Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (2)

02.11.2018 | , Finance.cz
Spotřebitel


Včera jste si mohli přečíst první díl rozhovoru o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Současná medicína je zatím nedokáže léčit, přitom to ale nejsou jen nemoci pro staré. 

Přinášíme druhou část článku o nemocech moderní civilizace, tedy Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, které v Brně mimo jiných chorob léčí profesorka Irena Rektorová.

Kdy nemoc zastavit?

V první části jsme zmínili, že dnes už existují možnosti včasného rozpoznání příznaků Alzheimerovy choroby. Je však dobré, když budu vědět, že se na mě chystá nevyléčitelná choroba? „Projevy patologického stárnutí mozku je možné sledovat pomocí speciálních vyšetřovacích metod již asi patnáct až dvacet let před rozvojem klinických příznaků Alzheimerovy nemoci. Teprve po mnoha letech rozvoje nemoci v mozku si ale nemocní začnou stěžovat na poruchy paměti, objevují se první subjektivní stesky, později je možné tyto obtíže „objektivizovat“ pomocí neuropsychologického vyšetření. Hovoříme o mírné kognitivní poruše. Později se ztrácí schopnost jedince provádět složitější pracovní úkony a sociální aktivity, ještě později i aktivity běžného denního života, což je stadium plně rozvinuté demence. To ještě „klinicky němé“ nebo velmi časné klinické stadium je důležitým obdobím, kdy by bylo teoreticky možné rozvoj nemoci zastavit. Výzkum současné biologické léčby na imunologickém podkladě směřuje k vyhledávání jedinců v těchto stadiích onemocnění, tedy před rozvojem patologické kaskády dějů, které již pravděpodobně zastavit nelze.“

První léky za sedm let

Ideálním cílem by při obou nemocech bylo „ušít biologickou léčbu na míru“ danému pacientovi, která by byla namířena proti patologickým, nezdravým dějům v mozku. Ale protože se jedná o kaskádu dějů a někdy je patologie kombinovaná, bude se podle Ireny Rektorové pravděpodobně jednat spíš o „vhodně namíchaný koktejl“ než o jeden zázračný přípravek. „Výzkum tímto směrem zaznamenává u Alzheimerovy nemoci první úspěchy, i když zatím ve stadiu předběžných výsledků na relativně malých skupinách. Ale je možné, že první léky budou k dispozici již kolem roku 2025. Se svým týmem se věnuji nejen metodám, jak zjistit uvedené nemoci včas, ale tomu, jak posílit mozek, aby jim hned nepodléhal. Snažíme se prodloužit interval mezi klinicky němým a plně rozvinutým stadiem nemoci. Existuje bohatá literatura popisující, jak je náš mozek pružný, plastický, jaké má rezervy. Tedy jednotlivci se stejnou „náloží“ změn v mozku neonemocní stejně rychle. Někdo dokáže výrazné změny v mozku dobře a dlouho kompenzovat, zatímco u jiného člověka se již mírné změny v mozku projeví poruchou funkce. Schopnost udržovat mozek v chodu bez poruch i v nepříznivé situaci patologických změn je dán částečně geneticky, ale můžeme tuto schopnost ovlivňovat i svým způsobem života, například snahou se stále vzdělávat, trénováním a neustálým zapojováním mozku do pozdního věku, udržováním a zlepšováním fyzické zdatnosti přiměřenou pohybovou aktivitou a zdravou stravou středomořského typu.“

Mohu se připravit?

Podle Ireny Rektorové je prevence před neurodegenerativními chorobami možná. Měli bychom s šetřit mozek před poraněním, třeba nosit helmu při jízdě na kole, na lyžích, nehrát „hlavičkové“ sporty, neboxovat. Ale zároveň mozek zapřáhnout kognitivními aktivitami. Vedle nich je ale důležitá i pravidelná pohybová aktivita a zdravý spánek. „Doporučila bych jíst střídmě, zdravě a nepít alkohol nebo jen v malém množství a občasně pro radost a pohodu, ne takto zpracovávat stres. Tedy jinými slovy mít aktivní a pozitivní přístup k životu, vážit si ho a umět si ho užít v tom dobrém slova smyslu. Také bych doporučila chodit pravidelně na lékařské prohlídky a řešit včas například vysoký krevní tlak, vyšší hladiny cholesterolu a tuků a podobně. Pokud by se přeci jen nějaké potíže objevily, je nutné neodkládat vyšetření, ale přijít k neurologovi včas, protože ne všechny poruchy paměti, řeči nebo hybnosti znamenají degenerativní onemocnění mozku, ale může se jednat o jiné nemoci. V případě degenerativního onemocnění je důležitá včasná diagnostika a léčebný postup šitý na míru jednotlivci.“


Seriál o nemocných domech

Autor článku

Martin Ježek

Martin Ježek  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: Spotřebitel