Dluhy domácností v lednu stouply na 1,541 bilionu korun

28.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 28. února (ČTK) - Dluhy českých domácností vůči bankám stouply v lednu oproti loňskému prosinci o 5,7 miliardy na 1,541 bilionu korun. Meziročně dlužily domácnosti o 111,1 miliardy více. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. Zadluženost firem v porovnání s prosincem klesla, meziročně byla vyšší.

Nefinanční podniky na konci prosince dlužily bankám zhruba 1,034 bilionu korun, což je meziměsíčně o zhruba 2,2 miliardy méně. Meziročně byly úvěry podniků vyšší o 32,9 miliardy korun.

Dluhy domácností rostou od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení zhruba tři čtvrtiny. Meziměsíčně se tyto úvěry v lednu zvýšily podle ČNB o půl procenta na 1,154 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci ledna 230 miliard korun a meziměsíčně stagnovaly.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.