Kolik zaplatíme za Českou televizi a Český rozhlas?

06.08.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Poplatky za veřejnoprávní vysílání, ať již televizní, či rozhlasové, budí v poslední době emoce. Jak vysoké jsou poplatky za vysílání České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo)? Kolik lidí je platí a jak vysoké jsou tržby ČT a ČRo?

Český rozhlas s Českou televizí by měli zaručovat nezávislé sdílení a poskytování informací. V dnešní době se jim čím dál častěji dostává kritiky ze strany veřejnosti i některých politiků. I přesto se tato média těší přízni diváků a jejich sledovanost, respektive poslechovost je poměrně stabilní. Naše veřejnoprávní média se pomalu dotahují na kvalitu produkce západních veřejnoprávních médií a také jejich obliba na sociálních sítích a internetu je značná.

Ladíte raději veřejnoprávní či komerční stanice?

Televizní poplatky

Zdroj: Shutterstock

Koncesionářské poplatky ČT a ČRo

Výše koncesionářských poplatků je již dlouhodobě stejná - od 1. 1 2008 se jejich výše nezměnila. Za ČRo zaplatíte měsíčně 45 Kč. Nicméně vedení ČRo by rádo zvýšilo měsíční poplatek na 50 Kč až 55 Kč, ale politická situace tomu není nakloněna.

U občanů se vybírá bez ohledu na množství přijímačů v domácnosti, právnické osoby platí stejnou částku za každý držený nebo vlastněný rozhlasový přijímač. Počet koncesionářů je u Českého rozhlasu odhadován na 3,8 milionu. Rovněž výnosy ČRo jsou nejvíce ovlivňovány koncesionářskými poplatky, jejichž výše má letos dosáhnout přibližně 2,1 miliardy.

ČT má koncesionářský poplatek ve výši 135 Kč za měsíc.

Hospodaření Českého rozhlasu

Český rozhlas má v roce 2021 plánovaný vyrovnaný rozpočet ve výši 2,31 miliardy korun. Největší část činí příjmy za rozhlasové poplatky (cca 90 %).

Rozhlas eviduje přibližně 3,8 milionu přihlášených rozhlasových přijímačů.

Nejposlouchanější stanicí ČRo a v ČR celkově byl loňském čtvrtém a letošním čtvrtletí Radiožurnál s 915 000 denními posluchači.

 

Hospodaření České televize

ČT loni hospodařila s rozpočtem 6,76 miliardy korun. Česká televize v rámci koronakrize velmi podovala, ať už vysíláním ČT24 či vzdělávacími programy. ČT je také významným zaměstnavatelem, kdy se počty zaměstnanců dlouhodobě pohybují kolem 2 900.

Na druhou stranu se ČT příliš nedaří na poli online vysílání. Web iVysílání loni zaznamenal proti předchozímu roku pokles o 18 %, přičemž většina streamovacích platforem měla naopak žně. Česká televize má široký archiv, ale na iVysílání se to příliš neprojevuje. Rovněž přehrávač iVysílání není příliš přátelský a oproti streamovacím službám působí zastarale. ČT ovšem pracuje na jeho vylepšení, což ocení i majitelé chytrých telefonů, kde iVysílání mnohdy skřípalo.

Letos Česká televize hospodaří s vyrovnaným rozpočtem ve výši 6,84 miliardy korun (bude tedy o 120 milionů vyšším než loni), z čehož 5,66 miliardy bude hrazeno z koncesionářských poplatků.

Česká televize byla v roce 2020 nejsledovanější televizní skupinou, kdy souhrnný podíl sledovanosti činil 30,86 % u diváků starších 15 let.


Čtěte také:

Kdo vlastní televize v Česku?

Rozhlasové poplatky platí rekordní počet lidí. Ohrozit je může koronavirus a SPD


Veřejnoprávní média plní velmi důležitou úlohu v poskytování nezkreslených a nezaujatých informací. I když se je řada politiků snaží dehonestovat, tak i nadále plní svoji roli hlídacího psa demokracie. Česká televize je kritiky i veřejností chválena za kvalitní tvorbu (Anděl Páně 2, MOST!, Kukačky, Božena, Rapl a další), i když ne všechny pořady se podaří (Hlava medúzy).

Nebo se vám nelíbí rozhlasová či televizní činnost českých veřejnoprávních médií? Zrušili, či změnili byste výši koncesionářských poplatků? Jaké jsou podle vás největší slabiny ČT a ČRo?

Zdroje: ČTK/ČRo/ČT 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 380 krát