Krátce o autorovi Martin Ježek

Martin Ježek Od roku 1990 působil v celostátních denících a časopisech s ekonomickou a zdravotnickou tematikou (např. Hospodářské noviny, Zdravotnické noviny, Profit, Osobní finance), v médiích, která se věnovala marketingu, v BVV, televizi, rozhlase, jako editor a autor knih (ed např.: Leadership s využitím kaizen a lean, au např.: Jak vyzrát na exekuce, Můj rok 1978 - vše Albatros Media a. s.).

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Martin Ježek

Půjčili jste si na vánoční dárky? Mohli jste využít i tyto možnosti

11. 1. 2020

Jestliže jste zrovna neměli na utrácení, Vánoce pro vás mohly být nemalým problémem. Vánoční svátky a konec roku však na nikoho nepočkají. Dluh je řešení nepříjemné. Nedostatek peněz však šlo řešit i kontokorentem nebo kreditní kartou.

Špatné jídlo v restauraci? Nepřecházejte to mlčením

10. 1. 2020

Těšili jste se, že se dobře najíte a napijete. S partnerem jste si tedy vyšli do restaurace a očekáváte jen to nejlepší. Ale všechno je jinak. Personál je líný a kuchař taky nemá zrovna dobrý den. Jinými slovy obsluha mizerná, jídlo vám nechutná. Řešení existuje, protože i jídlo se dá reklamovat.

Kolik naše tělo obsahuje pesticidů?

9. 1. 2020

V Česku, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemí a Španělsku se rozjíždí projekt, který bude zkoumat, nakolik jsou lidé vystaveni pesticidům. U nás studii garantují odborníci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pokud se chcete studie zúčastnit a nechat si změřit hladiny pesticidů v těle, můžete se také přihlásit.

Jak svítit šetrně vůči sobě i okolí?

8. 1. 2020

Světelného znečištění přibývá. S tím, jak jsou osvětleny památky nebo sídla různých institucí či soukromých firem, nic neuděláme. U těch státních alespoň ne hned. Ale sami se můžeme začít chovat tak, abychom ke světelnému znečištění nepřispívali.

Jsme zavaleni světelným znečištění. A zdraví to dobře nedělá…

6. 1. 2020

Když se vydáte autem v noci na cesty, zjistíte, že nejen města a městečka, ale také už vesnice doslova září nocí. Čím je možné se pochlubit, to je osvětleno. O svátcích k tomu ještě přibývají nazdobené vánoční stromky a další světlené ozdoby. Je to sice docela hezké, ale na druhé straně je kvůli nočnímu osvětlení mnoho dalších věcí v úplné tmě. Podle vědců to není přirozené, a nedělá to dobře zdraví lidí ani zvířat.

Ježíšek se s dárkem netrefil. Co teď?

28. 12. 2019

Občas se to stane. Ježíšek se sice snažil, ale nadělil vám bundu o jednu velikost menší, nebo jste něco dostali dvakrát, protože se dárci nedomluvili. Co teď?

Dítě chce pod stromeček mobil i s tarifem. Jaký zvolit?

19. 12. 2019

Kdo ze školních dětí nemá mobilní telefon, jakoby snad ani nebyl. Je to pro ně nezbytnost a čím dražší, tím lepší, tím více je školák v kolektivu ceněn. Mobil samotný je ale k ničemu, dítě taktéž žádá volání, ale ze všeho nejvíc připojení k internetu. Když na to přistoupíme, budeme postaveni před otázku – jaký tarif by mělo dítě využívat?

Vánoce na splátky? Opatrně

17. 12. 2019

Chceme udělat o Vánocích radost, ale máme hluboko do kapsy. Buď zvítězí rozum a uvědomíme si, že zadlužit se, by bylo z hlediska budoucnosti špatné. Anebo budou mít navrch emoce, vždyť nakonec nebudu muset platit hned. To možná u zboží s odloženou platbou opravdu nebudu, ale pak na mě splátky budou pravidelně a nepříjemně dorážet.

Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky

13. 12. 2019

Sháníte nevšední vánoční dárek a už si opravdu nevíte rady? Třeba vás napadne někomu darovat vstupenky na koncert. Proč ne. Ale dávejte si pozor na překupníky, kteří mohou prodávat vstupné až několikrát dráž.

Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?

12. 12. 2019

Blíží se Vánoce, Silvestr, Nový rok. V některých firmách to funguje tak, že zaměstnanci nemusí v této době chodit do práce a vrací se do zaměstnání v lednu. V kancelářích není nikdo, všichni mají nařízenou dovolenou. No jo, ale co když jste nastoupili letos v říjnu a na žádnou dovolenou ještě nemáte nárok?

Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?

6. 12. 2019

Všichni to známé – blížící se termíny, vršící se uzávěrky, vrácené zakázky k doplnění, nespokojení zákazníci, naštvaný šéf. A to jsme v práci. Doma zlobí děti a jejich prospěch – škoda mluvit, k tomu vyhořelí učitelé. Partnera skoro nevidíte, protože má ještě víc práce než vy. Tedy doufejme, že je to práce. Stres jak vyšitý. Co s tím?

Tepla jsou za námi, alergie trvají. Proč?

3. 12. 2019

Na jaře to sice bylo horší, ale ani v létě se naše alergie zrovna neflákaly. A tak jsme očekávali podzim a chladné počasí s tím, že se konečně zbavíme kapesníku a zhluboka se budeme moct nadechnout. Ale alergie se ukázaly jako věrné kamarádky. V tomto případě bohužel – neopustily nás.

Máte depresi? Možná je to nedostatkem světla

30. 11. 2019

Jaké to vlastně bylo v létě? Jasně, bylo teplo, ale když se zatáhlo a začalo pršet, ještě se nemuselo svítit. Teď je to jiné. Tma je už od čtyř, mnohdy prší, lidé bez nálady. Typický pošmourný podzim. Ani si neuvědomujeme, jak na nás nedostatek světla může působit.

Pro mileniály jsou důležitější stravenky, než plat

28. 11. 2019

Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou zákonitě jiné než u generací předchozích. Například preferují své požadavky, a to třeba i na úkor výdělku.

Nakupujme na webu bezpečně

25. 11. 2019

Na webu už jsme si zvykli nakupovat a vypadá to tak, že už se dokážeme chovat i celkem obezřetně. Ani tak se ale určitým rizikům vyhnout nemůžeme, zvlášť, pokud si objednáváme zboží mimo Evropskou unii.

Zásady, jak nakupovat v e-shopu bezpečně

23. 11. 2019

Většina z nás nakupuje přes internet a dost z nás má s podobným nákupem i špatnou zkušenost. Zboží nedorazilo, přišlo úplně něco jiného, přišli jsme o peníze. Jak se tomu napříště vyhnout?

Chcete doma využít solární energii? Pár praktických rad

20. 11. 2019

Mít k dispozici energii téměř zadarmo, to je značka ideál. Solární energie taková je a využívá ji stále více českých domácností.

Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít

15. 11. 2019

Výše cen energií je pro mnohé noční můrou, která je neustále nutí přemýšlet nad tím, kde ušetřit. A tak se mění například dodavatelé plynu či elektřiny. A i když nabídka zněla hodně lákavě, přesto byl vypočítán nedoplatek. Jak je to možné?

Prevence před rakovinou existuje

13. 11. 2019

Přes všechny optimistické zprávy není situace v léčbě rakoviny právě růžová. Některé typy nádorů lékaři vyléčit umí, jiné bývají osudné. Odborníci však říkají, že prevence je vůbec nejlepší obranou před nádorovým onemocněním.

Úzkost a stres pomůže léčit virtuální realita

11. 11. 2019

Deprese, úzkost, stres. Mnoho práce, přetíženost, nedostatek času na relaxaci a poblíž nikdo, kdo by si poslechl, jak vám právě je. Není to specifikum věku, je to charakter dnešní doby. A vědci už jsou na stopě technologii, která by nám mohla ze začarovaného kruhu neurologických potíží pomoci. Jmenuje se virtuální realita.

Chováte se na sociálkách jako na party? Pozor na to…

2. 11. 2019

Pro někoho jsou sociální sítě přítelem nejdůvěrnějším, svěřuje tam informace, které by měl spíš šeptat. Jasně, kolem jsou přece přátelé, nic se nemůže stát. Jenže málokdo má svou sociální síť nastavenu jen pro úzký okruh přátel. A tak jeho aktivity může sledovat každý. A to není zrovna bezpečné. Může vás to dokonce připravit i o zaměstnání.

Do kdy platí sleva na studenta?

31. 10. 2019

Dostudováno, knihy zavřeny, diplomy zaneseny do CV a doma dobře uschovány. Studentem už tedy nejsem. Anebo pro mě ještě některé povinnosti typu placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění neplatí? A odkdy je platit musím?

Vzdělání, nebo praxe? Cení se obojí, ale…

26. 10. 2019

Jestliže jste v nedávné době hledali pracovní uplatnění, možná jste si v inzerátech všimli, že práce, u které bylo dříve nutné vysokoškolské vzdělání, je dnes nabízena i lidem s maturitou. Proč tomu tak je a je to zcela v pořádku?

Začali jste už s nákupem dárků na Vánoce?

25. 10. 2019

Stále přibývá lidí, kteří při vyřčení slova Vánoce zblednou. Nepředstaví si totiž svátky klidu a porozumění, ale hysterii, která mnohdy začíná už po letních prázdninách. Ano, jsme přibližně na jejím počátku.

Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?

22. 10. 2019

Máte pocit, že vám peníze trochu přebývají a měly by spíš vydělávat, než ležet doma, nebo v bance? Nejste sami. Finanční poradci se s podobným typem zákazníků setkávají poměrně často. Co se tedy dá dělat?

Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?

21. 10. 2019

Moderní technologie a nová technika nám zatraktivňuje sport. A sport nám pomáhá utužovat zdraví. Krom dětí to platí snad ve všech věkových kategoriích. Jen u seniorů je to s přístupem k technice svízelnější.

Co když srazíte autem nějaké zvíře?

18. 10. 2019

Na podzim to není zas taková zvláštnost: před autem vám přeběhne divoké prase nebo srna. Jsou dvě možnosti, buď to ubrzdíte, nebo zvíře srazíte. Druhý případ ale může přijít pěkně draho, zvlášť pokud nejste speciálně připojištěni.

Počítač, internet a děti: Ano, či ne?

17. 10. 2019

Že mají na děti vliv počítače a mobily, to už je zřejmé. Prakticky se bez nich totiž neobejdou. Je ale tento vliv kladný, nebo záporný? Měli bychom děti od počítačů odhánět?

Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není

14. 10. 2019

Telefonní operátoři loví zákazníky, ale jakmile mají podepsanou smlouvu, pak si v některých případech leccos musí klient zjistit, vyřídit a zajistit úplně sám. Nefunguje technická podpora a „pomocníci“ na druhé straně zákaznické linky vám pomáhají velmi svérázným způsobem.

Jistota práce? Hledejte ji sami v sobě

8. 10. 2019

Kdo chvíli stál, stojí opodál, říká lidové rčení. Dnes spíš platí, že kdo se zastaví, nemusí už peloton vedoucích jezdců 4. průmyslové revoluce vůbec dohnat. Platí to samozřejmě i pro zaměstnání. Výkon, energie a přehled v oboru – to je samozřejmé a zaměstnavatel to bere automaticky. Stačí to však na to, abychom si práce na delší dobu udrželi?

Běhám, běháš, běháme. Ale děláme to správně?

7. 10. 2019

Běhání dneska není jen sportovní aktivita volného času, je to prostě móda. Kdo neběhá, není in. Jenže na běhání delších tratí musíte mít nějaké předpoklady a „trochu“ natrénováno. Určitě se nemůžete přihlásit na maraton, pokud máte v nohou dvouměsíční běhání.

Zapomněli jste na pojištění na cesty? Řešení hledejte v mobilu

3. 10. 2019

O tom, kam na dovolenou, přemýšlíte dlouho. Někteří pak zvolí dlouho rozmýšlenou variantu, jiní na poslední chvíli uvidí výhodnou destinaci ve slevě, kde se toužili vždy podívat. Obě varianty zájemců zájezdy koupí. Ale co když zapomenou na pojištění? Je to naprosto jednoduché, pojistí se prostě těsně před odjezdem přes mobilní telefon.

Můžete mít trvalý pobyt v nájmu?

2. 10. 2019

Mezi lidmi se říká, že získání trvalého pobytu v nájemním bytě bývá obtížné. Opak je ale pravdou. Pokud vás pronajímatel ústně nebo písemně informuje, že si v jeho bytě nemůžete zapsat trvalý pobyt, je takové rozhodnutí neplatné a vy ho nemusíte respektovat.

Pracovali jste o prázdninách v zahraničí? Jak na daně?

1. 10. 2019

Vyjet s v létě na brigádu do zahraničí je docela fajn nápad a mnoho lidí na něj slyší. Důvody jsou zřejmé – většinou si vydělají víc než doma, poznají nové země a taky si procvičí cizí jazyk. Jenže i takto vydělané peníze se musejí zdanit. Anebo ne?

Jak jet do lázní zadarmo za peníze zdravotní pojišťovny

30. 9. 2019

Chodit na procedury, odpočívat, užívat si večer společnosti – prostě lázně. Pobyt v nich může stát dost peněz, i desetitisíce, ale také můžete jet zadarmo. To klapne tehdy, pokud vám pobyt uhradí zdravotní pojišťovna.

Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domu?

26. 9. 2019

Pracovat doma, tedy mít home office, je zatím pro mnoho lidí jen nesplněný sen. Je pravda, že u některých profesí, například u učitelů nebo lékařů homeoffice není možný, pokud tedy doma neučí vlastní děti nebo nemají ordinaci ve svém domě. Proč tomu tak je a jaké má práce doma výhody a nevýhody?

Přísnější nároky na spotřebu energie u novostavby v roce 2020

25. 9. 2019

Chystáte se stavět rodinný dům v příštím roce, nebo dalších letech? Připravte se na fakt, že stavební povolení dostanete jen tehdy, že novostavba bude mít téměř nulovou spotřebu energie. Začne totiž nová vyhláška, která pochází z Bruselu.

4 finanční tipy pro samoživitelky

24. 9. 2019

V České republice se rozvede přibližně každé druhé manželství. Pokud se ve svazku ještě nenarodily děti, asi se zas tolik neděje. Daleko častěji se ale rozpadnou manželství s dětmi, které pak vychovává jeden z partnerů. Ve většině případů připadne výchova dítěte na ženu. Finanční situace samoživitelky se pak může hodně zkomplikovat. Jak si ji alespoň trochu ulehčit?

Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…

20. 9. 2019

Už jste možná u pracovních pohovorů byli. Všechny vám připadaly v podstatě stejné: vzdělání, praxe, motivace, plat, čeho chcete dosáhnout…, pořád dokola. Ale tak to být nemusí. U některých firem se dává důraz na schopnosti, které nelze tak lehce a teoreticky změřit. A proto si je ověřují jinými způsoby.

Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově

19. 9. 2019

Ceny bytů u nás patří k nejdražším v Evropě. V čele pomyslné bytové hitparády je Praha, ale i v ostatních velkých městech jsou byty pěkně drahé. Podle odborníků jsou ale ceny až příliš vysoko a měly by klesat.

A co když to na veterině nevyjde, musím zaplatit?

16. 9. 2019

Tyhle věci nejsou dvakrát veselé. K naším zvířecím kamarádům, kteří s námi sdílejí naše domovy, máme vřelé vztahy. A když onemocní, děláme pro jejich uzdravení vše. Ale někdy to prostě nevyjde a my se musíme s naším mazlíčkem navždy rozloučit. Veterinární lékař přitom říkal, že to nejspíš klapne. Navíc to stálo fůru peněz. Musím mu zaplatit za zákrok, který k uzdravení zvířete nevedl?

Školkovné na děti nás nevytrhne, vymíráme

14. 9. 2019

Pokud máte děti ve školce, můžete uplatnit slevu na dani z příjmů. Školkovné, tedy umístění dítěte v předškolním zařízení můžou uplatňovat všichni rodiče, nárok na slevu má ale jen jeden z nich.

Nepřerušované CV je základ

10. 9. 2019

Jste hrdi na svůj profesní životopis? To je dobře. A jste si jisti tím, že skutečně nemá chybu a tok zaměstnání, stáží, školení a studia na sebe plynuje navazuje. Pokud to tak není, jistě to budete umět vysvětlit, protože se vás na to při pohovoru zcela jistě zeptají. Víte, co odpovíte?

Trolling – co to je, jak vzniká a jak se mu bránit

6. 9. 2019

Debatujete rádi na sociálních sítích? Tak to jistě znáte. Najednou se v diskuzi objeví někdo, kdo má na rozdíl od přátel trošku „jiné“ názory, relativizuje, co považujete za pravdivé, a nakonec vás rozčílí natolik, že začínáte psát slova, která byste jinak nepoužili. Co se stalo? To přišel troll.

Lidí žijících „single“ přibývá

5. 9. 2019

Lidí mezi dvacítkou a čtyřicítkou, kteří žijí sólo, neustále přibývá. Má to dopad na společnost i životní prostředí. Proč je styl single tak populární?

Vymahači to na nás zkouší

3. 9. 2019

Vymahačské společnosti mají své metody, jak dostat z lidí peníze. A hlavně to platí o těch nešťastnících, kteří své dluhy spláceli se zpožděním, nebo vůbec. A i když jste už „čistí“ a máte vše zaplaceno, upomínky chodí dál. Nenaleťte jim!

Chcete být na trhu práce žádaným zbožím?

2. 9. 2019

Být vzdělaný, mít praxi a umět cizí jazyk a být s tím vším dnes nezaměstnaný – to je hotový nesmysl. Po těchto lidech je velká sháňka a firmy se spíš potýkají s tím, že adeptům něco z uvedené trojice dovedností chybí.

Čeká vás konkurz na dobré místo? Jak jej nezkazit?

28. 8. 2019

Odpromovali jste, udělali si pár týdnů volna a nyní se rozhodujete, kam budou profesně směřovat vaše kroky. Čekají vás nějaké konkurzy, na kterých se bude rozhodovat. A vy byste měli být připraveni. Nebo si myslíte, že o nic zvláštního nejde a nějak zaimprovizujete?

Fyzická kondice u dětí klesá, bude se povinně měřit

27. 8. 2019

Sedí u PC a ven nejdou, pak má ta zdatnost u dětí nějak vypadat, říkají dospělí. A je to bohužel pravda. A tak se fyzická kondice bude měřit a podle výsledků se bude investovat do zdravotnictví či sportovní infrastruktury.

Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme

24. 8. 2019

Na brněnské Masarykově univerzitě (MU) odborníci zkoumali, jak jsme se změnili jako národ po roce 1989. Výsledky ukázaly, že jsme nikdy nebyli šťastnější, ale s tolerancí k druhým je to o dost horší.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.