Volby do senátu 2018: kompletní info

02.08.2018 | , Finance.cz
Volby


Senátní volby letos proběhnou 5. a 6. října ve 27 obvodech. Kandidáti již pomalu vyplouvají na povrch a můžeme se dočkat solidní podívané, protože kandidovat chce i takové eso, jako je doktor David Rath. Kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?

Ani jsme se nenadáli a máme tu další volby. Společně s komunálními volbami proběhnou ve třetině volebních okrsků senátní volby. Tak tedy:

Kdy volit v prvním kole - 5. a 6. října 2018 

První kolo senátních voleb proběhne 5. října od 14:00 do 22:00 a druhý den 6. října od 8:00 do 14:00.

Kdy volit v druhém kole - 12. a 13. října 2018

Pokud v prvním kole nezíská některý z kandidátů více než 50 % hlasů, tak následuje druhé kolo, do kterého postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů. Druhé kolo senátních voleb bude probíhat 12. října od 14:00 do 22:00 a druhý den 23. října od 8:00 do 14:00.

Druhé kolo voleb neosloví mnohdy ani čtvrtinu voličů

Volby 2018

Zdroj: Shutterstock

Kdo může volit?

Mohou volit občané ČR, kterým je minimálně 18 let a nemají překážku ve výkonu volebního práva.

Jak volit v senátních volbách?

Stačí si z volebních lístků zvolit svého favorita a za plentou ho dát do obálky, kterou dostanete u stolečku ve volební místnosti. Lístky si můžete vzít z domu nebo si je vyžádejte ve volební místnosti.

Kterých volebních obvodů se volba týká?

Senátní volby se budou týkat těchto obvodů:

Číslo volebního obvodu Název volebního obvodu
2 Sokolov
5 Chomutov
8 Rokycany
11 Domažlice
14 České Budějovice
17 Praha 12
20 Praha 4
23 Praha 8
26 Praha 2
29 Litoměřice
32 Teplice
35 Jablonec nad Nisou
38 Mladá Boleslav
41 Benešov
44 Chrudim
47 Náchod
50 Svitavy
53 Třebíč
56 Břeclav
59 Brno - město
62 Prostějov
65 Šumperk
68 Opava
71 Ostrava - město
74 Karviná
77 Vsetín
80 Zlín

Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky

Kde bude volební místnost ve vaší obci, obvodu či městě?

Pokud ani při pohledu na naši tabulku nevíte jistě, zdali patříte do okrsku, kde budou letos probíhat senátní volby, tak se podívejte na stránky vaší obce či na úřední desku. Před volbami bude rovněž na stránkách vaší vesnice či města uvedeno, kde bude "vaše" volební místnost.

Kdy přijdou volební lístky?

Volební lístky byste měli najít ve schránkách minimálně 3 dny před začátkem voleb pro první kolo. Pro volbu v druhém kole dostanete lístky ve vaší volební místnosti.


Čtěte také:

Jak být zvolen starostou?

Kdy a jak se volí do zastupitelstva?


Budete moci využít voličský průkaz?

Voličský průkaz slouží pro ty voliče, kteří se nachází mimo trvalé bydliště a chtějí se voleb zúčastnit. Voličský průkaz si musí vyřídit s předstihem, a to osobně na úřadě, poštovně i elektronicky. Voličský průkaz se předkládá volební komisi spolu s dokladem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem). Ovšem u senátních voleb má voličský průkaz menší omezení, můžete volit pouze na území obvodu, kde máte trvalé bydliště. 

Pokud se nacházíte v době senátních voleb v zahraničí, tak volit nemůžete. Jestliže žijete v zahraničí a chcete splnit svoji volební povinnost, tak musíte přijet do ČR nebo se zapsat ve zvláštním seznamu voličů na zastupitelských nebo konzulárních úřadech České republiky v zahraničí. Jestli jste tedy zapsání na takovém seznamu, můžete si vybrat obvod, ve kterém chcete volit. Teoreticky můžete volit v senátních volbách tímto způsobem každé dva roky. Korespondenční volbu zákon zatím nepřipouští.

Kdo může být senátorem?

Senátorem se může stát občan ČR, kterému je minimálně 40 let a neexistuje u něho ve dnech voleb překážka ve výkonu volebního práva (z důvodu výkonu trestu odnětí svobody, omezení svéprávnosti). Celkem se volí 81 senátorů v 81 volebních obvodech, ale volí se vždy po dvou letech ve třetině volebních obvodů České republiky. Senátorský mandát trvá celkem 6 let. Senátorem se může stát rovněž poslanec Poslanecké sněmovny ČR a naopak. Ovšem tyto funkce nelze kombinovat, což s křížkem po funuse zjistil exsenátor Hlavatý a kvůli své neznalosti se prakticky připravil o politickou kariéru.

Koho volit?

Koho volit vám neporadíme, ale již probleskují známá jména, která se budou ucházet o senátorské posty. Bude se jednat o pár neúspěšných prezidentských kandidátů - Jiřího Drahoše, Marka Hilšera, Pavla Fischera, Petra Hanniga a také předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Dále do senátorského kolbiště vstupuje bratr předsedy SPD Tomia Okamury, Hayato Okamura. Můžeme se těšit rovněž na svěžího bojovníka proti nekouření a primátora Teplic Jaroslava Kuberu. Do senátního kláni vstoupí i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek či ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. Kontroverzní osobnosti se také hlásí o místo na světle - Jiří Čunek bude obhajovat svůj senátorský post ve Vsetíně, expremiér Jiří Paroubek, David Rath chce kandidovat do senátu v Litoměřicích, kde byl držen ve vazební věznici a seznámil se se zdejšími problémy.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: VolbyPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.