3 možnosti, jak odevzdat daňové přiznání

19.02.2019 | , Finance.cz
DANĚ


Daňové přiznání se blíží a březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.

Fyzicky na finančním úřadě

Základní možností jak odevzdat daňové přiznání je zajít osobně s vyplněnými formuláři na místně příslušný finanční úřad. Formuláře dostanete samozřejmě buďto přímo na finančním úřadě, nebo si je stáhněte.

Co budete potřebovat? Vytisknuté a vyplněné formuláře, které podepíšete, a dále pak veškerá potvrzení, která jsou nutná pro doložení například nároku na nezdanitelné položky, které uplatňujete, nebo která dokazují vaše příjmy, jako například potvrzení od zaměstnavatelů o příjmech.

Kdy musíte daňové přiznání odevzdat? Termínem pro osobní dodání je letos 1. duben do konce úředních hodin daného finančního úřadu.

Kam odevzdat daňové přiznání? Na místně příslušný finanční úřad, tedy na FÚ, který přísluší k vaší adrese trvalého bydliště. Daňové přiznání se odevzdává na podatelně. Tip: najděte si ten správný FÚ podle vašeho PSČ!

Fyzicky na poště

Pokud nestihnete odevzdání do konce úředních hodin, stále můžete daňové přiznání poslat poštou. V takovém případě se totiž bere jako rozhodné datum odeslání zásilky. Stačí poslat podepsané formuláře s nutnými přílohami doporučeně v termínu a daňové přiznání je považované za včas odeslané.

Co budete potřebovat? Připravte si samozřejmě vyplněné a podepsané formuláře, nutné přílohy, obálku a také vyplněný podací lístek, pokud budete posílat doporučeně. Daňové přiznání tedy můžete poslat i obyčejně, ale rozhodně doporučujeme si připlatit a poslat doporučeně. Máte tak důkaz, že dopis byl odeslán.

Kdy musíte daňové přiznání odevzdat? Na poštu stačí dojít ještě do konce dne 1. dubna. Jednotlivé pošty mají často otevřeno delší dobu než finanční úřady, takže dopis můžete posílat třeba i v šest večer těsně před zavíračkou. V Praze i v Brně můžete zásilku podávat ještě pár minut před půlnocí, pošty v centru obou měst fungují až do 24:00.

Kam odevzdat daňové přiznání? Na poštu, co má ještě otevřeno. Tip: najděte si nejbližší poštu!

 

Elektronicky prostřednictvím datové schránky

Vzhledem k tomu, že žijeme v době internetu, tak samozřejmě můžete podat daňové přiznání i elektronicky. Pro takový případ můžete volit ze tří způsobů. Můžete se daňově přiznat přes datovou schránku, můžete vyplnit na počítači nutné formuláře, elektronicky je podepsat a odeslat na finanční správu. Nebo poslední možností je vyplnit formuláře na internetu, odeslat je bez podpisu a poté odevzdat na příslušném finančním úřadě podepsaný formulář vztahující se k elektronickému daňovému přiznání.

Co budete potřebovat? Nejjednodušší a nejtrvanlivější možností je zařídit si datovou schránku. Ta je zdarma a zařídíte si ji na každém Czech Point, tedy například na poště. Jako fyzická osoba se prokážete občanským průkazem, jako OSVČ ještě živnostenským listem, pokud nejste zapsaní v registru osob. Právnické osoby mají povinnost si o datovou schránku zažádat a prokazují se buďto zápisem v registru osob, nebo dokumenty o zřízení právnické osoby. Daňové přiznání pak vyplňujete přímo v datové schránce, uložíte tam veškeré nutné dokumenty a přílohy. Pokud datovou schránku už máte zřízenou, tak je vaší povinností odevzdat daňové přiznání právě tam.

Kdy musíte daňové přiznání odevzdat? Termínem pro dodání je v letošním roce 1. duben. Vzhledem k tomu, že online funguje pořád, tak se nemusíte ohlížet na žádné úřední hodiny a můžete daňově přiznávat i pár minut před půlnocí. Ohlídat si musíte jen funkční připojení k internetu.

Kam odevzdat daňové přiznání? Do datové schránky. Navíc jako majitel datové schránky nemáte už ani na výběr a své daňové přiznání musíte odevzdat právě tam. V opačném případě vám hrozí i pokuta.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 20 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.