1,77 %: Průměrná sazba hypoték v prosinci zůstala na minimu

18.01.2017 | , Finance.cz
ÚVĚRY A PŮJČKY


Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objem i počet hypoték v tomto měsíci klesl. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

V prosinci začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. V prosinci bylo sjednáno 8684 hypotečních úvěrů, což je o 5702 smluv méně než v listopadu. V posledním měsíci roku objem hypoték klesl o více než 12 miliard korun na 17,67 miliardy Kč. Pokles je to sice výrazný, ale listopad byl extrémní svou výší hypoték.

"Ač byl prosinec prvním měsícem účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, podle statistik se zdá, že se za nových podmínek podepisovaly úvěry, které se nevešly do rekordního listopadu. Průměrné úrokové sazby kopírovaly listopadové nabídky a zůstaly nezměněny," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Velké banky oznámily zvýšení sazeb hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna měla zvýšit od ledna 2017 úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací, později tento krok odložila o dva týdny. Komerční banka zvedla úrokové sazby v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od prosince zvýšila sazby u sedmiletých a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.

TIP: Vyzkoušejte online srovnání kreditních karet a hypoték.

"Ukazuje se, že nová legislativa má na objemy sjednaných hypoték jen minimální dopad. Kupní síla domácností roste a s ní i hlad po novém bydlení. První čísla, která máme za leden, ukazují, že zájem o hypotéky neklesá," řekl ČTK ředitel finančně-poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták.

Šéf představenstva developerské firmy Central Group Dušan Kunovský míní, že sazby se na současné úrovni neudrží a banky podle všeho budou zdražovat dál. Od dubna totiž navíc vstoupí v platnost další sada omezení ze strany ČNB, která již na klienty dopadne výrazněji. Nejenže si lidé nebudou moci vzít více než 90procentní hypotéku, ale banky navíc budou smět poskytnout jen 15 procent ze všech úvěrů s akontací do 20 procent. "Při průměrných současných cenách nových bytů to znamená mít našetřeno v podstatě milion korun. Nebo ho dofinancovat z jiných, obvykle dražších zdrojů," dodal.

Autor článku

ČTK  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚVĚRY A PŮJČKY