiu bude zavřena zhruba pětina z celkového počtu tamních obchodů.

Uzavřeno zůstane více než 300 prodejen Albert. "Komunikovali jsme se státními úřady, abychom si ověřili správnost našeho výkladu nové legislativy a šest našich obchodů, které splňují zákonnou výjimku, pro naše zákazníky otevřeme," potvrdil mluvčí Jiří Mareček.

Hračkářství Hamleys v centru Prahy zůstane 28. října otevřeno, hračky ale prodávat nebude. "My budeme mít v zákonem určených dnech otevřeno s tím, že nebude probíhat prodej a atrakce v našem obchodě budou zdarma," uvedl ředitel Hamleys Pavel Čmelík. Otevřená výdejní místa ponechá také e-shop Alza.cz.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

V ČR se nachází zhruba 90 obchodních center, jejichž obrat se pohybuje kolem 115 miliard Kč za rok. Po započtení super a hypermarketů dosahuje obrat 500 miliard Kč ročně. Tuzemská obchodní centra navštíví za rok přes 300 milionů zákazníků.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.