Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Koupit si vlastní byt je tak stále těžší!

14.12.2017 | , Finance.cz
ÚVĚRY A PŮJČKY


Průměrná nabídková cena bytů u nás v listopadu vzrostla na 2,64 milionu Kč. Oproti loňsku tento ukazatel vzrostl o 370 000 Kč. Jak dlouho musí české domácnosti vydělávat na pořízení bytu a jak velkou část rodinného rozpočtu domácnostem slupne splátka hypotéky?

Po 7 měsících, kdy průměrná cena bytů oscilovala mezi 2,55 a 2,6 miliony Kč, došlo ke změně. V listopadu se byty v České republice nabízely v průměru za 2,64 mil. Kč, a dosáhly tak nového historického maxima. „Doposud jsme uváděli, že ceny bytů se dostávají do situace, kdy růst nebude už tak výrazný jako v předchozích měsících. Této predikce se držíme i nadále a aktuální změnu považujeme spíše za výkyv,“ říká Michal Pich, provozovatel realitního serveru RealityČechy.cz.

Ceny bytů prosinec 2017

Pokud se podíváme na bližší statistiky, největší meziměsíční nárůst cen jsme v listopadu zaznamenali v Plzeňském, Ústeckém a Středočeském kraji. Vedle toho největší meziroční nárůst byl v Plzeňském a Olomouckém kraji, kde ceny od loňského listopadu vzrostly o závratných 740 000 Kč. „Tento rozdíl je dán především intenzivní výstavbou a prodejem bytů v novostavbách, které jsou obecně dražší než starší byty,“ vysvětluje Michal Pich.

Ceny bytů v prosinci 2017

Kdy uspořím na vlastní byt?

Růst cen nemovitostí, v tomto případě bytů, se negativně podepisuje na obecné dosažitelnosti vlastního bydlení v České republice. Měřeno naším Indexem návratnosti bydlení vyjde nyní průměrnou českou domácnost pořízení vlastního bytu na zhruba 6,5násobek čistého ročního příjmu. Loni, kdy byla průměrná cena bytů na 2,3 milionech Kč, to bylo 5 a ¾ ročního příjmu. Obecně nejpříznivější podmínky pro pořízení vlastního bydlení panovaly v letech 2010 – 2013, kdy se průměrná nabídková cena pohybovala mezi 1,7 a 1,8 miliony Kč a INB osciloval okolo 4,8 násobku čistého ročního příjmu.

Ceny bytů prosinec 2017

Kolik z rozpočtů ukrajují splátky hypotéky?

Ceny nemovitostí jsou v tuto chvíli relativně vysoko a pořízení bydlení bez použití úvěrového financování je pro řadu domácností prakticky nemožné. Proto také dosažitelnost bydlení monitorujeme prostřednictvím míry zatížení rodinného rozpočtu hypoteční splátkou. V listopadu tento ukazatel - Index dostupnosti bydlení vzrostl na 40,9 %. Nad 40 procenty je poprvé od dubna 2010.

Ceny bydlení v prosinci 2017

Nejnáročnější je pořízení bytu v Praze. Nejsnazší v Ústeckém kraji

Z regionálního pohledu největší zatížení měsíční splátkou vykazují domácnosti v Praze a Jihomoravském kraji, kde ceny bytů výrazně převyšují republikový průměr. V ostatních krajích se zatížení pohybuje pod celorepublikovým průměrem. A mediánově nyní střední hodnota indexu dostupnosti bydlení vychází na zhruba 33 %. Stejné pořadí v krajích je i v případě návratnosti bydlení. I zde celorepublikový průměr táhne vzhůru Praha a Jihomoravský kraj.

Ceny bydlení prosinec 2017

„Výhled pro následující období není příliš pozitivní. Ceny nemovitostí budou pravděpodobně i nadále pozvolna růst a stejně tak úrokové sazby hypoték. Index dostupnosti bydlení se bude po celý rok pohybovat nad 40 %, tedy na hranici červeného pásma. Na druhou stranu stále ještě máme daleko k situaci v roce 2009, kdy se sazby pohybovaly okolo 5,5 procenta a průměrná cena byla nad 2 miliony korun,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.


Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, Český statistický úřad

Autor článku

Luboš Svačina


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: ÚVĚRY A PŮJČKY