Krátce o autorovi Martin Ježek

Martin Ježek Od roku 1990 působil v celostátních denících a časopisech s ekonomickou a zdravotnickou tematikou (např. Hospodářské noviny, Zdravotnické noviny, Profit, Osobní finance), v médiích, která se věnovala marketingu, v BVV, televizi, rozhlase, jako editor a autor knih (ed např.: Leadership s využitím kaizen a lean, au např.: Jak vyzrát na exekuce, Můj rok 1978 - vše Albatros Media a. s.).

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Martin Ježek

Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme

24. 8. 2019

Na brněnské Masarykově univerzitě (MU) odborníci zkoumali, jak jsme se změnili jako národ po roce 1989. Výsledky ukázaly, že jsme nikdy nebyli šťastnější, ale s tolerancí k druhým je to o dost horší.

E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?

23. 8. 2019

Komunikovat elektronickou poštou je snadné. Navíc nemusíte být s nikým tváří v tvář a vnímat jeho nálady či pocity, které nemusí být právě příjemné. Jenže u osobní komunikace okamžitě vidíme, že jsme se třeba dobře nevyjádřili a můžeme se opravit. U mailu nám to ani nemusí dojít, ale adresát se cítí dotčený.  V práci to pak může zavánět slušným průšvihem.

V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte

23. 8. 2019

Ekonom dělá kuchaře, bývalá advokátka píše v novinách a veterinář hraje v divadle. Blázinec? Ale kdepak, takhle to na trhu práce už dnes funguje. Kdo není spokojen v práci a je schopen se naučit jinou, ten si užívá v novém zaměstnání, které je přesně podle jeho představ.

Stárneme a musíme počítat i se staršími zaměstnanci

19. 8. 2019

Trend mládí a krásy je hezký. Na mladé lidi je pěkný pohled, a i když zpravidla nemají zkušenosti, esprit a energie může leccos zachránit. Ale ne vše. A hlavně mládí začíná být nedostatkovým zbožím. Náš průměrný věk šplhá k páté desítce a tito lidé by neměli být zaměstnavateli přehlíženi, protože za chvíli prostě nebude na trhu práce odkud brát.

Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?

17. 8. 2019

Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?

Chystáte se do Turecka? Na co si dát pozor?

14. 8. 2019

Pokud se chystáte navštívit Tureckou riviéru, určitě jste se už dozvěděli, že Turecko je letos poměrně levnou zemí. I přesto je ale dobré počítat, a pokud neumíte anglicky, naučte se alespoň anglické číslovky a základní slovní zásobu. Velmi důležitou součástí jakéhokoli obchodu s tureckým obchodníkem je totiž smlouvání.

Znáte fikci doručení?

2. 8. 2019

Dopisy doručované poštou? Nic pro mě, řeknete si možná. Třeba máte pravdu, ale stále ještě platí, že důležité zásilky, například od soudu, chodí stále do vaší dopisní schránky.

Jak si dobře naplánovat dovolenou

29. 7. 2019

I když se nacházíme zhruba v polovině prázdnin, mnoho z nás má dovolenou ještě před sebou. Ať už pojedete po vlastní ose, nebo dáte přednost organizovanému zájezdu, určitě byste si měli leccos předem promyslet. Na co nezapomenout?

Radosti a starosti dědictví

25. 7. 2019

Zemřel blízký příbuzný. Smutná okolnost, ale součást života. Zanechal po sobě majetek, který by měl připadnout vám a vašim sourozencům. Zanechal závěť? Snad ano. Jinak totiž bude domluva velmi těžká, pokud nemáte kolem hlavy svatozář.

Léky z webu – ano, či ne?

24. 7. 2019

Nákupy po internetu jsou stále využívanější, z webu nakupujeme doslova co se dá. Některé věci se ale na internetu legálně nakoupit nedají. Patří mezi ně léky na předpis. Většina lidí by ale uvítala, kdyby to možné bylo.

Kupujeme letenky levně

23. 7. 2019

Na celé dovolené bývá doprava mnohdy dražší než samotný pobyt, hlavně pokud cestujeme letadlem. A tak sháníme co nejlevnější, zpravidla nízkonákladové společnosti, které nám prodají letenky levně. Ale i zde se skrývají nebezpečí.

Vybíráte peníze z bankomatu cizině?

22. 7. 2019

Nestihli jste si vyměnit peníze v cizí měně na dovolenou a teď se blížíte k bankomatu, protože směnárnám mimo banky třeba moc nedůvěřujete. Bude výběr zadarmo, nebo na svou zapomnětlivost doplatíte?

Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné

19. 7. 2019

Není to zas tak výjimečná situace, jak by se mohlo zdát, i když se vám možná ještě nestala. Pak patříte mezi ty šťastnější, kteří na letišti nečekali na zpožděné letadlo nebo na jiné letadlo, protože byl jejich let prostě bez náhrady zrušen.

Nemějte strach z předmanželské smlouvy

18. 7. 2019

Lidé, kteří chtějí jít životem spolu, bývají stále víc racionální a snaží se připravit i na případ nehody manželství. Nikdo neví, co bude za pět sedm let, ale jisté je, že milostné poblouznění velmi pravděpodobně pomine. Pak bude dobré mít jasnou dohodou o tom, co by se stalo s majetkem v případě rozchodu.

Zkuste mít dovolenou bez problémů

17. 7. 2019

Asi jen málokdo z nás je takový dobrodruh, aby si na dovolené přál mít problémy ať už s cestou, penězi, ubytováním nebo třeba mezilidskými vztahy. Už tak mnohdy nevíme, co nepříjemného se přihodí. Některým potížím se ale dá předcházet.

A co když mi v práci nedají dovolenou?

16. 7. 2019

Přemýšlet a snít o letní dovolené, to je asi v pořádku. Pokud ale nepracujeme na volné noze, pak si v zaměstnání nemůžeme vzít volno, kdy chceme. Zpravidla nám je někdo povoluje. A tam bychom asi měli začít.

Jak zvládnout hospodaření s penězi ve dvou?

15. 7. 2019

Žijete spolu a nenapadlo vás, že hospodařit s penězi bude tak těžké. Občas má totiž jeden pocit, že dává víc než druhý, který tedy žije na jeho úkor. Jak na to, abyste se tak cítit nemuseli?

Co dělat, abychom byli úspěšnější?

11. 7. 2019

Co vlastně rozhoduje o tom, že jsme úspěšní, je to více, či méně štěstí, schopnosti, vzdělání, zděděné vlastnosti…. Psychologové říkají, že je to mix uvedeného, ale také moha dalších faktorů. Pravda ale je, že k úspěchu si můžeme výrazně dopomoci sami.

Práce načerno – hazard s penězi i zdravím

9. 7. 2019

"Vydělám si o polovinu víc než ty,“ slýchával pan Josef na každé směně od Ukrajince, který dělal stejnou práci, jen dostával peníze na ruku. Jak je to možné? Pan Josef byl zaměstnán a měl smlouvu. Ukrajinec pracoval načerno. Po součtu všech pro a proti na tom byl tuzemec ale lépe.

Práce načerno výhodná není

8. 7. 2019

Chceš na to papír? Nechci. Tak fajn, budeš to mít levnější a my nebudeme papírovat. To je jedna strana mince. Tou druhé je nábor zaměstnanců, kteří ale nejsou skutečnými kmenovými zaměstnanci – dostávají peníze na ruku a „zaměstnavatel“ za ně neodvádí zdravotní a sociální pojištění a další dávky.

Cestovatelský apetit roste, o cizinu je velký zájem

2. 7. 2019

Že peněz není mezi lidmi málo, se také pozná podle toho, že zahraniční dovolenou si vzít nenechají a vyjíždějí na ni i víckrát ročně. Přesto jsou ale nejfrekventovanější dobou volna letní prázdniny.

Energetické nápoje preferují dospělí, ale i děti

1. 7. 2019

Energetické nápoje jsou trendem. A to bohužel nejen u dospělých, pijí je stále více i školní děti.

Led se v létě příliš nedoporučuje

26. 6. 2019

Jedete na dovolenou do zahraničí? Určitě se těšíte na místní gastronomické speciality a třeba také na místní víno nebo kořalku. Může nám být z neznámých nápojů špatně a co vlastně na dovolené pít a čemu se vyhnout?

Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž

25. 6. 2019

I když se zahraniční dovolené prodávají za bezmála stejné ceny jako loni, v některých státech budeme mít s naší korunou větší kupní sílu, dostaneme za ni víc zboží.

Měli bychom spíš šetřit, ale raději utrácíme…

24. 6. 2019

Stalo se vám, že jste šli nakupovat do hypermarketu čtyři položky, se kterými jste se měli vejít od stovky a odešli jste s bezmála pětistovkovým nákupem? Nejste zdaleka sami, takhle to dělá skoro celý národ.

Zájem o plastiku stoupá i mezi muži

21. 6. 2019

Lidí, kteří vyhledávají plastické operace a další „zkrášlovací“ služby, přibývá. Nejvíc je jich v Praze, ale i v dalších městech poptávka stoupá.

Co dělat, když potřebujete asistenční službu na dovolené

20. 6. 2019

I když je to nepříjemné, stát se to může. Na dovolenou jsme vyrazili autem a potkala nás dopravní nehoda, nebo se auto jednoduše „jen“ porouchalo a nejede. U nás bychom volali asistenční službu a můžeme to udělat i v cizině. To už ale nemusí být zadarmo.

Co dělat, když autem na dovolené v cizině havarujete?

17. 6. 2019

Když máte nehodu v cizině, neplatí stejné pojistné podmínky jako u nás. Vše se řídí legislativou státu, kde k incidentu došlo. A tak se může lehce stát, že i když nehodu nezaviníte, škodu zaplatíte. Co udělat, abyste se podobné nepříjemnosti vyhnuli?

Umíte to s klimatizací?

13. 6. 2019

Klimatizace je už docela běžná, v nových kancelářských budovách si bez ní už nedokážeme nějaký pracovní výkon ani představit. Jenže klimatizace nás může taky potrápit. To když třeba nastoupíte z letního parna do auta, kde je o patnáct stupňů méně. Začne se s vámi kamarádit letní viróza a kdo to zažil, ten ví, že je to bohužel věrná přítelkyně.

Jak dosáhnout v práci svého?

12. 6. 2019

Ukončili jsme školu a nastoupili do zaměstnání. U většiny je to trochu rozčarování, téměř nikdy se nesplní vše, co očekáváme. Ale dáváme se do práce a máme před sebou nějaký cíl. Jak ho dosáhnout, jakou cestu si vybrat a jak při tom utrpět co nejméně úrazů?

Ještě jedno srovnání dětských účtů

7. 6. 2019

Děti by měly vědět, že existují peníze a nic není zadarmo už v době, kdy se začínají seznamovat s prvními čísly. O pár let později už jim můžeme založit jejich vlastní konto a přispívat na něj.

Jaký založit dětský účet?

5. 6. 2019

Jen skutečně málokdo si dnes dovolí nepočítat, nerozvažovat, co ušetří, co spotřebuje a co investuje. U dospělých už považujeme za automatické, že to někdo lépe, někdo hůře umí. Odborníci tvrdí, že učit se hospodařit s penězi by se měly už malé děti. My jim v tom můžeme pomoct, když jim založíme například účet.

Jak moc nás bolel přechod od socialismu k demokracii?

3. 6. 2019

Profesor epidemiologie na University College London Martin Bobák se věnuje vlivu prostředí na zdravotní stav jednotlivců a populací. S kolegy také studoval, jak se přechod ze socializmu na kapitalizmus projevil na zdraví lidí v Česku, Polsku, Litvě a Rusku. Poslední jmenovaný národ zvládal transformaci nejhůře.

Odkdy by měly s penězi začít hospodařit naše děti?

31. 5. 2019

Umět vyjít s penězi se může zdát jednoduché, ale zas taková samozřejmost to není. Učit bychom to měli už ty nejmenší, aby si nemysleli, že jsou všechny věci n světě zadarmo.

Jak bychom měli v létě pít?

28. 5. 2019

Teplé dny jsou tady a ze všech stran je slyšet, že bychom měli dodržovat pitný režim. Co to ale vlastně je? Vypít několik litrů kapalin denně? Může to být i pivo nebo vinný střik? A jsou skutečně třeba?

Jak nás weby vždy nalákají ke koupi?

27. 5. 2019

Ačkoli tomu bylo ještě před několika lety jinak, dnes už se nákupům na webu nevyhýbáme. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni na internetu něco koupil každý druhý Čech – 54 % z nás si něco online pořídilo, v roce 2005 přitom na webu nakoupilo jen 5 % Čechů. 

Máte nárok na invalidní důchod?

24. 5. 2019

Na invalidní důchod zpravidla nemyslíme, když jsme zdraví, energičtí a práce nám jde pěkně od ruky, takže naše konto pěkně tloustne. Jenže nehoda se může stát bohužel každému. A může být spojena i s neschopností se uživit prací ze zdravotních důvodů. Nezbývá, než se zajímat o invalidní důchod.

Nemějte o kvalitní kolo zbytečný strach…

22. 5. 2019

Tohle kolo jste si chtěli už dlouho koupit. Bylo drahé, ale jezdí skvěle. Jenže vždycky se naskytne situace, kdy se jdete třeba občerstvit a necháte kolo před restaurací. Stačí pár minut, vrátíte se a kolo je pryč.

Chcete změnit zálohy na energie?

21. 5. 2019

Platíte zálohy na energie a pokaždé vám vrací peníze? Přeplatek je samozřejmě příjemná zpráva, ale tento druh spoření u dodavatelů energie se zrovna nedoporučuje, například úroky vám tam rozhodně nenaskočí. Lepší je si zálohy rozumně nastavit.

Kdy začínají Češi řešit důchod? V důchodu?

18. 5. 2019

Nepříjemné věci se snažíme odkládat. Je to asi i přirozené, ale není to příliš rozumné. Týká se to například důchodu. Pro většinu z nás je doba jeho vyplácení, a hlavně spoléhání se na peníze státu, hodně vzdálená. Možná bychom si měli uvědomit, že ta vzdálenost k seniorskému věku se každou minutou zkracuje a přibližuje.

Jakým způsobem spořit na důchod?

17. 5. 2019

Co důchod je a čím by měl být? Pro mnohé je důchodový věk strašák. Sice se na něj těší, ale radost kalí strach z možného nedostatku prostředků. Tak to ale vůbec být nemusí.

Kdy začít myslet na důchod?

16. 5. 2019

V myslích mnohých lidí je penze spojena s nejvyšším věkem, emocemi a trápením. To ale nemusí být pravda. Pětašedesátníci, kteří odcházejí do starobního důchodu jsou dnes ještě lidé, kteří jsou velmi aktivní a zdraví. Sportují, pracují, jsou společenští a někteří dokonce zakládají nové rodiny.

Nezvládnutý alkohol – vlak do pekla

13. 5. 2019

Když se o někom říká, že pije, myslí se tím, že konzumuje alkoholické nápoje v takové míře, že si toho všimlo i jeho nebo její okolí. Chováním, které společensky nestandardní, na sebe konzument alkoholu upozorňuje. Zpočátku se tomu můžeme usmát, jenže někteří jedinci takhle nastupují do vlaku do pekla.

Nehrozí vám syndrom vyhoření?

6. 5. 2019

Jste stále on-line, pracujete i doma, řešíte pracovní problémy před spaním? Skoro neodpočíváte? Pak vás dřív či později dostane syndrom vyhoření. Ten přichází většinou bez klepání a nikým nezván.

Jak šetříme a kde si ukládáme?

4. 5. 2019

I když si kdekdo stěžuje, mnoho českých rodin má přebytečné peníze a ukládá si je na horší časy. Pokud si je ale dávají do bank, pak na nevýhodný účet.

Máte doma zvíře? Víte, kolik stojí jeho léčba a vylomeniny?

3. 5. 2019

Mít doma zvíře je dnes běžné nejen na menších městech a vesnicích, ale i ve velkých aglomeracích. Jenže tito tvorové na rozdíl od lidí nemají zdravotní pojištění, takže jejich choroby musíme platit ze svého. A nejen choroby. Zvířata mohou také ublížit přímo či zprostředkovaně jiným. Jste proti podobným událostem pojištěni?

Virtuální lékař skutečného nenahradí

2. 5. 2019

Na webu najdete vše: návody, jak zhubnout, jak ztloustnout, jak to udělat zdravě, jak zaručeně a jak nejrychleji. A nejlépe jak to udělat vše najednou. Některé návody jsou věrohodné, jiné příliš ne. A taky něco stojí.

Lupénka přestává být strašákem

25. 4. 2019

Lidé s lupénkou vědí své – nemocniční čekárny, zkoušení různých medikamentů, intimní nehody, pocity méněcennosti. A s tím spojené problémy ve škole i v práci. Desítky let to může trvat. Lupénkáři ale začali vidět světélko na konci tunelu – říká se mu biologická léčba.

Kupujete léky na internetu?

24. 4. 2019

Možná se vám to zdá výhodné, a tak nakupujete léky z internetu. Dokonce se tam dají sehnat i ty na recept. Má to ale jednu chybu. Můžete si tam taky pořídit nelegální padělky léků, které mohou ohrozit vaše zdraví.

Co dělat, když se zvenku vrátíte s klíštětem?

23. 4. 2019

Setkání s nimi nemusíme ani zpozorovat. Spřátelí se s námi, přisají se k tělu a pijí nám krev. Může to mít nepříjemné zdravotní následky. Klíšťata a jaro jsou tady.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.