Krátce o autorovi Martin Ježek

Martin Ježek Od roku 1990 působil v celostátních denících a časopisech s ekonomickou a zdravotnickou tematikou (např. Hospodářské noviny, Zdravotnické noviny, Profit, Osobní finance), v médiích, která se věnovala marketingu, v BVV, televizi, rozhlase, jako editor a autor knih (ed např.: Leadership s využitím kaizen a lean, au např.: Jak vyzrát na exekuce, Můj rok 1978 - vše Albatros Media a. s.).

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Martin Ježek

Kdy máte nárok na náhradní volno?

8. 12. 2021

Občas se stane, že potřebujeme během pracovní doby z práce odejít k lékaři nebo vyřídit jiné důležité soukromé záležitosti. Víte, kdy si můžete vzít placené náhradní volno?

Péče o lidi po padesátce stojí víc a není to zdaleka jen stářím

16. 6. 2021

Lidé po padesátce věku se moc nehýbou a stát to něco stojí. Ordinace specializující se na léčbu bolestí svalů a kostí, kde hradí plnou péči zdravotní pojišťovny, navštěvují z 80 % právě starší lidé.

Máte-li dražší kolo či elektrokoloběžku, zvažujte pojištění

22. 8. 2020

Elektrokolo, drahé horské kolo, nebo elektrokoloběžka. Mají hodnotu, a tak o ně mají zloději zájem. Systém mají propracovaný, takže policie se ani moc nenamáhá. Pokud se někdo rozhodne vám kolo ukrást, asi s tím moc neuděláte. Možnost, jak dostat alespoň část peněz za kolo zpět, je pojistka. Bohužel ani ta nefunguje ve všech případech.

Na policii nespoléhejte a kolo si pojistěte

15. 8. 2020

Krásný prázdninový den může klidně zkazit krádež kola. Co ale v tu chvíli udělá policie? A co byste měli dělat vy? Krom zcela zásadní nedůvěry k cizím místům byste se ani neměli spoléhat na kamerový systém a mít raději kola na očích.

Vybíráte peníze z bankomatu cizině?

13. 8. 2020

Nestihli jste si vyměnit peníze v cizí měně na dovolenou a teď se blížíte k bankomatu, protože směnárnám mimo banky třeba moc nedůvěřujete. Bude výběr zadarmo, nebo na svou zapomnětlivost doplatíte?

Co si vzít za léky na dovolenou?

29. 7. 2020

Všichni chceme být na dovolené v pohodě, a tak se snažíme myslet na to, abychom vše zařídili, na nic nezapomněli, nic nás nepřekvapilo. Úrazům a nepříjemným zdravotním stavům se sice můžeme snažit předcházet, ale někdy se nám prostě nevyhnou. I zde je možné předjímat a přibalit si do kufru nějaké zdravotnické prostředky.

Když zákoník práce porušuje zaměstnavatel

20. 7. 2020

Proběhlo kdysi médii, že jeden z potravních obchodních řetězců zastoupených snad v každém větším městě, zakázal zaměstnancům jíst a pít na prodejní ploše. Pak se ukázalo, že jde o „nedorozumění“. Co když ale zaměstnavatel skutečně přestane dodržovat zákoník práce?

Přesčasy vám u kratšího úvazku nejspíš nikdo nezaplatí

26. 6. 2020

O částečné či kratší úvazky se hodně zajímají ženy na mateřské nebo po ní, a také lidé v důchodu. Rozhodně byste ale neměli pracovat nad stanovený úvazek. Práci přesčas vám totiž s velkou pravděpodobností zaměstnavatel nezaplatí.

Lidé začali vyhledávat výhody distanční medicíny

6. 6. 2020

Lékař Tomáš Šebek je u nás už léta propagátorem „medicíny na dálku“. Nemocní se kontaktují s lékařem nejprve mailem nebo telefonicky a domluví si další postup. V době například virové pandemie je to ideální řešení pro obě strany.

Palivo pro lidské reflektory

30. 5. 2020

Oko je jedním z nejmenších a zároveň nejsložitějších orgánů v lidském těle. Člověk zrakem získává kolem 80 procent všech informací. Podle některých zdrojů jich oko dokáže za hodinu zpracovat až 36 tisíc. To je ale jen zlomek poznatků, které o lidském oku víme. Jisté však je, že bychom o jeden z našich nejdůležitějších orgánů měli dobře pečovat.

Chcete změnit zálohy na energie?

29. 5. 2020

Platíte zálohy na energie a pokaždé vám vrací peníze? Přeplatek je samozřejmě příjemná zpráva, ale tento druh spoření u dodavatelů energie se zrovna nedoporučuje, například úroky vám tam rozhodně nenaskočí. Lepší je si zálohy rozumně nastavit.

8 tajemství koronaviru

29. 5. 2020

Známý brněnský onkolog a senátor profesor Jan Žaloudík nedávno v médiích označil některá koronovirová opatření vlády za problematická až zbytečná, zvláště povinné nošení roušek v době, kdy nemoc evidentně ustupuje. Na sociálních sítích pak lékař před několika dny uveřejnil zamyšlení nad mlhou, která se kolem koronavirové pandemie vznáší.

Jak se vyšetřuje covid-19?

28. 5. 2020

Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) je jedním z ústavů, kam jsou přivážení nemocní s covidem-19 s těžším průběhem nemoci. Vzorky stěrů pacientů, kteří by mohli mít, nebo již mají onemocnění, se vyhodnocují v Mikrobiologickém ústavu FNUSA, jeho šéfem je Docent Filip Růžička, který vysvětlil, jak testování vzorků vypadá.

Chcete začít sportovat i přes omezení pohybu?

11. 5. 2020

Při práci většina z nás většinou sedí, moc tomu pohybu nedáme. V době karantény navíc sedíme na homeoffice, ale i když pandemie v naších krajích neřádí, stejně se vozíme v autech a pak třeba „odpočíváme“ u počítače nebo telefonu.

Nic vám nevoní? Může to být symptom COVID-19

4. 5. 2020

Odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) upozorňují, že náhlá porucha či ztráta čichu může být projevem nákazy COVID-19. Je docela možné, že pokud někdo náhle přestane cítit, ale další příznaky například virózy nemá, může být přenašečem viru.

Další pandemie? Nejde o to jestli, ale kdy

27. 4. 2020

Situace ve velkých amerických městech bude zanedlouho katastrofická, řekl před několika dny český imunolog, pracující v USA profesor Václav Větvička. Spojené státy totiž COVID 19 podobně jako jiné státy podcenily a Američané jsou navíc nedisciplinovaní a nezvyklí se podřizovat, což situaci určitě nezlepší.

Pocity sestry pečující o nemocné s COVID 19 – Jdu do igelitu

25. 4. 2020

Pokud jste doma, nejspíš vám už stále stejné okolí leze pořádně na nervy a děkujete směrem vzhůru, že se dá někam vyrazit aspoň na kole. Část zdravotníků je ale ve válce, jde jim skutečně o život. Jak se třeba cítí sestra, která pečuje o nemocné s koronovirem?

Co zažívají zdravotníci, když přijímají těžce nemocné s COVID 19?

18. 4. 2020

Lidé jsou doma, příliš nevycházejí a pokud mají trochu štěstí, pracují v režimu homeoffice. To se ale netýká zdravotníků. V jak těžkých situacích se dennodenně ocitají, popisuje přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, profesor Vladimír Šrámek, který se stal krajským koordinátorem intenzivní péče pro Jihomoravský kraj.

S lékem na koronavir můžete pomoci i vy

17. 4. 2020

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale je to tak. I vy můžete pomoci vymýšlet lék na koronavirus, který hledají vědecké laboratoře po celém světě. Stačí k tomu váš počítač.

Covid 19, hysterie a nový informační web

7. 4. 2020

Prvotní šok, který pramenil z náhlého uzavření škol a veřejných míst a také omezení osobního pohybu již pominul. Některým trochu otrnulo a nebaví je být doma, jiní nařízení vlády dodržují, ale z všudypřítomné mediální palby jim příliš dobře není. Co v takovém případě říká psycholog?

Koronavirus: se slzami opatrně

3. 4. 2020

Kvůli koronavirové pandemii se Česko, a vlastně téměř celý svět zahalil do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná, téměř vůbec se o ní nemluví. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.

Chcete pomoct nemocnici u svaté Anny?

2. 4. 2020

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je jednou ze dvou nemocnic v České republice, které byly určeny pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19. V minulých dnech se nemocnici ozvaly desítky firem, organizací a jednotlivců s nabídkou pomoci – ať už s šitím roušek, materiální anebo finanční podporou.

Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?

9. 3. 2020

V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož stavba je rok od roku křehčí a i v nedaleké budoucnosti hrozí její zhroucení. Zmíněná Komise pro spravedlivé důchody zatím řešení nenašla, i když je podle řady odborníků za pár sekund dvanáct.

Chcete pomoci životnímu prostředí?

7. 3. 2020

Centrum RECETOX stále shání Brňany a Znojemany narozené v letech 1991 a 1992 do studie CELSPAC. Pokud se přihlásí, zdarma zjistí něco víc o svém těle a udělají něco pro životní prostředí svého města.

Studium PC her není dnes už žádné sci-fi

27. 2. 2020

Sedí vaše dítě celé odpoledne u počítače a „paří“ s kamarády hry on-line? Zůstaňte v klidu. Je totiž docela možné, že se tím začne úspěšně živit.

Nemáte čas rozumět financím? Obraťte se na poradce

19. 2. 2020

Situace, která je i není příjemná: máme peníze, ale bez investic je čas znehodnocuje. Jenže my sami nemáme čas se finančním investicím věnovat. Existuje jednoduché řešení, své služby nabízí mnoho finančních poradců, stačí si nějakého najít na webu. Ale i tato mince má dvě strany, poradců je dost, ale těch dobrých zase tolik není.

Chcete investovat do zlata?

13. 2. 2020

Říká se, že zlato je jedna z mála záruk pro hodně špatné časy. Když nastane krize a hodnota peněz bude klesat, za zlato vždy něco koupíte nebo vyměníte. Částečně je to pravda. Zlato ale má i své negativní stránky.

Neznáš někoho na náš nový flek?

8. 2. 2020

Známí, kamarádi, přátelé. Známe se ze školy, ze zaměstnání nebo třeba z fitka. Jeden je spokojený, další ale shání nějakou novou práci. Tak mu doporučím naši firmu. Když se to povede, ještě dostanu odměnu navíc. I tak se čím dál častěji nabírají noví zaměstnanci. Těch dobrých je totiž velmi málo a čtení pracovních inzerátů nepatří mezi jejich hobby.

Zájezdy First minute jsou tady. Na co dát pozor?

7. 2. 2020

Začalo to už před vánočními svátky – s nabídkami zájezdů First minute se roztrhl pytel. A protože asi každý má své oblíbené místo, kam rád jezdí na dovolenou, nepochybně i vám zahrála nabídka na chuťový turistický nerv a zájezd jste si málem koupili. Nakonec jste ale dobře udělali a zaváhali, protože ne všechny nabídky First minute, jsou zcela v pořádku.

Pro obchodníky Vánoce pokračují, pozor na slevy, které slevami nejsou

4. 2. 2020

Mnozí z nás si oddechli, protože vánoční shon je konečně za námi. A další se zase těší na období po svátcích, protože obchodníci přicházejí se slevami. Jenže mnohdy to vlastně slevy nejsou. Na co si dát pozor?

Snažíte se zhubnout? Některé diety mohou být nebezpečné

1. 2. 2020

O hubnutí dnes mluví každý a všude. Někdo se snaží shodit po svátcích, jiný se o to pokouší celý rok. Lidé se snaží najít zázračné recepty na internetu nebo se něco dozvědět od kamarádů, ale nějak se to nedaří. Může to být i proto, že se často zapomíná na prostý fakt – samo nic nejde a nepůjde.

Brněnská „Živá laboratoř“ se bude věnovat Alzheimerovi i poruchám dětí

31. 1. 2020

Brněnské Centrum pro výzkum toxinů pro životní prostředí (RECETOX) získalo téměř miliardu korun převážně z evropských zdrojů. Peníze půjdou do výzkumu faktorů, které mohou za rostoucí počet chronických nemocí, ale i alergií nebo poruch chování dětí.

Lze požadovat odškodné při havárii vozidel MHD?

27. 1. 2020

Jezdíte do práce autobusem nebo tramvají? Mnohdy je to pohodlnější než stát v kolonách ve vlastním autě. Ale i ve vozech městské hromadné dopravy hrozí, že dojde k nehodě. A pokud budeme míst smůlu, můžeme se i zranit. Můžeme požadovat nějaké odškodné?

Půjčili jste si na vánoční dárky? Mohli jste využít i tyto možnosti

11. 1. 2020

Jestliže jste zrovna neměli na utrácení, Vánoce pro vás mohly být nemalým problémem. Vánoční svátky a konec roku však na nikoho nepočkají. Dluh je řešení nepříjemné. Nedostatek peněz však šlo řešit i kontokorentem nebo kreditní kartou.

Špatné jídlo v restauraci? Nepřecházejte to mlčením

10. 1. 2020

Těšili jste se, že se dobře najíte a napijete. S partnerem jste si tedy vyšli do restaurace a očekáváte jen to nejlepší. Ale všechno je jinak. Personál je líný a kuchař taky nemá zrovna dobrý den. Jinými slovy obsluha mizerná, jídlo vám nechutná. Řešení existuje, protože i jídlo se dá reklamovat.

Kolik naše tělo obsahuje pesticidů?

9. 1. 2020

V Česku, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemí a Španělsku se rozjíždí projekt, který bude zkoumat, nakolik jsou lidé vystaveni pesticidům. U nás studii garantují odborníci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pokud se chcete studie zúčastnit a nechat si změřit hladiny pesticidů v těle, můžete se také přihlásit.

Jak svítit šetrně vůči sobě i okolí?

8. 1. 2020

Světelného znečištění přibývá. S tím, jak jsou osvětleny památky nebo sídla různých institucí či soukromých firem, nic neuděláme. U těch státních alespoň ne hned. Ale sami se můžeme začít chovat tak, abychom ke světelnému znečištění nepřispívali.

Jsme zavaleni světelným znečištění. A zdraví to dobře nedělá…

6. 1. 2020

Když se vydáte autem v noci na cesty, zjistíte, že nejen města a městečka, ale také už vesnice doslova září nocí. Čím je možné se pochlubit, to je osvětleno. O svátcích k tomu ještě přibývají nazdobené vánoční stromky a další světlené ozdoby. Je to sice docela hezké, ale na druhé straně je kvůli nočnímu osvětlení mnoho dalších věcí v úplné tmě. Podle vědců to není přirozené, a nedělá to dobře zdraví lidí ani zvířat.

Ježíšek se s dárkem netrefil. Co teď?

28. 12. 2019

Občas se to stane. Ježíšek se sice snažil, ale nadělil vám bundu o jednu velikost menší, nebo jste něco dostali dvakrát, protože se dárci nedomluvili. Co teď?

Dítě chce pod stromeček mobil i s tarifem. Jaký zvolit?

19. 12. 2019

Kdo ze školních dětí nemá mobilní telefon, jakoby snad ani nebyl. Je to pro ně nezbytnost a čím dražší, tím lepší, tím více je školák v kolektivu ceněn. Mobil samotný je ale k ničemu, dítě taktéž žádá volání, ale ze všeho nejvíc připojení k internetu. Když na to přistoupíme, budeme postaveni před otázku – jaký tarif by mělo dítě využívat?

Vánoce na splátky? Opatrně

17. 12. 2019

Chceme udělat o Vánocích radost, ale máme hluboko do kapsy. Buď zvítězí rozum a uvědomíme si, že zadlužit se, by bylo z hlediska budoucnosti špatné. Anebo budou mít navrch emoce, vždyť nakonec nebudu muset platit hned. To možná u zboží s odloženou platbou opravdu nebudu, ale pak na mě splátky budou pravidelně a nepříjemně dorážet.

Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky

13. 12. 2019

Sháníte nevšední vánoční dárek a už si opravdu nevíte rady? Třeba vás napadne někomu darovat vstupenky na koncert. Proč ne. Ale dávejte si pozor na překupníky, kteří mohou prodávat vstupné až několikrát dráž.

Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?

12. 12. 2019

Blíží se Vánoce, Silvestr, Nový rok. V některých firmách to funguje tak, že zaměstnanci nemusí v této době chodit do práce a vrací se do zaměstnání v lednu. V kancelářích není nikdo, všichni mají nařízenou dovolenou. No jo, ale co když jste nastoupili letos v říjnu a na žádnou dovolenou ještě nemáte nárok?

Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?

6. 12. 2019

Všichni to známé – blížící se termíny, vršící se uzávěrky, vrácené zakázky k doplnění, nespokojení zákazníci, naštvaný šéf. A to jsme v práci. Doma zlobí děti a jejich prospěch – škoda mluvit, k tomu vyhořelí učitelé. Partnera skoro nevidíte, protože má ještě víc práce než vy. Tedy doufejme, že je to práce. Stres jak vyšitý. Co s tím?

Tepla jsou za námi, alergie trvají. Proč?

3. 12. 2019

Na jaře to sice bylo horší, ale ani v létě se naše alergie zrovna neflákaly. A tak jsme očekávali podzim a chladné počasí s tím, že se konečně zbavíme kapesníku a zhluboka se budeme moct nadechnout. Ale alergie se ukázaly jako věrné kamarádky. V tomto případě bohužel – neopustily nás.

Máte depresi? Možná je to nedostatkem světla

30. 11. 2019

Jaké to vlastně bylo v létě? Jasně, bylo teplo, ale když se zatáhlo a začalo pršet, ještě se nemuselo svítit. Teď je to jiné. Tma je už od čtyř, mnohdy prší, lidé bez nálady. Typický pošmourný podzim. Ani si neuvědomujeme, jak na nás nedostatek světla může působit.

Pro mileniály jsou důležitější stravenky, než plat

28. 11. 2019

Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou zákonitě jiné než u generací předchozích. Například preferují své požadavky, a to třeba i na úkor výdělku.

Nakupujme na webu bezpečně

25. 11. 2019

Na webu už jsme si zvykli nakupovat a vypadá to tak, že už se dokážeme chovat i celkem obezřetně. Ani tak se ale určitým rizikům vyhnout nemůžeme, zvlášť, pokud si objednáváme zboží mimo Evropskou unii.

Zásady, jak nakupovat v e-shopu bezpečně

23. 11. 2019

Většina z nás nakupuje přes internet a dost z nás má s podobným nákupem i špatnou zkušenost. Zboží nedorazilo, přišlo úplně něco jiného, přišli jsme o peníze. Jak se tomu napříště vyhnout?

Chcete doma využít solární energii? Pár praktických rad

20. 11. 2019

Mít k dispozici energii téměř zadarmo, to je značka ideál. Solární energie taková je a využívá ji stále více českých domácností.