ERÚ konečně promluvil o cenách plynu a elektřiny v roce 2018

12.09.2017 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Zajímá vás, zdali se elektřina a plyn v příštím roce zlevní nebo podraží? Zůstane vše stejné nebo se plánují změny? Předseda rady ERÚ promluvil…

V roce 2018 zůstane u cen energií regulovatelná složka skoro stejná, jako byla v roce 2017. Regulované složky každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Úřad počítá s jejich navýšením maximálně v jednotkách procent, uvedl v rozhovoru s ČTK předseda rady ERÚ Vladimír Outrata. Přesné hodnoty oznamuje regulátor pravidelně na konci listopadu.

Ceny energií 2018

(zdroj: pixabay)

Co je regulovatelná složka ceny energií?

Regulovaná složka tvoří více než polovinu (zhruba 60 %) konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty:

  • Poplatek za přenos a distribuci
  • Měsíční poplatek za rezervovaný příkon
  • Obnovitelné zdroje energie
  • Systémové služby
  • Daň z elektřiny – DPH 21 % + ekologická daň 28,3 Kč/1 MWh
  • Poplatek operátorovi trhu – v roce 2014 činil 9,1 Kč/1 MWh

U plynu tvoří regulovatelná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Druhou část (40 %) konečné ceny elektřiny tvoří takzvaná silová elektřina. Je neregulovanou složkou a dodavatelé si ji určují sami.

Co je to ekologická daň?

Je součástí ceny energii od roku 2008, odvádí ji dodavatel a přijímá ji Celní správa. Od daně jsou osvobozeny pouze ty energie, které jsou ekologicky šetrné, tzn. že musí pocházet z vody, biomasy anebo ze sluneční či větrné energie. Dále se také ekologická daň nemusí platit za dopravní prostředky a energie vyrobené ze zdaněných výrobků.

Z čeho se skládá silová elektřina?

  • Pevná cena za měsíc
  • Cena za odebranou megawatthodinu

Ani jedna ze složek nepodléhá regulaci. V základu ji tvoří velkoobchodní cena a distributor si k ní přihodí vlastní přirážku. Právě proto se ceny energii u různých dodavatelů tolik liší.

Velkoobchodní ceny elektřiny v současnosti rostou. Například na Pražské energetické burze stojí v současnosti megawatthodina (MWh) komodity pro rok 2018, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, zhruba 34 eur. Před rokem byla cena elektřiny pod 26 eury za MWh.

Změny na ERÚ v roce 2018

Neopodstatněného nárůstu konečných cen energií se přesto lidé podle Outraty obávat nemusí. Uvedl, že úřad bude bedlivě sledovat a hlídat i chování dodavatelů. Mimo jiné bude pokračovat ve vydávání takzvaných indikativních cen plynu, pomocí kterých by se občané měli lépe orientovat v cenách na trhu.

Nová pětičlenná rada ERÚ v čele s Outratou nahradila od začátku srpna ve vedení úřadu dosavadní předsedkyni Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Většina analytiků a odborníků oslovených ČTK již dříve uvedla, že Vitásková vedla úřad aktivisticky a vyhroceně. S novou radou se podle nich situace zklidní. Outrata ČTK řekl, že nová rada vnímá tři hlavní oblasti svých cílů - trh, regulaci a ochranu spotřebitele.

Jak se budou řešit stížnosti spotřebitelů?

Právě na spotřebitelské otázky se nové vedení úřadu chce zaměřit primárně, už například ustanovilo zvláštní komisi právě pro řešení stížností spotřebitelů. Pomoci by podle Outraty měl mimo jiné také jeden z radních, Vratislav Košťál, který se právem spotřebitele dlouhodobě zabývá. "Jdeme cestou evoluce, nikoliv revoluce," uvedl.

Dodal, že rada ERÚ je plně demokratická, stejně jako u ostatních členů rady má Outratův hlas při hlasování váhu 20 procent. Právo veta neexistuje. "Snažíme se jednat konsenzuálně. Neříkám, že se to podaří vždycky hned. Myslíme si, že to významně posílí odbornost a klid, který bychom chtěli prezentovat," dodal.

Čtyřiapadesátiletý Outrata pracoval více než 30 let v plynárenství. Působil mimo jiné ve skupině Net4Gas, která je provozovatelem tuzemských plynovodů. Do konce července byl na ERÚ místopředsedou, vláda ho jmenovala členem rady na čtyři roky, z toho tři roky jí bude předsedat.

Co dělat při nespokojenosti s dodavatelem energií?

Pokud nejste spokojeni s dodavatelem elektřiny či plynu, změňte ho. Změnou můžete ušetřit dokonce až několik tisíc ročně. Ceny jednotlivých dodavatelů ve vašem okolí můžete přehledně porovnávat na internetové kalkulačce. Snadno tak lze najít distributora, který vám bude konečně vyhovovat.


Čtěte také:


 Zdroje: ČTK, Radek Doležal mha

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0.5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ