Krátce o autorovi Martin Ježek

Martin Ježek Od roku 1990 působil v celostátních denících a časopisech s ekonomickou a zdravotnickou tematikou (např. Hospodářské noviny, Zdravotnické noviny, Profit, Osobní finance), v médiích, která se věnovala marketingu, v BVV, televizi, rozhlase, jako editor a autor knih (ed např.: Leadership s využitím kaizen a lean, au např.: Jak vyzrát na exekuce, Můj rok 1978 - vše Albatros Media a. s.).

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Martin Ježek

Čím topíte: plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

22. 1. 2019

Energie, to je věčné téma a v zimě to cítíme snad všichni. A tak se hovor stáčí často k otázce, co je vlastně výhodnější, topit plynem, nebo elektřinou?

Proč není čistá voda skutečně čistá?

19. 1. 2019

Je to trochu absurdní tvrzení, ale je to tak. Čistá voda není čistá. I když se snažíme vodu přes různé filtry v čističkách odpadních vod zbavovat nečistot, stoprocentně se to nedaří.

Ježíšek se s dárkem netrefil. Co teď?

11. 1. 2019

Občas se to stane. Ježíšek se sice snažil, ale nadělil vám bundu o jednu velikost menší, nebo jste něco dostali dvakrát, protože se dárci nedomluvili. Co teď?

Stáří nemusí být jenom o samých nemocech

4. 1. 2019

Stáří čeká na většinu z nás a patří k životu. S prodlužujícím se věkem člověka a se stále pokročilejší medicínou, bude seniorský věk pro většinu z nás velkou částí našeho života. A nemusí být spojen jen s léky a s nemocemi.

Ke stáří nemoci automaticky patří. A nebo taky ne

3. 1. 2019

Stáří – pro mladé něco nepředstavitelného, optimističtější senioři říkají – nedá se s tím dělat nic jiného než „to“ přežít. A jak to tak vypadá, s prodlužujícím se věkem a stále pokročilejší medicínou, seniorský věk bude pro většinu z nás podstatnou částí našeho života. A nemusí to být jen útrapy spojeného s nemocemi.

V Brně bude stát biobanka za 200 milionů

2. 1. 2019

V Brně byla v pondělí 10. prosince zahájena stavba unikátní biobanky, která bude patřit k centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) a umožní studovat celistvěji vlivy životního prostředí na lidský organizmus.

Staronové novoroční předsevzetí: hlavně zhubnout

28. 12. 2018

Většina z nás si mezi svá povánoční předsevzetí dává shození přebytečných kil. Není lepší tomu předejít než zatěžovat organismus kily navíc a týrat pak sám sebe při jejich zbavování? A když už k nadváze dojde, jak se jí zbavit efektivně a už skutečně nepřibrat?

O Vánocích jste přibrali? Jak moc za to můžou geny?

27. 12. 2018

Vánoce by měly být zastavením a zamyšlením, spíše chvílí klidu a duchovní čistoty než stresem, za který se odměníme vánočním obžerstvím. Nezbytně je nám poté špatně, přibereme na váze a máme špatné svědomí. Je až podezřelé, kolik z nás bere vánoční svátky tímto způsobem. A pak se snaží odčinit to, co je nejvíc vidět – nadváhu.

Jaké a komu koupit vánoční dárky v lékárně?

21. 12. 2018

Možná budete ještě o víkendu bloumat po obchodním centru a kupovat na poslední chvíli vánoční dárky. Kupujete dárky pro celou rodinu i v lékárně?

Kupujete vánoční dárky v lékárně? A nejsou zbytečné?

20. 12. 2018

Vánoce klepou na dveře a vy jste si ještě nenašli čas, abyste nakoupili vhodný vánoční dárek? Nejste jediní. Mnoho z nás nechává nákup dárků na poslední chvíli. Dopadá to tak, že se na pokraji zoufalství svěříme do rukou jednomu obchodnímu centru, kde se nakoupí zcela vše metodu „I tohle by se mu/jí mohlo hodit…“

Budou Vánoce, a tak utrácíme. Budeme mít peníze i po svátcích?

19. 12. 2018

Vánoce tady budou každým dnem a naše peněženky se vyprazdňují. A možná jste nedostali ani žádné peníze navíc, protože na ně firma neměla. Takže to bolí ještě více. Jak to ale udělat, abychom si po svátcích nemuseli půjčovat?

Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?

18. 12. 2018

Je příjemné nechat se zaměstnat, mít svou kancelář, stálý plat. Toužíte ale mít více peněz, mít větší odpovědnost, jít do rizika? Pusťte se tedy do podnikání. Ale abyste byli úspěšní, musíte dodržovat jistá pravidla.

Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?

17. 12. 2018

Nejen ve velkých, ale i v malých městech jsou předvánoční trhy, kde voní všelijaké dobroty a je k dostání zajímavé zboží, kterým bychom mohli své blízké obdarovat. A čím dál víc z nás nevyhledává tato místa u nás, ale jezdí i za hranice České republiky. Myslíme v takových případech opravdu na všechno?

Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku

10. 12. 2018

Hladina chemických látek u nás doma bývá mnohem vyšší než ve venkovním prostředí. A je to tím, že jich na nás doma působí víc, říká kanadská vědkyně Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.

Kde všude narazíte na škodlivé látky?

6. 12. 2018

Nežijeme v právě zdravém prostředí a může za to koktejl chemických látek kolem nás, říká kanadská badatelka Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.

Proč je pro naše zdraví důležitý sport a s čím nám pomůže?

5. 12. 2018

Méně se hýbeme, více jsme nemocní. Zatěžujeme tak sebe, své děti a vlastně celou společnost, která se stará o naše zdraví a léčení našich nemocí.

Kolik sportu potřebujeme pro zdraví?

4. 12. 2018

Pohyb je pro většinu populace cizí slovo. Pracujeme za počítačem a s ním jsou spojeny i naše záliby. Na euroamerické populaci je to znát a stejně tak to cítí ekonomiky dotčených států. Jaké jsou tedy vyhlídky zlenivělého lidstva?

Dřív jsme se více hýbali a byli zdravější. A dnes?

3. 12. 2018

Méně se hýbeme a je to na nás znát. Jsme víc nemocní, neobratní, ale přesto se k pohybu rozhodne jen málokdo z nás. Kam tato tendence může vést?

Jaké si domů pořídit exotické zvířátko?

30. 11. 2018

Chov exotických zvířat je u nás populární. Není velký problém si jedovatého hada nebo opičku z Asie pořídit. Má to však svá rizika.

Chcete mít doma exotické zvířátko?

29. 11. 2018

Mít doma zvířecího kamaráda, je docela fajn, pokud se jedná o psa nebo kočku. S tím se ale každý nesmíří, chce mít doma živočicha, co jiní nemají. A není kupodivu ani takový problém ho u nás sehnat. Horší je to, když vám uteče.

Kdo vymyslel bylinky?

28. 11. 2018

Léčba bylinkami je mezi lidmi velmi populární. Vracíme se tak k léčení přírodními prostředky. Ale i bylinky mohou být nebezpečné, proto je dobré se o jejich užívání předem informovat.

Jsou bylinky všemocné?

27. 11. 2018

Možná, že znáte staré přísloví, že na každou nemoc se najde bylina. Je i není to pravda. A podle odborníků je to i tím, že ani klasická medicína nevyléčí každou nemoc.

Bolavá záda: třicítka je přelom

22. 11. 2018

Bolest zná každý nikomu se tento nepříjemný pocit nevyhnul. Minule jsme se věnovali migréně, dnes se zaměříme na záda a páteř.

Chci podnikat. Živnost, nebo s. r. o. ?

21. 11. 2018

Chystáte se pustit do podnikání? Možnosti je několik, ale většina adeptů se rozhoduje mezi založením společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) a variantou být osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Co je a pro koho lepší?

Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?

15. 11. 2018

Pokud se na světě můžete na něco vsadit stoprocentně, pak je to bolest. Každý z nás se s ní někdy setkal a jen ty šťastnější obtěžovala zřídka. A od doby, kdy člověk pocítil bolest, snaží se jí také zbavit, nebo alespoň ztlumit.

Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?

14. 11. 2018

Jsou změny, které jako daňový subjekt neboli podnikatel, který odvádí daně, oznamovat musíte, jiné zase této povinnosti nepodléhají. Přiblížíme se, které jsou ty první i druhé.

Na co všechno pamatovat při změně práce

13. 11. 2018

Už jste toho měli akorát tak plné zuby a rozhodli jste se odejít z práce? Nebo vás zlákala nabídka vyššího platu i podmínek? Nejspíš jste dobře udělali v obou případech. Teď už byste tedy měli zvládnout „jen“ proces opuštění pracovního místa. A pozor také na novu smlouvu.

Je psychosomatická léčba jen novodobé šamanství?

9. 11. 2018

Pokud nemocný trpí a současná medicína nic neobjeví, bývají tendence nemocného považovat za simulanta, příp. ho odeslat na psychiatrii? Neboli jak poznat, jestli je pacient opravdu nemocný, nebo to jen simuluje?

Psychosomatika: je to šamanství, nebo medicína XXI. století?

7. 11. 2018

Souvislost mezi psychickým stavem člověka a jeho tělesným stonáním je známa dávno. Přesto se ale do povědomí současných lékařů dostává jen pomalu. Na způsoby a vůbec pozici psychosomatické léčby jsme se zeptali předsedy Společnosti psychosomatické medicíny České lékařské společnosti JEP Vladislava Chvály.

Energetické aukce jsou výhodné. Opravdu?

6. 11. 2018

„Jestli chceš mít nejlevnější plyn nebo elektřinu, běž do aukce. Levněji to nikde nedostaneš,“ slyšíte občas dobré rady. Může to být pravda, ale také nemusí. Jak se tedy zachovat, abychom si život ulehčili a nezkomplikovali?

Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (2)

2. 11. 2018

Včera jste si mohli přečíst první díl rozhovoru o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Současná medicína je zatím nedokáže léčit, přitom to ale nejsou jen nemoci pro staré. 

Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (1)

31. 10. 2018

Alzheimerova a Parkinsonova nemoc – neurodegenerativní choroby, zámky, ke kterým současná medicína ještě hledá klíč. A netýkají se jen seniorů…

Stavební spoření má své výhody i nevýhody. Kterých je víc?

30. 10. 2018

Rozhodujete se mezi stavebním spořením a například spořicím účtem? Oba produkty mají své výhody, ale i nevýhody. Zkusme si je přiblížit.

Také v Industry 4.0 mají lidé emoce

29. 10. 2018

Ve 4. průmyslové revoluci se nejvíce hovoří o robotizaci a náhradě lidské práce za automatickou a člověk má občas pocit, jako by se z výrobního procesu úplně vytratil. Kdepak je rozčilování, námaha, ambice, stres, zdali úkol stihnu a zlost nad šéfem, který se chová jako hulvát?

Láska je láska, ale dluhy jsou dluhy

26. 10. 2018

Láska je mocná čarodějka, ale stačí málo a stane se z ní slepá čarodějnice. To ve chvíli, kdy zjistíme, že milovaný partner je zadlužený až po uši. I přesto je mnoho z nás hyperkorektní a o partnerovu finanční situaci se nezajímá.

Je zákon o prokazování původu majetku zbytečný?

25. 10. 2018

Zákon o prokazování původu majetku platí od 1. prosince 2016, zanedlouho tedy „oslaví“ dva roky v praxi. Jisté je, že za prvních dvanáct měsíců ale úřady nedoměřily poplatníkům ani korunu. Vyzvaly přitom 11 lidí.

Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější

23. 10. 2018

Důsledek emise skleníkových plynů se dostavuje až po desetiletích. Můžeme tedy říct, jak bude Země vypadat za dvacet třicet let? 

Změny klimatu vs. české léto

22. 10. 2018

Země se do 30 let změní. Planeta bude teplejší, počasí extrémnější, vlny veder delší, nejvyšší teploty ještě stoupnou, lesní požáry budou rozsáhlejší a záplavy častější a intenzivnější. To není úryvek z románu sci – fi, tvrdí to klimatolog Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který sídlí v Brně.

Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)

19. 10. 2018

Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru s mluvčí ÚP Kateřinou Beránkovou.

Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)

18. 10. 2018

Dnes je člověk bez zaměstnání celkem raritou, ale stále takoví jsou. Třeba i proto, že výpověď a nástup do další práce na sebe ihned nenavazuje. Nad registrací na úřadu práce (ÚP) ale nemávejte rukou, i měsíc je dobrý. A jak je to s podporou?

Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme

16. 10. 2018

Jestliže jsme nemocní, máme nejspíš oslabenou imunitu, slyšíme často. Co se ale vlastně stalo? A můžeme jen za to my sami?

Chystáte se ještě letos do zahraničí? Pozor na cizokrajnou faunu

11. 10. 2018

Chystáte se ještě na podzim vyrazit do teplejších krajin? Určitě to není špatný nápad, ale měli byste si dát pozor na některá zvířata, která u nás ve volné přírodě nepotkáte. Na uprchlou mambu můžete sice občas narazit i v Praze, ale exotická divočina skrývá i jiná nebezpečí.

Partner je cizinec? Při rozvodu se může postupovat podle země jeho původu

9. 10. 2018

Ne vždy má náš právní řád při rozvodu pro jednoho, či dokonce oba manžele výhodné řešení při rozdělení majetku. To se může změnit, pokud je jeden z páru cizinec. Od konce ledna 2019 se může při rozvodu postupovat podle zákona země jeho původu.

Jste Brňáci, ročník 91, 92? Můžete si nechat zdarma změřit toxiny v těle

8. 10. 2018

Chcete znát poměr tuků a svalů v těle, změřit si fyzickou kondici nebo se dozvědět něco o svém zatížení chemickými látkami?. Jestliže jste se narodili v letech 1991 nebo 1992 v Brně, můžete to zjistit prostřednictvím centra RECETOX brněnské Masarykovy univerzity (MU).

Kdo u nás vydělává nejvíce a kdo nejméně?

6. 10. 2018

Kdo u nás nejvíce vydělává? Ceněné je vzdělání a odpovědnost, obecně jsou dobré výdělky u technických pracovníků, kterých je málo. Na opačném konci žebříčku jsou číšníci, uklízeči nebo stavební dělníci.

Ten druhý v páru vždycky utrácí víc

5. 10. 2018

I kdyby se finančním hospodařením či poradenstvím živil, nebo živila, jakmile přijde domů, je to právě on, či ona, o kom protějšek říká, že se u něj peníze neudrží. Tato situace vede čím dál častěji k tomu, že páry před sňatkem uzavírají předmanželskou dohodu o případném rozdělení majetku při rozchodu.

Jste živnostník a pracujete doma? Kdy musíte platit rozhlasový poplatek?

4. 10. 2018

Jste živnostník, pracujete doma a možná dostanete, nebo jste už dostali dopis z Českého rozhlasu (ČRO), abyste zaplatili rozhlasový poplatek. Podíváte se na web ČRO a zjistíte, že byste to měl udělat za každé rádio, které vlastníte. I to v autě, včetně toho, co je v televizní nabídce. Jenže to je pravda jen částečná a na webovkách ČRO to není příliš jasně vysvětleno.

S novým školním rokem se shánějí pronájmy. Na co si dát pozor?

25. 9. 2018

Začal nový školní rok a města, ve kterých jsou školy, zažívají první nápory studentů. Pokud jsou přespolní, tak si krom studia shánějí také místo k bydlení. Pokud z nějakého důvodu neklapnou koleje, je na čase se podívat na nabídku pronájmů. A my si řekneme, na co si při tom dát pozor.

Nejste alergičtí na jídlo?

24. 9. 2018

Alergičtí můžeme být na cokoli a létem kýchání, smrkání a zarudlé oči u některých jedinců nekončí. Alergie na podzim pokračují a dneska si řekneme něco o jídle.

Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?

22. 9. 2018

Že mají automobilové registrační značky po celém světě různé podoby, to asi nikoho nepřekvapí. Ale i značky v Evropské unii se liší, i když některé společné znaky mají.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.