3 možnosti, jak odevzdat daňové přiznání

14.03.2022 | , Finance.cz
DANĚ


Daňové přiznání se blíží a březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.

Jak letos odevzdat daňové přiznání?

  1. Na finančním úřadě
  2. Na poště
  3. Elektronicky a přes datovou schránku

Fyzicky na finančním úřadě

Základní možností, jak odevzdat daňové přiznání, je zajít osobně s vyplněnými formuláři na místně příslušný finanční úřad. Formuláře dostanete samozřejmě buďto přímo na finančním úřadě, nebo si je stáhněte.

Co budete potřebovat? Vytisknuté a vyplněné formuláře, které podepíšete, a dále pak veškerá potvrzení, která jsou nutná pro doložení například nároku na nezdanitelné položky, které uplatňujete, nebo která dokazují vaše příjmy, jako například potvrzení od zaměstnavatelů o příjmech.

Kdy musíte daňové přiznání odevzdat? Termínem pro osobní dodání je letos pátek 1. dubna do konce úředních hodin daného finančního úřadu pro fyzické i právnické osoby.

Jestliže využívají služeb daňového poradce (či mají povinný audit), tak mají termín 1. července.

Kam odevzdat daňové přiznání? Na místně příslušný finanční úřad, tedy na FÚ, který přísluší k vaší adrese trvalého bydliště. Daňové přiznání se odevzdává na podatelně.

Tip: najděte si ten správný FÚ podle vašeho PSČ!

Daně z příjmu za 2021: Jak, kdy a kam odevzdat daňové přiznání

Zdroj: Shutterstock

Fyzicky na poště

Pokud nestihnete odevzdání do konce úředních hodin, stále můžete daňové přiznání poslat poštou. V takovém případě se totiž bere jako rozhodné datum odeslání zásilky. Stačí poslat podepsané formuláře s nutnými přílohami doporučeně v termínu a daňové přiznání je považováno za včas odeslané.

Co budete potřebovat? Připravte si samozřejmě vyplněné a podepsané formuláře, nutné přílohy, obálku a také vyplněný podací lístek, pokud budete posílat doporučeně. Daňové přiznání tedy můžete poslat i obyčejně, ale rozhodně doporučujeme si připlatit a poslat doporučeně. Máte tak důkaz, že dopis byl odeslán.

Kdy musíte daňové přiznání pro fyzické osoby odevzdat? Na poštu stačí dojít ještě do konce pátku 1. dubna.

Jestliže využíváte služeb daňového poradce (či máte povinný audit), tak termín dodání na poště je pátek 1. července. Jednotlivé pošty mají často otevřeno delší dobu než finanční úřady, takže dopis můžete posílat třeba i v šest večer těsně před zavíračkou. V Praze i v Brně můžete zásilku podávat ještě pár minut před půlnocí, pošty v centru obou měst fungují až do 24:00.

Kam odevzdat daňové přiznání? Na poštu, co má ještě otevřeno.

Tip: Najděte si nejbližší poštu!

 

Elektronicky prostřednictvím datové schránky či online finančního úřadu

Vzhledem k tomu, že žijeme v době internetu, tak samozřejmě můžete podat daňové přiznání i elektronicky. Hlavní výhodou elektronického podání je rychlost, a také to, že daňové přiznání můžete podat až do pondělí 2. května.

Daňové přiznání můžete poslat přes datovou schránku, můžete vyplnit na počítači nutné formuláře, elektronicky je podepsat a odeslat na finanční správu. Dále můžete svoji daňovou povinnost zvládnout skrze online finanční úřad.

Co budete potřebovat? Nejjednodušší a nejtrvanlivější možností je zařídit si datovou schránku. Ta je zdarma a zařídíte si ji na každém Czech Point, tedy například na poště. Jako fyzická osoba se prokážete občanským průkazem, jako OSVČ ještě živnostenským listem, pokud nejste zapsaní v registru osob. Právnické osoby mají povinnost si o datovou schránku zažádat a prokazují se buďto zápisem v registru osob, nebo dokumenty o zřízení právnické osoby. Daňové přiznání pak vyplňujete přímo v datové schránce, uložíte tam veškeré nutné dokumenty a přílohy. Pokud datovou schránku už máte zřízenou, tak je vaší povinností odevzdat daňové přiznání právě tam.

Kdy musíte daňové přiznání odevzdat? Termínem pro dodání elektronického daňového přiznání je v letošním roce 2. květen (1. července při povinném auditu či při využití služeb daňového poradce). 

Vzhledem k tomu, že online úřady fungují pořád, tak se nemusíte ohlížet na žádné úřední hodiny a můžete daňově přiznávat i pár minut před půlnocí. Ohlídat si musíte jen funkční připojení k internetu.

Kam odevzdat daňové přiznání? Do datové schránky. Navíc jako majitel datové schránky nemáte už ani na výběr a své daňové přiznání musíte odevzdat právě tam. V opačném případě vám hrozí i pokuta.


Test: Znáte české daně?

Jsou pro vás daně sprosté slovo, nebo si při vyplňování daňového přiznání lebedíte? Otestujte své znalosti.

Jaké jsou aktuální sazby DPH?Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 32 krát

Články ze sekce: DANĚ